Danas Nagelė | respublika.lt
Auditą apie tai, kaip mažinamas skurdas, atlikusi Valstybės kontrolė konstatuoja, kad šiuo atžvilgiu padėtis Lietuvoje – katastrofiška. Jau visą dešimtmetį esame tarp ES valstybių, kur skurstančiųjų skaičius, lyginant su visų gyventojų skaičiumi, yra didžiausias.
Anot Valstybės kontrolės, skurstantys asmenys – tai asmenys, kurių namų ūkio (šeimos) disponuojamos vidutinės mėnesio pajamos vienam asmeniui neviršija skurdo rizikos ribos. Lietuvoje žemiau skurdo rizikos ribos 2020 m. buvo apie 585 tūkst. gyventojų (20,9 proc.), t.y. kiek daugiau nei kas 5 šalies gyventojas gyveno žemiau skurdo rizikos lygio.
Europos Komisija 2020 m. pateiktoje ataskaitoje pažymi, kad skurdas ir pajamų nelygybė Lietuvoje išlieka vieni didžiausių ES, socialinės apsaugos išlaidos išmokoms kasmet auga, o jų santykis su BVP didėja nedaug ir atsilieka nuo ES vidurkio.
ES santykinio skurdo rodikliai rengiami pagal bendrą metodiką – santykinio skurdo riba apskaičiuojama kaip šalies gyventojų vidutinių pajamų lyginamoji dalis, už kurią mažesnes pajamas gaunantys gyventojai laikomi skurstančiais. Skurdo rizikos lygis – tai asmenų, kurių ekvivalentinės piniginės disponuojamosios pajamos mažesnės už skurdo rizikos ribą, dalis. Skurdo rizikos riba Lietuvoje 2020 m. buvo 430 eurų per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 904 eurų šeimai iš dviejų suaugusiųjų ir dviejų vaikų (iki 14 m.).
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.