Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija – prieš privalomąjį darbuotojų skiepijimą

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) Vyriausybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai rugpjūčio 12 d. išsiuntė raštą (ČIA), kuriame reiškiamas nepritarimas teisės aktų projektams, numatantiems, kad tam tikrus darbus ar tam tikras veiklas vykdantys asmenys privalės pasiskiepti nuo COVID-19 ligos, jei norės visa apimtimi ir nekliudomai vykdyti savo darbines funkcijas.

Sveikatos apsaugos ministerijos parengė Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projektą, kuriame asmenims, dirbantiems tam tikrus darbus arba vykdantiems tam tikrą veiklą, kai yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas dėl užkrečiamosios ligos, numatoma pareiga būti pasiskiepijusiems nuo šios užkrečiamosios ligos. To nepadarius, darbuotojas turėtų būti skiriamas dirbti nuotoliniu būdu arba perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, o jeigu tokių galimybių nėra, nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol jis pasiskiepys.

LPSK įspėja, kad daugelyje darbo vietų nebus galimybės dirbti nuotoliniu būdu, todėl nušalinimas nuo darbo bus plačiai taikoma priemonė, o tai neigiamai paveiks darbuotų finansinę ir emocinę padėtį. „LPSK atkreipia dėmesį, kad bet kokia prievarta skatina pasipriešinimą ir neigiamai veikia skiepijimo procesą, o praktika rodo, kad skiepijimo skatinimo programos atneša kur kas daugiau naudos, nei prievartinės priemonės ir gąsdinimas sankcijomis“, – teigiama rašte.

„Konfederacija apklausė savo narius ir visi pasisakė kategoriškai prieš šią perteklinę ir neproporcingą priemonę. Tai dar labiau didins įtampą darbo vietose, kuri ir dabar jau yra didžiulė, dar labiau blogės darbuotojų ir darbdavio santykiai ir augs nepasitikėjimas vieni kitais“, – sako LPSK pirmininkė Inga Ruginienė.

LPSK įstatymo projekto iniciatorius ragina dėmesį sutelkti į testavimą, kaip pagrindinę infekcijos suvaldymo priemonę, o skiepijimą palikti kaip, nors ir labai svarbią, bet papildomą priemonę. Taip pat dėmesys atkreipiamas į tai, kad vertinant skiepijimą Lietuvoje ES kontekste, tempai yra visai neblogi ir sparčiai artėjama prie 70 proc. paskiepytos populiacijos ribos. Kaip nurodo patys projekto autoriai, šiuo metu jau yra paskiepyta virš 60 proc. populiacijos.

LPSK siūlo vadovautis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu, privalomus sveikatos patikrinimus papildant nauju rizikos veiksniu – COVID-19, numatyti pareigą darbdaviui organizuoti ir apmokėti privalomus testavimus, kaip tai numatyta kitų sveikatos patikrinimų atvejais. Taip pat siūloma svarstyti ir įgyvendinti pozityvias skatinimo skiepytis priemones, kurios dar nebuvo išnaudotos: „skiepadienis“, skiepijimo organizavimas tiesiogiai darbo vietose, aiški komunikacija bei neatsisakyti privalomojo testavimo dėl COVID-19 ligos finansavimo valstybės biudžeto lėšomis.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top