Lenkijos vyriausybės vadovas Mateuszas Morawieckis pirmadienį lankėsi Berlyne, kur dalyvavo buvusio Vokietijos finansų ministro ir Bundestago pirmininko Wolfgango Schaeuble 50 metų valstybinės tarnybos minėjime.
Savo kalboje M. Morawieckis pabrėžė, kad imperializmas yra lemiamas Rusijos politikos bruožas, ir sakė, kad šiuo metu visi santykiai su Rusija primena „paktą su velniu”. Lenkijos vadovas paragino Vokietijos vyriausybę imtis ryžtingų veiksmų ir tiekti Ukrainai reikalingus ginklus. Jis priminė vokiečių filosofo Jurgeno Habermaso prieš 10 metų pasakytus žodžius, kad Europos Sąjungoje ima trūkti solidarumo ir demokratijos.
Ukraina kovoja ne tik už savo laisvę, bet ir už visos Europos laisvę, sakė M. Morawiecki. Jis pasidžiaugė, kad buvo atsižvelgta į Lenkijos raginimą Vokietijai pristatyti Ukrainai raketinę priešlėktuvinės gynybos sistemą „Patriot”, tačiau perspėjo, kad bet koks paramos sumažėjimas gali lemti Ukrainos pralaimėjimą, o tai, jo nuomone, paskatintų dar vieną pasaulinį karą.
Toliau M. Morawieckis teigė, kad pastarieji trys dešimtmečiai „liberalios taikos” pasirodė esą miražas, kai Vakarų Europa kvailai tikėjo, kad „gali sutramdyti Rusijos mešką”, tačiau Lenkija, pridūrė jis, geriau supranta imperialistinę Rusijos prigimtį, kurios skonį patyrė per savo istoriją.
Lenkijos nestebina, kad tokia politika kaip „Wandel durch Handel” („Pokyčiai per prekybą”) ir kiti bandymai pririšti Europą prie Rusijos buvo nesėkmingi; dėl priklausomybės nuo rusiškų dujų faktiškai jie užnėrė kilpą ant Europos galvos. Tačiau tai, kas Vakarams yra „verslo nesėkmė”, Ukrainai yra gyvybės ir mirties klausimas, sakė M. Morawieckis.
Kalbėdamas apie Lenkijos santykius su Europa ir Vokietija, M. Morawieckis teigė, kad Lenkija nėra Europos jaunesnioji, o svarbi Europos tapatybės dalis. Jis priminė klausytojams, kad Lenkija yra viena seniausių Europos valstybių, pirmoji priėmusi rašytinę konstituciją. Jis taip pat paneigė teiginį, kad Lenkijoje yra „jauna demokratija”, sakydamas, jog Lenkijos demokratijos istorija siekia XV amžių. „Lenkų nereikia mokyti demokratijos ar teisinės valstybės”, – teigė jis.
Lenkijos vyriausybės vadovas teigė, kad vienintelis dalykas, kurio turi išmokti ir Vokietija, ir Lenkija, yra tai, kaip pasiekti tinkamą bendradarbiavimo lygį kuriant Europos ateitį. Jis pridūrė, kad „vienybės nereikėtų painioti su vienodumu”. M. Morawiecki pabrėžė, kad Europą sudaro daugybė kultūrų ir kalbų, o jos paveldo įvairovė yra tai, ką reikėtų išsaugoti.
Todėl jis mano, kad Europai ir toliau negali vadovauti tik dvi ar trys sostinės, nes tai veda prie oligarchijos ir prieštarauja demokratijos principams bei visos Europos interesams.
Šaltinis: REMIX