lzinios.lt
Šiandien Vilniaus Nepriklausomybės aikštėje vyko mitingas prieš Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) keliamus reikalavimus, į kurį, organizatorių teigimu, susirinko apie 2 tūkst. žmonių. Į mitingą kvietė būrys žinomų kultūros ir visuomenės veikėjų.
Tarp kvietimą pasirašiusiųjų – Romualdas Granauskas, Dalia Michelevičiūtė, Valentinas Antanavičius, Donatas Katkus, Arvydas Šaltenis, Renata Šerelytė-Mendeikienė, Romualdas Ozolas, Petras Plumpa, Vytautas Rubavičius, Alfonsas Svarinskas, Robertas Grigas, Vytautas Radžvilas, Vanda Juknaitė, Gintautas Vaitoška, Jonas Vilimas.
Ne prieš lenkus
Mitingo dalyviai su Lietuvos ir kitų valstybių vėliavomis rinkosi prie netoli Seimo esančios Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Pasak jų, šalies valdžia vykdo neapgalvotą pataikavimo visiems kaimynams politiką ir elgiasi neatsakingai, tenkindama LLRA primetamus reikalavimus, kurie, jų teigimu, prieštarauja šalies Konstitucijai.
Anot mitingo organizatorių, protestuojama prieš antivalstybinę veiklą vykdančią ir lenkakalbių interesais besidangstančią LLRA ir jos siekius Lietuvos valstybėje įtvirtinti dvikalbystę.
„Šis mitingas nėra nukreiptas prieš lenkų tautybės bendrapiliečius. Priešingai – LLRA antikonstituciniai siūlymai kiršina visuomenę“, – mitinge kalbėjo vienas akcijos organizatorių Paulius Stonis, pasak kurio, Lietuva nėra vasalinė valstybė, todėl jos valdžia neturėtų tapti LLRA ar Lenkijos įgeidžių tenkintoja.
Grėsmė Konstitucijos principams
„Reikia kviesti žmones pasakyti valdžiai – nedarykite to, kas jums nepridera“, – kalbėjo Kovo 11-osios Akto signataras R.Ozolas.
Anot jo, patenkinus LLRA keliamą antikonstitucinį reikalavimą oficialiuose dokumentuose rašyti asmenvardžius ne tik valstybine, bet ir kitomis kalbomis, būtų paneigtas konstitucinis lietuvių kalbos kaip valstybinės statusas.
Pasak mitingo rengėjų, įgyvendinus LLRA reikalavimą rašyti vietovardžių ir gatvių pavadinimus ne valstybinėmis kalbomis būtų iš esmės paneigtas Lietuvos valstybės teritorinio vientisumo principas faktiškai pripažįstant, kad Pietryčių Lietuva nėra istorinių Lietuvos etninių žemių dalis.
„Jeigu Lietuva sutiktų išsižadėti dalies jai nuo amžių priklausančios savo žemės, leistų sumenkinti ir paniekinti savo kalbą, ji prarastų teisę vadintis suverenia valstybe, o mes patys – laisvais ir oriais tos valstybės piliečiais. Tokie procesai turi būti sustabdyti, o tai galime padaryti tik mes patys“, – mitingo metu kalbėjo R.Ozolas.
Išimtys skatina izoliaciją
Į Nepriklausomybės aikštę susirinkę mitingo dalyviai taip pat reikalavo dar šiais metais įvykdyti suvienodintą baigiamąjį valstybinį kalbos egzaminą visiems šalies abiturientams. Pasak mitingo organizatorių, patenkinus šį reikalavimą gerai valstybinę kalbą mokantys šalies moksleiviai būtų diskriminuojami stojant į aukštesnės pakopos lavinimo įstaigas ir šalies darbo rinkoje.
„Pirma, siūlomas tautinių mažumų įstatymas yra pritaikytas vienintelei mažumai – patiems LLRA manipuliuojamiems lenkams. Antra, „pritaikytas“ dar nereiškia naudingas, nes juo numatomos teisės ne apsaugo mažumos tautiškumą, o tik skatina atskirtį ir izoliaciją. Įsivaizduokite – tuomet mes vadovautumėmės nelietuviškais viešaisiais ženklais, gautume paslaugas nevalstybine kalba, mokytumėmės palengvintam egzaminui“, – sakė mitinge dalyvavusi VU kultūros istorijos ir antropologijos antro kurso studentė Viktorija Ivančenko.
Reikalauja asmeninės atsakomybės
Mitingo metu paskelbta Lietuvos prezidentei, premjerui bei Seimo pirmininkui adresuota rezoliucija. Joje teigiama, kad patenkinus nepagrįstus LLRA keliamus reikalavimus būtų dar labiau išplėsta ir juridiškai sustiprinta faktiškai jau dabar egzistuojanti Pietryčių Lietuvos autonomija ir sukurtos prielaidos ateityje įgyvendinti autonomininkų prieš du dešimtmečius nepasiektą tikslą – atskirti nuo Lietuvos jos teritorijos dalį.
Rezoliucijoje reikalaujama teisinėmis priemonėmis užkardyti prieš Lietuvos valstybę nukreiptą ardomąją LLRA veiklą bei panaikinti jos atstovų neteisėtai įgytus Seimo narių įgaliojimus. Į mitingą susirinkusiųjų teigimu, LLRA parlamentine partija tapo pažeidus Seimo rinkimų įstatymą. Nors jos sąrašuose buvo įrašyti ne tik LLRA, bet ir Rusų aljanso bei Kazimieros Prunskienės Lietuvos Liaudies partijos nariai, sąrašas buvo įregistruotas ne kaip koalicinis, o kaip vienos partijos – dėl to jam pakako įveikti ne 7 proc. rinkiminį slenkstį, koks yra numatytas koalicijoms, o tik pavienėms partijoms taikomą 5 proc. barjerą.
„Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas turi prisiimti politinę ir teisinę atsakomybę ir būti atleistas iš pareigų už šiurkščius Konstitucijos ir Seimo rinkimų įstatymo pažeidimus. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius bei švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis turi būti nedelsiant atleisti iš užimamų pareigų už Lietuvos valstybės ir jos piliečių interesams kenkiančius veiksmus ir tautos bei valstybės garbės ir orumo žeminimą savo šalyje ir užsienyje“, – rašoma rezoliucijoje.
Nuotraukos – Dariaus Kaminicko.