laikmetis.lt
Gynybos ministras Mariuszas Błaszczakas pareiškė, kad Lenkija turės „galingiausias sausumos pajėgas Europoje“, vyriausybė nuolat investuoja, neseniai padidinusi gynybos biudžetą iki 3 % nuo BVP – vieno didžiausių NATO – ir siekia jį padidinti net iki 5 %.
Po Rusijos invazijos į Ukrainą Varšuva pradėjo karinių išlaidų didinimą. Šią savaitę ji patvirtino susitarimą su Pietų Korėja, pagal kurį Lenkija įsigis beveik 1 000 naujų tankų ir daugiau kaip 600 haubicų. Ji taip pat neseniai susitarė dėl 250 naujų ir 116 naudotų tankų „Abrams“ pirkimo iš JAV.
Palyginimui, pagal „Global Firepower“, kurioje kaupiami duomenys apie karinių pajėgų stiprumą, Vokietija turi 266, o Prancūzija – 406 kovinius tankus.
Pagal kovo mėn. priimtą naująjį Krašto apsaugos įstatymą, kuriam pritarė visos partijos, Lenkija taip pat įsipareigojo daugiau nei dvigubai padidinti savo ginkluotąsias pajėgas – iki 300 000 karių. Gegužės mėn. ji pradėjo naują mokamą savanorišką karinę tarnybą, siekdama pritraukti naujokų.
Remiantis Tarptautinio strateginių studijų instituto kasmet atliekamu vertinimu „Karinis balansas“, pernai Turkijoje tarnavo 355 200 aktyvių karių, Prancūzijoje – 203 250, o Vokietijoje – 183 500 karių.
Krašto apsaugos įstatymu taip pat padidintas gynybos biudžetas iki 3 % BVP, o tai, remiantis 2021 m. duomenimis, reiškia, kad Lenkiją pagal santykinius rodiklius NATO lenkia tik Graikijos (3,82 %) ir Jungtinių Valstijų (3,52 %) pajėgos. Valdančiosios partijos pirmininkas Jaroslawas Kaczyńskis šį mėnesį pareiškė, kad išlaidos gynybai galiausiai pasieks ir 5 % BVP.
Vakar kalbėdamas J. Błaszczakas pareiškė, kad „dėl [šių] investicijų į Lenkijos kariuomenę tapsime galingiausiomis sausumos pajėgomis Europoje“, praneša „Polsat News“. Jis pažymėjo, kad išlaidos ne tik padidins ginkluotųjų pajėgų dydį, bet ir jas modernizuos, pakeisdamos seną posovietinę įrangą.
Šių metų pradžioje Lenkija padovanojo Ukrainai daugiau kaip 240 sovietinės konstrukcijos tankų T-72. Šią savaitę Ukraina patvirtino, kad Lenkija taip pat pristatė nenurodytą skaičių tankų PT-91 „Twardy“, kurie yra patobulinta T-72 versija. Šiais metais Lenkija buvo antra pagal dydį karinės įrangos Ukrainai donorė, nusileidusi tik JAV.
Prezidentas Andrzejus Duda birželio mėn. aiškiai pareiškė, kad Varšuva tikisi, jog jos sąjungininkės padės užpildyti šias spragas dovanomis arba parduodamos savo įrangą. Jis apkaltino Vokietiją, kad ši, nesuteikdama Lenkijai tankų „Leopard“, nesilaikė pažado tai padaryti. Berlynas teigia, kad Lenkija pateikė nerealius reikalavimus dėl naujausios tanko versijos.
Premjeras Mateuszas Morawieckis praėjusį mėnesį taip pat paskelbė, kad Europos Komisija sutiko „kompensuoti didelę dalį mūsų išlaidų“, susijusių su Ukrainai dovanota įranga.
Balandį, kai J. Błaszczakas lankėsi Vašingtone aptarti ginkluotės sandorių, gynybos sekretorius Lloydas Austinas pažadėjo, kad JAV padės „Lenkijos kariuomenei tapti viena pajėgiausių Europoje“.
Lenkija ne tik sudarė du sandorius dėl tankų „Abrams“, bet ir pasirašė sutartis su JAV dėl oro gynybos sistemų „Patriot“, raketų paleidimo įrenginių HIMARS, kovinių lėktuvų F-35, atakos sraigtasparnių ir bepiločių orlaivių.
Pagal šią savaitę paskelbtus susitarimus su Pietų Korėja Lenkija iš pradžių įsigis 180 tankų ir 48 haubicas, kurios bus pristatytos dar šiais metais. Antruoju etapu bus pristatyta daugiau kaip 800 tankų ir 600 haubicų, kurios bus pagamintos Lenkijoje iki 2026 m.
Šaltinis: Notes from Poland