Nustebę perskaitėme informaciją, kad rengiama diskusija „Pilietybės išsaugojimas – teisiniai ir politiniai iššūkiai“.
Ir vėl diskusija? Kelinta – dešimtoji, penkioliktoji? Ir vėl išlaidaujama, o rezultatai?
JAV lietuvių Visuomeninis komitetas „Už dvigubą pilietybę“, jau nuo 2006 metų (tais metais lapkričio 13 d. LR Konstitucinis Teismas, prisiėmęs kalbininkų pareigas, išaiškinęs terminą „atskiras atvejis“, panaikino teisę į dvigubą pilietybę), aktyviai dirba LR pilietybės išlaikymo klausimu. 2008 m. LR Seimo pirmininkui, LR prezidentui V. Adamkui buvo įteikta per 18 tūkst. tautiečių, gyvenančių daugiau nei 50 valstybių, parašų, surinktų per penkias savaites po peticija, reikalaujančią (per www.biciulyste.com) išsaugoti LR pilietybę įgijus kitos šalies pilietybę.
Seime diskutuota, bet nieko neįvyko.
2012 m. sausio-vasario mėn. Pasaulio lietuvių centre, Lemonte, IL, surengto politinio savaitgalio metu priimta rezoliucija dvigubos pilietybės klausimu, kuri tapo pagrindu 2012 m. rugpjūčio mėn. Vilniuje, LR Seimo rūmuose, vykusio Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimo priimtai rezoliucijai už LR pilietybės išsaugojimą įgijus kitos šalies pilietybę:
Lietuvos Respublikos pilietybė turėtų būti išsaugoma įgijus kitos šalies pilietybę, asmenims (taip pat jų palikuonims – vaikams, vaikaičiams ir provaikaičiams), kurių tėvai, seneliai ar jie patys buvo Lietuvos piliečiai iki TSRS okupacijos pradžios 1940 m. birželio 15 d.
Tai pagrindinis Pilietybės įstatymo argumentas, kuriuo remiantis išeivijai suteikiama galimybė išlaikyti LR pilietybę įgijus kitos šalies pilietybę.
Jau tiek pridiskutuota LR Seime, kad Pilietybės įstatymas seniai galėjo būti sugrąžintas ir didelė dalis tautiečių jau gyventų Lietuvoje
LR Seimas turi visas galias tai atlikti, jei dar nors kiek svarbu, kad kuo daugiau įvairiaus amžiaus tautiečių grįžtų namolio – vieni su uždirbta kad ir nedidele pensija, kurią prisidūrus prie LR uždirbtos daugelis nestovėtų su ištiesta ranka. Sugrįžtų ir dalis jaunesnių LR piliečių, specialybę, mokslą įgiję vakarietiškuose universitetuose. Kelias nėra sudėtingas – tai būtų tik geros valios politinis sprendimas.
Peržvelkime trumpai, kodėl tiems, kurie išvyko po 1990 m. kovo 11 d., vartai į dvigubą pilietybę užrakintas septyniais užraktais?
Panagrinėkime ne taip seniai priimtą dvigubos pilietybės galimybę vaikams. Pavyzdžiui, vaikai, gimę už Lietuvos ribų, dabar gali įgyti LR pilietybę išlaikydami šalies, kurioje gimė, pilietybę. Tuo tarpu kitas, tarkim, tos pačios šeimos vaikas, atvežtas į šalį, kai jam buvo 2,5 ar 15 metų, LR pilietybę galės išlaikyti iki 21 m., o po to reikės rinktis. Kuo skiriasi šie vienos šeimos vaikai? Dvelkia diskriminacija ar net sumaištimi šeimoje.
Kuo skiriasi tautiečiai (Di-Pi), karo pabaigoję pabėgę ar apleidę tėvynę, nuo tų, kurie neapsikentę skurdo, neteisingumo, bedarbystės, išvyko po 1990 m. kovo 11d., ir nors sunkiai dirbdami, remia tėvynėje likusiuosius (statistikos duomenimis, išeiviai-trečiabangiai susiunčia į Lietuvą 1–4 mlrd. eurų, arba 3–7 mlrd. litų).
Reikia tvirto LR Seimo, kaip Aukščiausiosios valdžios Lietuvoje, sprendimo. Ir mes kviečiame Valstiečių-žaliųjų partiją, įrašiusią dvigubos pilietybės sprendimą į savo programą, ir visus seimūnus, tvirtai balsuoti „UŽ“.
