Teko pačiam du kartus būti Prancūzijoje, toje tikroje Prancūzijoje. Centrinė Prancūzija tarp Nanto ir Turo, tarp La Fleche zoologijos sodo ir Samuro tankų muziejaus, kuriuos suprantama teko aplankyti. Vienu žodžiu, tikrame prancūziškame kaime, kuriame dar gyva tikra prancūziška dvasia ir žmonės čia ne tik su visais sveikinasi, bet ir iš tolo nukelia kepurę.
Būtent čia. 3-iojoje Meino prie Luaros rinkimų apygardoje užvirė kova tarp Anne-Laure BLIN iš Respublikonų partijos ir Edouard BOURGEAULT iš Nacionalinio sambūrio. Rezultatu 57,17 proc. prieš 42,83 proc. nugalėjo Anne-Laure BLIN. Suprantama prieš tai pasitraukus ultrakairės, arba kraštutinių kairiųjų, arba komunistuojančio Naujojo Fronto kandidatui. Nors pirmame ture buvo laimėjęs NS kandidatas.
Bet apie viską nuo pradžių.
Tik paaiškėjus Europos Parlamento rinkimų rezultatams Prancūzijos prezidentas E. Makronas paskelbė apie pirmalaikius rinkimus į Prancūzijos Nacionalinę Asamblėją, kurių pirmas turas įvyko birželio 30 dieną.
Reikia priminti apie esminį skirtumą, kuris yra tarp rinkimų į Europos Parlamentą ir rinkimų į Nacionalinę Asamblėją. Pirmieji vyksta balsuojant už partijų sąrašus (daugiamandatė rinkimų tvarka), antri, tik balsuojant už konkretų asmenį (vienmandatė rinkimų tvarka). Antruoju atveju dažnai laimi tie, kuriuos daugiau rodo televizorius.
Pirmame ture buvo išrinkti tik 76 atstovai iš 577. Po pirmo turo laimėjusių deputatų sąrašas atrodė taip:
Nacionalinis susirinkimas – 39
Naujasis liaudies frontas – 31
Prezidento koalicija – 2
Respublikonai – 1
Kiti – 3
Tai antirekordas. Antrame ture reikėjo dar išrinkti 501 atstovą. Po pirmo turo pirmos vietos pasiskirstė taip:
Nacionalinis susirinkimas – 258
Naujasis liaudies frontas – 128
Prezidento koalicija -68
Respublikonai – 19
Kiti – 28
Atrodė, kad NS pergalė ranka pasiekiama, bet čia šalies prezidentas E. Makronas nutarė paremti komunistuojančius ultra kairiuosius – Naująjį liaudies frontą, pakviesdamas trečias vietas užėmusius kandidatus (tiek savo sąrašo, tiek NLF) pasitraukti iš kovos tokiu būdu neleidžiant išsiskirstyti balsams tarp komunistėlių ir jiems prijaučiančių makronistų. Taip buvo tikimasi neleisti laimėti Nacionaliniam sambūriui.
Kairieji neoliberalai jau seniai yra įrodę, kad jie šalį galį atiduoti bet kam – stalinui, pol potui, mikimauzui ar katinui Leopoldui, kad tik nelaimėtų jėgos kovojančios už šalies nacionalinio suvereniteto ir identiteto išsaugojimą.
Iš 501 vienos rinkiminės apygardos daliai (224) pasitraukus iš kovos, tokių, kuriose kovotų trys ir daugiau kandidatų, liko tik 91 apygarda.
Keletas įdomių skaičių apie tai ką davė 224 pasitraukimai:
NS laimėjo 10 iš 11 trijulių rinkimų, kuriuose pirmavo pirmajame ture ir kuriuose nebuvo pasitraukimo.
NS pralaimėjo didžiąją dalį savo dvikovų: NS pralaimėjo 90 dvikovų iš 150 prieš NFP, pralaimėjo 111 dvikovų iš 132 prieš prezidentinę koaliciją ir 39 dvikovas iš 45 prieš kitus.
Ir dar statistikos:
NS ir jos sąjungininkai antrajame įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimų ture surinko beveik 10 milijonų balsų;
Antrajame ture pralaimėjo 157 NS kandidatai, tačiau surinkę daugiau nei 40 proc., 76 iš jų surinko daugiau nei 45 proc.;
NS yra partija, kuri daro didžiausią pažangą, palyginti su 2022 metais;
NS buvo perrinkta 80 kadenciją baigiančių parlamento narių (iš 89) ir 39 parlamentarai, išrinkti pirmajame ture;
NS pavyko pervilioti pagrindinės dešiniojo sparno Respublikonų partijos pirmininką (Erikas Cioti) ir dabar asamblėjoje turi sąjungininkų grupę;
NS gaus didelę valstybės dotaciją, tokią, kokios ji niekada dar neturėjo.
Galutiniai rezultatai:
NLF – 182 (2022 metais 75)
Prezidento koalicija – 168, (2022 metais 246)
NS – 143 (17 Eriko Cioti dešinieji respublikonai), (2022 metais 89)
Respublikonai – 46
Kiti – 38
Taigi, kas tie Naujasis liaudies frontas? Visokio plauko komunistų, socialistų ir žaliųjų sambūris. Konkrečiai komunistai laimėjo 9 vietas, bet tarp jų visų dedu didelį lygybės ženklą. Tarp jų yra tik vienas skirtumas – jei komunistai nori atimti turtą tuojau pat, tai kiti siūlo dar šiek tiek palaukti.
Ir dar. Jie didžiausi Palestinos, Hamaso, Irano ir Rusijos draugai, tik garsiai apie tai nešaukia, o ir spauda apie tai nerašo.
Apie juos dar reikės parašyti.