Liudvikas Jakimavičius. Polikarpo paspęstos mįslės

ekspertai.eu

Vis dėlto kažkas vyksta net tada, kai, atrodytų, nieko nevyksta. Pasirodžius publikacijai „Ekspertai.eu“ turimi dokumentai rodo, kad prezidentės tėvelis Polikarpas Grybauskas tarnavo NKVDekspertai.eu portale, regis, galėjai tikėtis, kad Lietuvos žiniasklaidininkai ir politinės tikrovės komentuotojai turėjo suūžti kaip bičių avilys. Neįtikėtina, bet to neįvyko. Didieji dienraščiai, interneto portalai, politologai ir komentuotojai šios publikacijos pasistengė nepastebėti, nes dėmesį buvo sutelkę į E. Vareikio smurtavimo prieš žmoną trilerį. Šia tema portale delfi.lt pasirodė net keturi straipsniai, aptarinėjamos smurtavimo detalės. Cituoju: „Surinkta duomenų, kurie leidžia pagrįstai įtarti, kad E. Vareikis sukėlė fizinį skausmą smurtaudamas artimoje aplinkoje, tai yra kad gegužės 4 dieną 20 val. 30 min. būdamas apsvaigęs nuo alkoholio savo namuose kairės rankos delnu du kartus sudavė sutuoktinei į veido dešinę pusę ir vieną kartą spyrė koja į dešinės pusės sėdmenis, sukeldamas nukentėjusiai fizinį skausmą“, – (Seimo) komisijos posėdyje E. Vareikiui inkriminuojamus veiksmus pristatė prokurorė.“

Tikras skandalas, prieš kurį nublanksta visi kiti niekiniai mūsų politinės tikrovės reikalai.

O Polikarpo Grybausko istorijos kontekstai yra labai įdomūs keliais aspektais, kuriuos derėtų paryškinti. Visų pirma prisiminkime liūdnai pagarsėjusį cenzūros faktą, kai TV3 nepraleido į eterį Rūtos Janutienės autorinės laidos „Paskutinė instancija“, kurioje buvo nufilmuotas siužetas su pirmąja Polikarpo Grybausko žmona Valerija Grybauskiene, pasakojusia apie vyrą Polikarpą. Iš jos prisiminimų ne visai viskas iš karto stojosi į vietas, ne viskas aišku ir šiandien. Tų neaiškumų daug. Pirmiausia, akivaizdu, kad laida nepateko į TV eterį vien programų direkcijos valia. Iš kažkokių aukštesnių instancijų buvo gautas nurodymas „nepraleisti“. Tos aukštesnės instancijos gavo nurodymą dar iš aukščiau. Tos aukštesnės instancijos žinojo, kad TV3 ketina filmuoti interviu su V.Grybauskiene. Mūsų prezidentė buvo informuota ir per savo pusseserę mėgino užčiaupti Valeriją, kad toji ko nors nepripasakotų apie savo buvusį vyrą Polikarpą. Ši vis dėlto prasitarė, kad 1944 metais Polikarpas išėjo iš miško mojuodamas raudona vėliava. Sugretinkime su faktais, kurie yra Lietuvos ypatingojo archyvo byloje. Faktai sutampa. Polikarpas partizanauti į mišką išėjo 1943 metais į „Biručio-4“ būrį ir partizanavo iki 1944 metų. Vadinasi, išėjo į mišką penkiolikmetis ar šešiolikmetis „Gavrošas“, nes gimęs 1928-aisiais. Sunku įsivaizduoti, kokios aplinkybės nepilnametį stumtelėjo žengti tokį rizikingą žingsnį. 1945-aisiais jis jau NKVD kursantas Vilniuje, o 1946-aisiais, pagal anketos duomenis, „komandir otdelenija“. Yra pažyma, išduota 1945 m. spalio 30 dieną, kad Polikarpas turi leidimą nešioti „vintovką No. 1045“. Anketoje nurodytas ir kitas žmonos vardas. Ne Valerija, kuri davė interviu TV3 žurnalistams, o Julija Jankauskaitė. Gali būti, kad moteris turėjo du vardus, gali būti, kad žmogus susipainiojo, o gal turėjo kelias žmonas. Anketose rašoma, kad vaikų neturi, nors pirmoji žmona Valerija tvirtina, kad nuo Polikarpo augino sūnų. Matyt, pats nežinojo, kad turi sūnų. Bala nematė tų smulkių neatitikimų, įdomiau kas kita. Lietuvos patriotei prezidentei Daliai Grybauskaitei gal ir nėra malonus faktas, kad jos tėvas buvo NKVD-istas ir uolus okupantų valdžios tarnas su šautuvu ant peties pokario metais. Ne varnas tikriausiai šaudė…

