Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Rūta Lankininkaitė | lrt.lt

Lietuviškoms mokykloms Lenkijoje trūksta finansavimo, iš vietos nejuda ir vadovėlių leidyba lietuvių kalba. Kol kas neišspręstas ir lietuviškos mokyklos steigimas Suvalkuose. Punsko valsčiuje esančiai mokyklai gresia uždarymas.

Šeštokams vyksta biologijos pamoka – vadovėliai lenkiški, pamoka vyksta lietuvių kalba. Pasak mokytojos, šeštokai iš lenkiškų vadovėlių mokosi chemijos, matematikos. Tik lietuvių kalbos iš lietuviško.

„Mokytojui yra nemažas iššūkis, nes reikia turėti omenyje mokiniai, kurie jaunesnėse klasėse, jiems sunku versti iš lenkų į lietuvių kalbą ir iš lietuvių į lenkų“, – pastebi Seinų „Žiburio“ gimnazijos mokytoja Danutė Valukonytė.

Lietuvių kalbos trečios klasės mokiniai mokosi iš mokyklos mokytojų parengto lietuvių kalbos vadovėlio. Kitų dalykų vadovėliai – lenkų kalba. Mokytojai lietuvių kalba literatūros ieško Lietuvoje, tačiau abiejų šalių mokymo programos skirtingos.

„Vaikams lenkų kalba tampa tokia artimesnė, lietuvių kalbos žodynas skursta. Turim tokią galimybę atvažiuot į Lietuvą, į knygynus ir ieškom tokios literatūros, kuri mums yra tinkama“, – pasakoja Seinų „Žiburio“ gimnazijos mokytoja Irena Vaicekauskienė.

Mokyklos direktorius pasakoja, kad prieš dešimtmetį Lenkijos Švietimo ministerija žadėjo parengti tautinių mažumų vadovėlių elektronines versijas. Taip būtų sumažintos leidybos išlaidos. Tačiau į priekį nepasistūmėta, esą trūksta finansų.

„Lenkija, gerindama lietuviško švietimo kokybę, privalėtų išleisti, paruošti lietuviškoms mokykloms vadovėlius, tačiau taip neatsitinka. Ir mes siūlome tokį variantą, kad paprasčiausia tuos lenkiškus vadovėlius išversti į lietuvių kalbą“, – teigia Seinų „Žiburio“ gimnazijos direktorius Algirdas Vaicekauskas.

Tokios pozicijos laikosi ir Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Esą artimiausiu metu vyks abiejų šalių ministerijų atstovų susitikimas.

„Matom, kad reikia žiūrėti veidrodiniu principu, ir tai, kas vyksta čia, Lietuvoje. Lietuvoje mes tautinių bendrijų mokykloms esame jau paskelbę konkursą vadovėlių atnaujinimui pradiniame ugdyme. Manome, kad Lenkijos šalis turėtų pasirūpinti vadovėliais“, – nurodo Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.

Lietuva remia lietuviškas mokyklas Lenkijoje, tačiau augant elektros kainoms, mažėjant mokinių, mokykloms lėšų trūksta. Iškilo grėsmė, kad bus uždaryta Vidugirių kaimo mokykla.

„Krepšelis užtenka padengti apie 50–60 procentų visų išlaidų. Visą laiką prašau Lietuvos valstybės paramos. Aš čia kalbu apie 100 tūkstančių eurų per metus, kad tiktai Vidugirio mokyklai būtų skirta“, – komentuoja Punsko viršaitis Vytautas Liškauskas.

Lietuvių bendruomenė nerimauja ir dėl lietuviškos mokyklos Suvalkuose. Šio vaikų darželio tėvai kitąmet vaikus norėtų leisti į lietuvišką mokyklą, bet jos steigimas ir finansavimas stringa.

„Jeigu mes turėtume 100 procentų užtvirtintą, kad ta mokykla tikrai rugsėjo 1 atidarys duris, tai ir tėvai drąsiau reikštų norą leisti vaikus į tą mokyklą. Lenkija atsisako steigti tokią mokyklą“, – pabrėžia Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovai tikina esą dėl lietuviškos mokyklos atidarymo Suvalkuose sprendimas bus rastas. Žadamas ir finansavimas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
nuomonė

Jei panašūs dalykai vyktų Lietuvoje su mokyklomis,kuriose mokoma lenkų kalba, ko gero, Lenkijos valdžios reakcija galimai būtų greita ir griežta. O Lietuvoje Vilniaus rajono tėvai vis dar vežioja kelis tūkstančius vaikų į Vilniaus mokyklas,nes Vilniaus rajono valdžia galimai vis dar nesteigia mokyklų valstybine lietuvių kalba?

realistas

Patys Lietuvos politikai laisva valia, na dar ir Bumblausko pritarimu, pasirinko į strateginius partnerius Lenkiją. Na tai ar kritikuosi savo paties pasirinktą partnerį? Gi ne. Problema lengvai sprendžiama, bet Lietuvos politikai pinigus švaisto reklamai kokia ES yra gera, tikrai matėte. Dar Jakilaičiui skyrė. Va 100000 ir surinkau. Milijonai švaistomi kasmet.

Nereikia

labai ant tų lenkų varyti. Lenkija finansuoja lenkų mokyklas Lietuvoje, Lietuva (ne)finansuoja lietuviškas mokyklas Lenkijoje. Lietuva dar garsėja ir tuo, kad ne tik nefinansuoja švietimo įstaigų Lietuvoje, bet ir jas nuosekliai uždarinėja.

3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top