Esame maža tauta, tad tieskime vieni kitiems rankas – kai mūsų bus daugiau, ir sunkumus nugalėsime lengviau.
Pagarbiai,
Ligija Tautkuvienė
JAV lietuvių visuomeninio komiteto „Už dvigubą pilietybę“ pirmininko pavaduotoja
Ponia Tautkuviene, kodėl Jūs nesustodama – metai iš metų – meluojate? Kalbate apie „LR pilietybės išsaugojimą”, tačiau atsakykite, kas gali IŠSAUGOTI tai, ko žmogus pats savo laisvu apsisprendimu atsisako? Juk priimdami JAV pilietybę, lietuviai atsisako LR pilietybės. O „nubėgę už kampo” vėl „susizgrimba”, kad jiems tos Lietuvos pilietybės vėl reikia? Antras klausimas, kaip negyvendami Lietuvoje, Jūs galite atlikti savo pilietines PAREIGAS? Nes pilietybė – tai ne tik teisės. Deja…, ar ačiū Dievui… Kodėl žmogus, priėmęs kitos valstybės pilietybę, negyvenantis Lietuvoje dešimtmečius ir dažną sykį visai praradęs ryšį su Tėvyne, gali ĮGYTI LR pilietybę, kurios jis laisva valia atsisakė? KOdėl toks žmogus vėliau galės balsuoti ir lemti Lietuvos politinę kryptį ir ateitį? Atvirai sakant, net nesuprantu, kam ta LR pilietybė Jums… Skaityti daugiau »
Tai yra neįmanoma. Žmonės į seimą veržiasi su skirtingais savo interesais ir tokie dalykai kaip tautiškumas ir jo pagrindu vienybė jiems nėra aktuali. Arba aktuali tik kaip priedanga prasiveržimui į seimą. Dabartinis seimas yra suformuotas stambių investuotojų interesų gynimo pagrindu. Jų gatvelėse tik turtai ir tų turtų gausinimas jiems nereikia nei tautiškumo nei pilietiškai ir tautiškai stiprios Lietuvos. Jie nori matyti aplinkui save tik skurdą o jie būtų to skurdo spindesys. Ir ką galvoju toje šviesoje kad jie vienas kitam tikrai išties ranka bet tai bus visai kitu pagrindu. Pinigų pagrindu.
Tik klausimas kiek iš lietuviu išvykusiu ir gavusiu kitos šalies pilietybės norės tapti ir Lietuvos piliečiais? Bijau ką pasakyti bet tas nuošimtis gali būti labai mažas. Nes Lietuva sovietinio ir jau posovietinio estblešmento yra diskredituota pačiu lietuvių akyse. Kas norės būti melagių, nesąžiningųjų, nenuoširdžiųjų, aptiškųjų ir netgi pigdžiugiškųjų kito nelaimei ir panašiai bendra piliečiu? Ar apie tai jūs pagalvojote?
Parašėte beveik visą teisybę apie Lietuvą.
Cituoju: „Kas norės būti melagių, nesąžiningųjų, nenuoširdžiųjų, aptiškųjų ir netgi pigdžiugiškųjų kito nelaimei ir panašiai bendra piliečiu?”
Mano nuomone, iki 100-procentinės tiesos tetrūksta vienos menkos smulkmenos – patikslinkite prašau, kuriai iš viršuje Jūsų paminėtų piliečių kategorijų priskiriate save?
Ir kur aš meluoju ir kur aš nesąžiningas? Ir kur aš nenuoširdus? Ir kur aš pigdžiugiškas kito nelaimei? Ir t.t. Ką tamsele?
Ir iš tiesų – jei žmogus apsisprendė prisiimti PAREIGAS kitai valstybei, kodėl jis, patogumo dėlei, negalėtų pasilikti savos (buvusios) valstybės teikiamų TEISIŲ? 🙂
galvot pris darant, ir neraudot po to.
Bijau ką nors sakyti nes nėra jokių sociologinių tyrimų apie išeivių požiūrį į Lietuva. Viena ką aš žinau tai kad blogos ir niekam tukusios Lietuvos valdžios Lietuva yra diskredituota išeivių akyse. Grįžimas dėl Lietuvos valdžios daugeliui lietuvių jau tapo neįmanomas klausimas tik kiek iš jų dar vis norėtų prisiimti įsipareigojimus Lietuvai?