Įdomu tai, kad dabar kažkaip pražiūrėta liko viena labai įdomi publikacija portale 15min.lt: „Išsipildė mirusio Grybauskaitės tėvo pranašystė: duktė valdys Lietuvą“, skelbta 2009 metais liepos 12-ąją, dieną prieš pat prezidentės inauguracijos šventę. Redakcija šį interviu su Grybauskaitės tėvu marinavo stalčiuose dvejus metus. Joje yra paskelbtas neįtikėtinai įdomus faktas, kad Polikarpas buvo penkeriems metams nutremtas. Vadinasi, mūsų prezidentė yra tremtinio duktė, bet tą faktą, matyt, iš perdėto kuklumo mėgino nuslėpti nuo visuomenės akių. Po karo žmonės tremiami buvo teismo sprendimu – ne taip, kaip 1941-aisiais pirmojo trėmimo metu. Pirmoji Polikarpo žmona Valerija Grybauskienė sako, kad jis sėdėjęs kalėjime, o „15 minučių” minėtoje publikacijoje rašė:

Tremtyje gyveno kitu vardu

Pokariu penkerius metus tremtyje Krasnojarsko srityje praleidęs pensininkas (Polikarpas Grybauskas) ligoninėje neslėpė ant kūno esančių tatuiruočių.

Paprašytas užrašus išaiškinti, P. Grybauskas kalbėjo: „Kolia – rusas turėjau būti. Tokie laikai, lietuvis negalėjau būti… Bet buvau gerai papuolęs tame Sibire. Jaunas, stiprus buvau. Ir dar specialybę turėjau – ryšininkas!

Jis kvatodamas pridūrė: „Tai mane ten laikė inžinieriumi!“

Tik po sovietų diktatoriaus Josifo Stalino mirties jam buvo leista grįžti į tėvynę. Lietuvoje jo laukė ne pyragai, bet Polikarpas sutiko būsimąją D. Grybauskaitės mamą Vitaliją Korsakaitę, ir pora yrėsi gyvenimo keliu pirmyn.

„Pinigų nedaug buvo. Aš šoferiuku dirbau, o žmona pardavėja univermage (Vilniaus universalinėje parduotuvėje „Vaikų pasaulis“ – aut. past.), tai gaudavome abu po 120 rublių“, – neslėpė pašnekovas.

Paklaustas apie tuomet dar tik būsimosios prezidentės motiną, P. Grybauskas atsiduso. „Tik vėliavą iškėlė – ir mirė jinai, vargšė…“ – ponas Polikarpas sakė, kad žmoną palaidojo 1989 metais, vos Lietuvai pakilus į kovą dėl nepriklausomybės.

Amžinatilsį P. Grybausko gyvybė užgeso 2008 metais, jis atgulė Vilniaus kapinėse.

Marazmų marazmas. Legenda. Lietuviai tremtiniai nesitatuiruodavo tatuiruočių „Kolia“, nes Sibire niekas iš jų nereikalavo būti koliomis ar ivanais, tatuiruotės juk nereiškė asmens tapatybės. Ypatingasis archyvas neturi bylų apie Polikarpo gyvenimo tremties tarpsniu ir darbą „šoferiuku“. Visiška fantastika, kad tremtinys Polikarpas „Kolia“ sovietiniais laikais būtų įdarbintas aukštų MVD pareigūnų „šoferiuku“. Apie grįžusį iš tremties Polikarpą nėra segtuvų, nėra ir tremties bylos medžiagos. Įdomu, kas buvo suinteresuotas, kad tokio paprasto, mielo ir nekalto žmogaus ypatingos bylos dingtų. Mįslių mįslės, į kurias atsakyti vengia mūsų prezidentė, kurios biografija lygiai taip pat skylėta, pilna mįslių, kaip ir tėvo Polikarpo. Bet kam tai dabar įdomu? Kur kas įdomiau, į kurią sėdmenų pusę savo sutuoktinei įspyrė E. Vareikis.

ekspertai.eu

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top