Lenkijos aukščiausiasis teismas nusprendė, kad Europos Teisingumo Teismo baudos prieštarauja Konstitucijai

Lenkijos aukščiausio rango teismui taip pat kyla grėsmė dėl būsimos liberalios vyriausybės.

Lenkijos Konstitucinis Teismas trečią kartą pripažino, kad dalys ES sutarčių nesuderinamos su Lenkijos konstitucija; šį kartą teisėjai nusprendė, kad šalies konstitucijai prieštarauja Europos Teisingumo Teismo (ETT) šaliai skirtos baudos.

Naujausias sprendimas sustiprins priešpriešą tarp Varšuvos ir Briuselio dėl teisinės valstybės principų laikymosi, nors naujoji Donaldo Tusko (Donald Tusk) vyriausybė Varšuvoje greičiausiai bus nuolankesnė tiek Europos Teismui, tiek Europos Komisijai.

Gruodžio 11 d. Lenkijos aukščiausiojo rango teismas priėmė nutarimą byloje, kurią iškėlė teisingumo ministro ir generalinio prokuroro pareigas aštuonerius metus valdant PiS ėjęs Zbignievas Ziobro (Zbigniew Ziobro). Ziobro teigė, kad baudos, skirtos Lenkijai už tai, kad ji neįvykdė dviejų laikinųjų Europos Teismo sprendimų, (vieno, kuriuo buvo reikalaujam sustabdyti Turovo anglies kasyklos veiklą, ir kito, kuriuo buvo sustabdytas Aukščiausiojo Teismo drausmės rūmų veikimas) yra neteisėtos, todėl Lenkija negali mokėti paskirtų baudų.

Vis dėlto Europos Komisija jau kelis mėnesius išskaičiuoja iš Lenkijos ES fondų mokėtinas baudas, ir Lenkijos Konstitucinio Teismo sprendimas vargu ar turės tam įtakos.

Konstitucinis Teismas priėmė Ziobro peticijos atžvilgiu palankų sprendimą, nustatęs, kad Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 279 straipsnis ir ETT statuto 39 straipsnis, kuriais buvo grindžiamos baudos Lenkijai, yra nesuderinami su Lenkijos konstitucija.

Konstitucinis Teismas nekvestionuoja Europos teismo teisės rinkti baudas, o tik jo teisę taikyti laikinąsias priemones finansinių nuobaudų forma prieš priimant faktinius sprendimus.

Pasak Lenkijos aukščiausiojo rango teismo, pagrindas skirti nuobaudas gali būti tik faktinis ETT sprendimas, kaip apibrėžta ES sutartyse, o ne atskiro teisėjo sprendimas.

Lenkijos Konstitucinis Teismas susikirto ne tik su Europos Teismu, bet pradėjo konfliktuoti ir su naująja Lenkijos vyriausybe, nes naujoji administracija ginčija trijų teismo teisėjų paskyrimo teisėtumą ir įrodinėja, kad pasibaigė šio Teismo pirmininkės Julijos Pžylebskos (Julia Przyłębska) kadencija.

2021 m. Lenkijos Konstitucinis Teismas pripažino, kad ES sutarčių dalys prieštarauja jos Konstitucijai, o taip pat prieštarauja jos Konstitucijai ir santykyje su ETT priimtu laikinuoju nutarimu prieš Lenkiją. Vėliau tais pačiais metais jis dar kartą nusprendė, kad Lenkijos Konstitucija turi viršenybę prieš tas Europos teisės dalis, kurios prieštarauja jos Konstitucijos nuostatoms.

Europos Komisija, reaguodama į šiuos sprendimus, ėmėsi teisinių veiksmų prieš Lenkiją dėl tariamų Lenkijos Konstitucinio Teismo padarytų ES teisės pažeidimų.

Šaltinis: Remix News

4.5 2 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top