Lietuvoje sekama rusų opozicija: toks jausmas, kad Vilnius – Maskvos priemiestis

TV3 „Savaitės komentarai“

Lietuvoje jaučiasi sekami ne tik vietos politikai ir visuomenininkai. Į Lietuvą atvykę Rusijos opozicionieriai teigia esantys atvirai ir įžūliai sekami Rusijos specialiųjų tarnybų. Apie tai pranešė TV3 laida „Savaitės komentarai“.

Pačiame Vilniaus centre, Rotušės aikštėje, į barą užsukę Rusijos opozicionieriai pasijuto įžūliai sekami ir filmuojami. Lietuvos politikų ir politologų pakviesti į Vilniuje vykusią tarptautinę konferenciją rusų opozicionieriai teigia nuolat jautę Rusijos saugumiečių dėmesį.

„Kai ėjome gatve, jie ėjo iš paskos. Kai buvome konferencijoje universitete, vienas saugumietis stovėjo prie įėjimo, manome, kad jų buvo ir pačioje salėje. Sėdėjome kavinėje, pietavome ar pusryčiavome, jie irgi sėdėjo per du staliukus nuo mūsų“, – pasakojo opozicijos atstovas Vladimiras Ryžkovas.

„Rusų opozicijos lyderis mums pasakė: mus pradėjo lydėti dar išvykstant iš Maskvos. Ir visą buvimą Lietuvoje jie jautė tą vadinamą globą, kuri kartais peraugdavo į tokį, sakyčiau, primygtinį artimą sekimą ar stebėjimą, spaudimą“, – „Savaitės komentarams“ sakė buvęs užsienio reikalų ministras Audronis Ažubalis.

Rusų opozicionieriai Lietuvoje buvo ne tik sekami, bet ir nufilmuoti bei per vieną Rusijos televizijos kanalą pristatyti kaip Vakarų tarnai, imantys iš užsieniečių pinigus, taigi tėvynės išdavikai.

Tokiais veiksmais Rusijos specialiosios tarnybos ne tik kovoja su Rusijos opozicija, bet ir parodo, kad Lietuva yra jų kontroliuojama teritorija.

Kodėl Lietuva įsileidžia šnipus, o įsileistiems Valstybės saugumo departamentas leidžia laisvai veikti?

Visus žurnalistus, norinčius darbuotis Prezidentūroje, Seime ar Vyriausybėje, kasmet tikrinantis Vadovybės apsaugos departamentas sako pats patikrinti, ar akreditacijos prašantis rusas ar baltarusis nėra tos šalies saugumietis, negalintis. Tiesa, dėl norinčių filmuoti Lietuvos renginiuose žurnalistų jis kreipiasi į Valstybės saugumo departamentą, tačiau nuolat Lietuvoje ketinančių dirbti rusų ar baltarusių duomenų saugumui tikrinti jie nesiunčia. Užsienio reikalų ministerija, pasirodo, dėl žurnalistų į saugumą dažniausiai irgi nesikreipia, tiesiog paprašo paso, kelionės dokumentų, įrodymo, kad žurnalistas dirba toje žiniasklaidos priemonėje.

VSD nekomentuoja, ar tikrina iš Rytų kaimynių į Lietuvą atvykstančius dirbti žurnalistus. VSD nekomentuoja ir to, ar Lietuvoje daugėja Rusijos ir Baltarusijos specialiųjų tarnybų šnipų. O Rusijos opozicijos atstovai tik trauko iš nuostabos pečiais, kad Rusijos specialiosios tarnybos čia gali veikti nevaržomos.

„Mes Rusijoje pripratome, kad mus nuolat seka ir mes jau išmokome juos atskirti pagal tai, kaip jie seka, kaip slepiasi nuo fotografavimo. Tačiau mus šokiravo tai, kad tai, ką mes kasdien matome Maskvoje, laisvai vyksta Lietuvos sostinėje Vilniuje. Buvo toks jausmas, kad tai Maskvos priemiestis“, – „Savaitės komentarams“ sakė V. Ryžkovas.

Patys į konferenciją Vilniuje atvykę rusai sako per dvi dienas suskaičiavę 10–15 saugumiečių. Tačiau kiek jų iš viso Lietuvoje ir ką veikia mūsų saugumas? – retoriškai klausia „Savaitės komentarai“.

* * *

Tiesos.lt primena laisvųjų menininkų ir laisvų piliečių raginimą VSD generalinio direktoriaus pavaduotojui Romualdui Vaišnorui:

Pone Romualdai Vaišnorai,
nebevarkite – Lietuva nuo Jūsų vargo jau pavargo.
Malonėkite atsistatydinti.

Liudvikas Jakimavičius, Joana Noreikaitė, Leonas Merkevičius, Naglis Puteikis, Ramutė Bingelienė, Darius Kuolys, Justas Subačius ir kiti „Valom“ akcijos dalyviai.

Daugiau skaityti publikacijoje „Lietuvių namai: vieni – Europos, kiti – R. Vaišnoro ir D. Grybauskaitės“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top