Laurynas Šedvydis apie neva dokumentinį filmą „Partizanai: laisvės kaina“: „Slogus vaizdas“

Veidaknygė

„Partizanai: laisvės kaina“*, kuriuos pamačiau tik dėl to, kad anksti baigėsi futbolas, jau peržengia į fantastikos sritį – trūksta tik šviesos kardų.

Pirmąsias 20 serialo serijos minučių kažkodėl neaiški chronologija – slepiamasi švęsti Kūčias, nes uždrausta, miškuose pilna partizanų, kurie ginklu priešinasi trėmimams. Po 20-ies minučių paaiškėja, kad veiksmas vyksta 1940 metais (!), žiemą, tada – 1941 (!) birželio trėmimai, tada – beprasidedantis karas. Be to, visą laiką sovietų pareigūnai kalba rusiškai, o Nacistinės Vokietijos karininkas įsakymus duoda lietuviškai…

Na, ne iš miškuose besirinkusių iš sovietinės kariuomenės pabėgusių Lietuvos kareivių atsirado Birželio sukilimo dalyviai, bet Šaulių sąjungos organizacijos ir socialinių ryšių bei buvusių karininkų. Kastytis Antanaitis neleis man sumeluoti, bet iki švenčių draudimų ir persekiojimo už Kalėdų šventimą privačioje erdvėje 1940–1941 m. nespėta prieiti. 1941 m. birželio trėmimams, kiek man žinoma, niekas organizuotai ginklu nesipriešino, be to, patys trėmimai rodė, kaip silpnai režimas jautėsi.

Istorinių veikėjų charakterizacija irgi tokia kažkokia „šiaip sau“ – jiems kažkaip pavyko parodyti, kad A.Sniečkus nebuvo skuduras, kuriuo valėsi kojas kas pakliuvo – jis čia rodomas su savais užmojais (apie tai, kaip trėmimų planus jis su užsidegimu vykdys ir viršys, nes pats taip sugalvojo…).

Aš turiu įtarimą, kodėl taip elgiamasi – greičiausiai manoma, kad tikslinė auditorija taip prastai moka istoriją, kad kažkaip to pakaks.

Slogus vaizdas. Kaip suprantu, konsultuojantys istorikai kūrė tik vinjetes, kurios paaiškina kokius nors įvykius, o scenaristai ir rašytojai leido savo fantazijai dirbti.

Dialogai beveik „The Room“ lygio:

A. Sniečkus: „Aš neturiu giminaičių. Aš juk bolševikas. Yra tik draugai ir eserai. Draugus reikia mylėti, eserus reikia mušti.“ [daugiau mažiau taip – neturėjau laiko atsisukti, bet atrodo citata taip – aut. past.]

O galėjo būti geriau. Taigi galėjo papasakoti apie konspiraciją, apie šliaužiančią gyvenimo sovietizaciją (apie vis užgrobiamas visuomenines institucijas, apie mažėjančią ir siaurėjančią viešąją erdvę) – apie tą visą ciklą, kuris per metus nuo nesipriešinimo iki sukilimo atvedė.

#nekažką

– – –

* Lietuvos televizijos istorinis serialas „Laisvės kaina. Partizanai“, per LRT televiziją rodomas nuo 2017 m. spalio 1 d. Tai daugiaserijinio filmo „Laisvės kaina. Savanoriai“ tęsinys. Seriale, kurį kuria prodiuserių kompanija „Videometra“, o režisuoja Saulius Balandis, pasak jo autorių, norima aprėpti daug skaudžių Lietuvos istorijos temų – „papasakoti apie praėjusio amžiaus viduryje vykusias tris okupacijas ir masinius trėmimus, holokaustą, terorą, bandymą fiziškai ir dvasiškai sugniuždyti Lietuvą“ (jau parodytas laidas rasite lrt.lt portale ČIA).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top