Rugpjūčio 8 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) paskelbė išvadą, kad Europos piliečių iniciatyvą santuokai ir šeimai apsaugoti „Mama, tėtis ir vaikai“ (Mum, Dad & Kids) Lietuvoje savo parašais parėmė 38 811 piliečių, ir išdavė tai patvirtinantį sertfikatą, rašoma vrk.lt puslapyje.
Kaip jau ne kartą rašėme, šios pilietinės iniciatyvos tikslas – į Europos Sąjungos (ES) teisę įtraukti prigimtinę šeimos ir santuokos sampratą įtvirtinančius apibrėžimus, t.y. santuoką apibrėžti kaip vyro ir moters sąjungą, o šeimą – kaip pagrįstą santuoka ir (arba) giminyste. Toks termino „šeima“ vartojimas galiotų bendruosiuose ES teisės aktuose, o šalys narės savo nacionalinėje teisėje galėtų įtvirtinti ar palikti galioti kitokius šeimos apibrėžimus. Tai leistų išvengti prievartos šalims narėms priimti kitokias šeimos sampratas, jei jos to nenorėtų. Pagal tokį apibrėžimą šeima būtų laikomi, pavyzdžiui, vieniša mama ar tėtis ir jų vaikai, tačiau šeima nebūtų laikomos vienalytės partnerystės.
Kaip numato Lisabonos sutartis, kad piliečių iniciatyva būtų įtraukta į politinę Europos Parlamento darbotvarkę, būtina per metus surinkti bent 1 mln. ES piliečių parašų iš ne mažiau kaip 7 šalių narių. Be to, kiekvienoje iš jų iniciatyvą pasirašyti turi tam tikras minimalus piliečių skaičius. Pavyzdžiui, iniciatyvą „Mama, tėtis ir vaikai“ savo parašais turėjo palaikyti bent 8 250 Lietuvos piliečių.
Tačiau parašų buvo surinkta kur kas daugiau – net 45 968. Šių metų birželio 8 d., baigiantis parašams rinkti skirtam laikui, Lietuvos iniciatyvinės grupės atstovė Kristina Zamarytė-Sakavičienė VRK pateikė 60 segtuvų su 39 132 Lietuvos piliečių pritarimo pareiškimais ir elektroninę laikmeną su 6 836 pritarimo pareiškimais. Juos VRK sudaryta darbo grupė turėjo patikrinti per tris mėnesius.
Darbo grupės narė Svetlana Misevičienė, rugpjūčio 8 d. VRK posėdyje pristačiusi patikros rezultatus, aptarė ir priežastis, kodėl buvo sumažintas iniciatyvai pritariančių skaičius. Pasirodo, kai kurie iniciatyvai pritarę asmenys klydo nurodydami asmens duomenis, be to, būta ir tokių, kurie iniciatyvą pasirašė keliskart. Tad išbraukus šiuos ir iniciatyvą pasirašiusių nepilnamečių bei ne ES piliečių parašus pateiktų pritarimo pareiškimų skaičius sumažėjo iki 38 811.
Kaip pastebėjo Laisvos visuomenės instituto direktorė Salomėja Fernandez Montojo, toks didelis iniciatyvą palaikiusių asmenų skaičius rodo, kad visuomeninės organizacijos ir parašus rinkę savanoriai atliko labai didelį darbą, tačiau ji pabrėžė ir tai, jog Lietuvos ir kitų ES šalių visuomenes mobilizavo pati iniciatyvos siūloma idėja. Daugiau nei minimalų skaičių parašų surinko 14 iniciatyvoje dalyvavusių ES valstybių narių, tarp jų: Vokietija, Kroatija, Suomija, Prancūzija, Lenkija, Rumunija, Slovakija.
„Jau šių metų birželį iniciatyvos organizatoriai Europoje paskelbė pasiekę reikiamą milijoną parašų, nors balsai įvairiose šalyse dar nebuvo pabaigti skaičiuoti. Ši europinė piliečių iniciatyva yra panaši į pateikimo stadiją Seime praėjusią mūsų Konstitucijos pataisą, todėl politikai turėtų atkreipti dėmesį į piliečių palaikymą išreiškiančius parašus“, – teigė S. Fernandez Montojo.
Europos Sąjungos piliečių iniciatyvos „Mama, tėtis ir vaikai – Europos piliečių iniciatyva santuokai ir šeimai apsaugoti“ organizatoriai, gavę Lietuvos Respublikos VRK išduotą sertifikatą, patvirtinantį galiojančių Lietuvos piliečių pritarimo pareiškimų skaičių, pristatys piliečių iniciatyvą Europos Komisijai. Komisija, gavusi piliečių iniciatyvą per tris mėnesius paskelbia pranešimą, kuriame pateikia savo teisines ir politines išvadas dėl piliečių iniciatyvos, nurodo, kokių veiksmų prireikus ketina imtis ir dėl kokių priežasčių imasi tokių veiksmų ar ne.