L.Tautkuvienė: „Esame maža tauta, tad tieskime vieni kitiems rankas – kai mūsų bus daugiau, ir sunkumus nugalėsime lengviau.”
O aš sakau: „Esame maža tauta, todėl neišsivaikščiokime po pasaulį dėl gardesnio užsienietiško pyrago, bet gyvenkime visi drauge Lietuvoje ir mylėkime Lietuvą bei jos lietuvišką kultūrą.”
Tie,kurie norėjo būti Lietuvoje,tie jau seniai galėjo sugrįžti, gyventi ir po tam
tikrų metų skaičiaus susigrąžinti pilietybes.Negrįžo.Kodėl?Todėl kad ne Lietuva jiems
reikalinga,o tik pilietybė.O kai iškils Lietuvai pavojus,kas ją gins?Mano sūnus gynė TV bokštą ir man motinai ta naktis labai brangiai atsiėjo.Man ne vis tas pats,kokia bus Lietuvos ateitis.Pensininkai atvykstantys nelabai bus lengvai pake-
liami,nes vietnių greit bus labai daug ir nebus kam juos slaugyti.Dar papildomai
pensininkai iš pasaulio bus ne pagal Lietuvos galias.Tiesiog milijonas jaunimo
išvažiavo.Mūsų nebus kam slaugyti.Aš pati jau pensininkė ir pati turiu bėdų su apsitarnavimu.Be pagalbos jau neapsieinu.Pensija labai labai maža,pasisamdyti neturiu iš ko.
Pirmais nepriklausomybės metais girdėjau,kad lietuviai skundėsi,kad nuvykę į Ameriką išgirsdavo,kad tenykščiai lietuviai vengė naujai atvykusiųjų lietuvių.Kodėl?Nenorėjote padėti įsitvirtinti naujai atvykusiems Amerikoje.
galvojantiems – ar nors kiek susipazinote su pasaulyje egzistuojancia dvigubos pilietybes teise? Ar tik trolinate prisede prie kompu, kaip ,,tikri lietuviai”, neiskisdami nosies is valdiskos duonos gaveju kabinetu? Kazin, jei atimtu ta valdiska duona, o bizniauti, vogti nemokate, dar namie laukia 3-4 burnos ir dar sensteleje tevai pensininkai, kazin ar taip ir sedetumete sudeje rankas ant klaviaturos ir spjaudytumetes pavydo ugnimi i tuos, kam Dievas nepagailejo drasos mestis bet kur, kad tik uzdirbtu DUONAI ir SVIESTUI. Del priesaiku. Idomu, idomu, ar zinote kaip tos priesaikos duodamos, ar zinote tekstus, kad taip drasiai teigiate? Olandijoje, Airijoje, Prancuzijoje ir kt. Europos salyse galiojanti pilietybes institucija sako, kad tos salies pilietybes atsisakyti ar atimti galima tik didziausio kriminalo atveju. JAV suteikdama pilietybe, neklausia… Skaityti daugiau »
Gerbiamasis,aš rašiau galvodama ne apie šių dienų išvykusius,o apie tuos kurie išvyko iki 199O m.kovo.Vieni bėgo nuo grįžtančio kruvinojo okupanto,kiti – 1970-1971 m.m., iki valios prisisotinė „išvystyto socializmo”.Dabar,kai išgyvęnę visą okupacijos laikotarpį išsikovojo nepriklausomybę ir išprašė neprašytą svečią,dabar jau ir kažka- da išvykę panoro pilietybės.Pilietybė ne saldus saldainis,bet kam nėra pigi prekė dovanojama už gražias akis.Leiskit paklausti,jei iškiltų vėl Lietuvai mirtinas pavojus,vėl bėgtumėt iš Lietuvos? Pilidetybė turi būti išsaugojama tiems,kurie išvyko jau Lietuvai atgavus nepriklau- somybę.Iš mano aplinkos yra išvykę net 7 jauni žmonės,tame tarpe ir mano sūnus. Svetur jau gimusi mano anūkė ir norėčiau,kad sugrįžtų kada nors.Todėl saugau žemę jiems,kad turėtų kur pastatyti savo kojų pėdas Lietuvoje.Bet mane baudžia mano valdžia už tai – neturiu nuolaidų už šilumą,nors mano… Skaityti daugiau »