Mes apsakysim baisią Odisėją
Prie židinio susėdę šilimoj
Kokius mes kruvinus kelius tesėjom
Vorkutoj, Karagandoj, Kolymoj,
A. Miškinis iš „ Psalmių“
Eugenijus Rimvydas gimė laisvoj šalyj 1934 metais, palaimingoj šeimoj, tačiau palaimingų metų šeimai buvo likę nedaug. Vėliau liko tik palaiminga buvusių metų vizija, dėl kurios vertėjo grumtis nelygioj kovoj.
Pirmoji bolševikinė okupacija parodė brangią laisvės vertybių kainą. Nors Eugenijus Rimvydas buvo dar tik vaikas, bet ir jis dvasiškai ir fiziškai pajuto vertybių pasikeitimą ne tik į blogesnę, bet į blogiausią pusę. Tolesnės okupacijos brandino paauglio ir jaunuolio patriotinę sąmonę Lietuvos valstybei, troškimą atsikovoti valstybingumą, tapti laisvos valstybės, laisvais piliečiais.
Šilutės gimnazijos patriotiškai nusiteikę gimnazistai, nepakęsdami okupacinio režimo, šeštojo dešimtmečio pradžioje, sukuria „Laisvojo Lietuvos jaunimo tautinį susivienijimą“ – pogrindinę organizaciją, kurioje Eugenijui Rimvydui buvo skirtas vienas iš pagrindinių vaidmenų. Okupantų žvalgyba pogrindinę gimnazistų organizaciją susekė, jos narius suėmė nuteisė pagal okupantų kodeksus ir Eugenijus Rimvydas nubloškiamas į GULAG-o Karagandą katorgai visam dešimtmečiui.
Krito Raudonosios imperijos despotas, sukilę GULAG-o katorgininkai privertė okupantus nuteistuosius išleisti. Įpusėjus šeštajam dešimtmečiui, Eugenijus Rimvydas grįžta į Tėvynę. Tolesnis okupacinis periodas – tai mokymosi ir darbinė rutina, tik Sąjūdis atskleidžia Eugenijaus Rimvydo asmenybę: jis tampa darbovietės Sąjūdžio grupės vadovu, vėliau tvarko išlikusį KGB archyvą. Dvidešimto dešimtmečio gale Lietuvos Respublikos Vyriausybė Eugenijų Rimvydą Stanciką paskiria Pasipriešinimo dalyvių teisių komisijos pirmininku. Eugenijus Rimvydas šias atsakingas ir sunkias pareigas garbingai tesėjo beveik dešimtmetį.
Jam pripažintas Laisvės kovų dalyvio statusas. Lietuvos politinių kalinių sąjungos tarybos ir tarybos prezidiumo narys, revizijos komisijos pirmininkas. LPKS Vilniaus skyriaus valdybos narys. Tėvynės sąjungos narys. Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos narys. Publicistas. Atsiminimų knygos Operacija „Išsigimėliai“ autorius.
Mirė E.R. Stancikas 2014 metų liepos pradžioje. Į paskutinę žemišką kelionę buvo palydėtas Valstybės dienos išvakarėse. Tebūnie lengva Vilniaus kalnelių žemė bendražygiui, nenuilstamai kovojusiam už Lietuvos laisvę.
Šviesus Eugenijaus Rimvydo atminimas išliks bendražygių širdyse.
Petras Girdzijauskas
Laisvės kovų dalyvis
Pagerbdama E.R. Stanciko atminimą Tiesos.lt redakcija kviečia skaityti jo prisiminimų knygą „Operacija IŠSIGIMĖLIAI, arba moksleiviai MGB pinklėse“. Joje atsiskleidžia, ir kokių motyvų vedini 1951 m. rudenį Šilutės gimnaziją bebaigiantys jaunuoliai apsisprendžia veikti išvien vardan laisvos Lietuvos, ir kaip šis jų ryžtas atlaiko sunkiausius išbandymus – sadistiško tardymo mėnesius ir alinančios bausmės metus.
Knygą galima skaityti ČIA.