Tiesos.lt portalas ir Aikštės televizija tęsia tyrimą, kurio tikslas nustatyti, kas, pažeisdamas įstatymus ir Vilniaus universiteto autonomiją, pastatė ant Filosofijos fakulteto palangės sekimo kamerą ir ją naudodamas keletą mėnesių sekė piliečius.
Aikštės televizijos paklaustas apie slaptą sekimo kamerą buvęs Vilniaus universiteto rektorius akademikas Benediktas Juodka apie šios istorijos aplinkybes aiškino painiai (žr. čia ir čia).
Iš pradžių jis teigė: „Tie, kurie kreipėsi, ne taip formulavo prašymą kaip Jūs“, taip lyg ir pripažindamas, jog aplinkybės, kuriomis sekimo kamera atsirado ant Filosofijos fakulteto palangės, jam yra puikiai žinomos. Tačiau vėliau akademikas savo žodžių išsigynė sakydamas:
Žinot, aš tikrai nežinau tų detalių, nes jeigu Jūs pažiūrėsit Universiteto struktūrą, ten apie 30 tūkstančių žmonių, ir aš tikrai ne, ne… Nežinau detalių kiekvieno prašymo. Yra atsakingi pareigūnai, yra prorektoriai, yra ūkio direkcija. Ir aš tiesiog ne, ne, ne, nesigilinu… Kiekvienas… asmeniškai, ko gero, ne, nėra mano parašo tenais… Yra ir žmonės, kurie kuruoja atskiras sritis, ir jie yra atsakingi. Aš tikrai detalių nežinau, nes… yra pas mus universitete decentralizacija, ir kiekvienas kuruoja savo sritį. Penki prorektoriai, reiškia kiekvienas kuruoja savo sritį. Yra bendrų reikalų direkcija, kuruoja savo sritį. Ko gero, čia bendrųjų reikalų direkcija tvarkė. Čia nėra taip, kad rektorius pasirašinėja kiekvieną ten lapelį, tiktai aš… Tikrai negaliu Jums pasakyti detalių…
Gerbiamas akademikas B.Juodka, pasamprotavęs apie tai, jog kai kurie Vilniaus universiteto dokumentai galbūt yra slapti, pasiūlė piliečiams kreiptis į „saugumą“:
Čia Jums reikėtų kreiptis, kas prašė pastatyt tą kamerą. Kas prašė aš neprisimenu… Saugumo?.. Tai tegul kreipiasi – ir Jūs – į Saugumo departamentą. Aš tikrai ne… ne… nežinau tų… tų niuansų ir čia nenorėčiau…[…] Kas susieta su saugumo reikalais, tai reikia kreiptis į saugumą. Gal čia yra slaptumo kokio? Aš, tiesa, tikrai nežinau niuansų ir negaliu komentuot. […]kaip yra Seimo kai kurie dokumentai slapti, tai kodėl gi negali būt konfidencialūs ir Vilniaus universiteto kai kurie dokumentai?
Nustebinti tokių, švelniai tariant, sunkiai suvokiamų gerbiamo akademiko įžvalgų apie slaptą Vilniaus universiteto veiklą, saugumą ir universiteto autonomiją, Aikštės televizijos bendradarbiai ketino pasiteirauti, ką apie visa tai galvoja dabartinis Vilniaus universiteto vadovas, laikinai einantis rektoriaus pareigas prof. Jūras Banys. Deja, gerbiamas profesorius per savo padėjėją su Aikštės televizija bendrauti griežtai atsisakė.
Tačiau Aikštės televizija savo tyrimą tęsė ir jos bendradarbiai, apsilankę pas Vilniaus universiteto Bendrųjų reikalų direktorių Lionginą Striganavičių, paprašė parodyti dokumentus, susijusius su slapta sekimo kamera Filosofijos fakultete – juk anot buvusio rektoriaus akademiko B.Juodkos, „Ko gero, čia bendrųjų reikalų direkcija tvarkė.“
Gerbiamo direktoriaus kabinete įvyko nuotaikingas pokalbis, kurį mūsų skaitytojams ir siūlome pažiūrėti.
Anot gerbiamo direktoriaus, vadovas yra rektorius, tad jis parodyti Universiteto dokumentų negalįs. Tai pasakęs išėjo iš kabineto, kaip supratome, informuoti rektoriaus. Kaip vėliau paaiškėjo, mūsų apsilankymo metu rektorius buvo išvykęs, tad kur ėjo ir ką informavo L.Striganavičius, lieka paslaptis. Kaip bebūtų, išėjo jis netrumpam – sugrįžo tik po 24 minučių vedinas Universiteto informacijos ir ryšių su visuomene skyriaus darbuotoja Edita Kirlyte. Tada abu bandė įtikinti Aikštės televiziją, jog Vilniaus universiteto dokumentai nėra nei slapti, nei vieši, tačiau kaip bebūtų, kokie nors piliečiai iš gatvės jų pamatyti negali. Ir nors nei Universitetas, nei rektorius neatsisako parodyti piliečiams dokumentų, susijusių su kamera Filosofijos fakultete, bet ir jų nerodo, nes nei L.Striganavičius, nei E. Kirlytė nėra įgalioti jų parodyti. Nors kiek prasilavinęs pilietis žino, kad tokie išvedžiojimai vadinasi sofistika.
Visa laimė, kad Lietuvos Respublikos įstatymams, reglamentuojantiems piliečių teisę gauti informaciją iš valstybės finansuojamų įstaigų ir organizacijų, panaši sofistika nėra būdinga.
Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo 6 straipsnio 1 punktas skelbia:
Kiekvienas asmuo turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų biudžetinių įstaigų viešąją informaciją apie jų veiklą, oficialius jų dokumentus (kopijas), taip pat informaciją, kurią minėtos įstaigos turi apie jį patį.
Teisinius aspektus, susijusius su vaizdo stebėjimų duomenų tvarkymu, reguliuoja Lietuvos Respublikos Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 3 skirsnis „Vaizdo stebėjimas“.
Šio įstatymo 20 str. „Duomenų subjekto informavimas vykdant vaizdo stebėjimą“ skelbia:
1. Duomenų valdytojas užtikrina, kad prieš patenkant į patalpas ar teritoriją, kurioje vykdomas vaizdo stebėjimas, būtų aiškiai ir tinkamai pateikiama ši informacija:
1) apie vykdomą vaizdo stebėjimą;
2) duomenų valdytojo rekvizitai ir kontaktinė informacija (adresas arba telefono ryšio numeris);
2 punkto redakcija nuo 2011 m. rugsėjo 1 d.:
2) duomenų valdytojo juridinio asmens pavadinimas ir kodas, duomenų valdytojo fizinio asmens vardas ir pavardė, jų kontaktinė informacija (adresas arba telefono ryšio numeris).
Tad Tiesos.lt ir Aikštės televizija savo tyrimą dėl galimai neteisėto duomenų gavimo ir naudojimo tęs, bus siekiama išsiaiškinti ir tai, koks čia Vilniaus universiteto vadovybės ir administracijos vaidmuo.
Filmavo Aušra Gabalytė.
Daugiau kviečiame skaityti ankstesnes Tiesos.lt publikacijas:
Po vakarykščių publikacijų išmontuota VSD kamera
Vilniaus universiteto ir Kriminalinės policijos biuro vadovai linkę piliečius sekti kartu
Vilniaus universitetas prisipažįsta esąs kuruojamas spec.tarnybų
Kriminalinės policijos biuras: „Turime vienintelį lapelį“
Piliečius pro VU Filosofijos fakulteto langą sekė Aidis Meželis?