Lenkija susiduria su beveik neįveikiama teisine krize

Lenkija susiduria su politine ir konstitucine krize dėl besiformuojančių paralelinių teisinių sistemų, teigia Tiesioginės demokratijos instituto koordinatorius, buvęs Jogailaičių klubo analitinio centro prezidentas Piotras Trudnovskis (Piotr Trudnowski).

Interviu Lenkijos naujienų portalui DoRzeczy.pl P. Trudnowskis teigė nuogąstaujantis, kad Lenkija susiduria su situacija, kai teismai pradeda priimti prieštaringus sprendimus tuo pačiu klausimu. Tai matyti iš dviejų konservatyviųjų PiS deputatų (Mariusz Kamiński ir Maciej Wąsik), kuriems prezidentas suteikė malonę, atvejo, kai vieni teismai suabejojo malonės suteikimo teisėtumu, o kiti ją patvirtino. Dabar net neaišku, ar šie du vyrai tebėra parlamento nariai, ar ne.

Ekspertas dėl kylančio chaoso kaltina abi politinio spektro puses. Jis mano, kad partija “Įstatymas ir teisingumas” (PiS) buvo bekompromisė teismų reformos atžvilgiu, tačiau liberalai taip pat ėmėsi radikalios retorikos, atsisakydami pripažinti teismo nuosprendžius.

Trudnowskis mano, kad dėl to, jog dabartinė vyriausybė nepripažįsta Konstitucinio Tribunolo, susiklostė dvilypė teisinė sistema, kurioje net parlamento pirmininkui sunku apsispręsti, kurio teismo jis turėtų klausyti, spręsdamas dėl dviejų parlamento narių ir jų politinių pozicijų teisėtumo.

Tačiau ne ką geresnė situacija ir Aukščiausiajame Teisme, kuriame, kaip žinoma, vieni rūmai kvestionuoja kitų rūmų sprendimų teisėtumą. Tvyro teisinė anarchija.

Trudnowskis baiminasi, kad opozicijoje esanti PiS gali imtis tos pačios taktikos, kurios laikėsi ankstesnė liberalioji opozicija. PiS pradės abejoti institucijų, pavyzdžiui, parlamento, teisėtumu, nurodydama abejones, ar jos buvo teisėtai sudarytos, o dabartinė liberalų vyriausybė sakys, kad nepripažįsta dabartinio prezidento paskirtų teisėjų.

Ekspertas nemato jokių galimybių pasiekti kokį nors kompromisą.

Trudnowskio nuomone, problema yra ta, kad Konstituciniam Tribunolui trūksta legitimumo priimti galutinius sprendimus, kuriuos pripažintų abi pusės. Konstitucinis Teismas visada buvo numatytas kaip galutinė apeliacinė instancija, sprendžianti bet kokias abejones dėl įstatymų ir vyriausybių veiksmų konstitucingumo.

Dabar taip nebėra, todėl Lenkijos politinės ir teisinės sistemos krizė gilėja.

rmx.news

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top