Kilęs triukšmas dėl pirmą kartą pradėtos diskusijos apie automobilių taršos mokestį parodė, kokie vis dėlto barbarai esame. Noras vartoti be atsakomybės, nesusimąstant apie savo veiklos pasekmes rodo tik dideles bendro išsilavinimo spragas ir žemą aplinkosauginio išprusimo lygį.
Visų pirma, matyt, reikėtų pradėti nuo to, kad taršos mokestis skirtas ne papildyti biudžetą, o keisti vartojimo įpročius. Ir, matyt, būtent tuo ir galima paaiškinti tokį itin įnirtingą pasipriešinimą teisingiems siekiams. Nes laisvė naikinti ir daryti žalą yra prilyginama bet kokiai kitai individo laisvei. Čia ir yra bėda. Na, sunku pripažinti o juo labiau atsisakyti savo netinkamų įpročių. Antra, reikia suprasti, kad CO2 išmetimų mokestis galėtų būti taikomas nuo tam tikros CO2 išmetimų ribos. Taip pat turėtų būti taikomas tik naujai įregistruojamiems ar perregistruojamiems automobiliams. Įgytiems iki mokesčio įvedimo, mokestis galėtų būti netaikomas arba taikomas tik tiems, kuriems CO2 emisijos riba nustatyta ypač aukšta. Todėl visada yra pasirinkimas: pirkti žalingesnį ir mokėti mokestį ar pirkti mažiau žalingą ir nemokėti daromos žalos aplinkai mokesčio. Kas rinksis mokėti mokestį, tai ir parodys, kad arba jam nusispjauti ant aplinkosauginių problemų, arba tiesiog šiuo metu dėl vienokių ar kitokių gyvenimo sąlygų jis yra priverstas pirkti būtent tokį automobilį.
Tie, kurie spjauna, tai yra tokie patys, kurie nerūšiuoja atliekų ar nerenka savo augintinių šūdukų gatvėse ir skveruose. Nes jiems „dzin“. Iš esmės tai yra visuomenės barbarai. Liberalioje visuomenėje ir barbarai turi savo teisių, bet gal bent jau tegul susimoka už savo barbarizmą ir tai, ką kiti po jų turi iškuopti.
Tie, kurie priversti pirkti, kartu bus priversti ir pagalvoti, kad jų gyvenimo įpročiai ar sąlygos yra nedraugiškos aplinkai ir visuomenei, kad gal verta kai ką keisti ir nebūti priskirtam prie barbarų?
P.S. Pora žodžių, kodėl netinka akcizas. Nors iš tiesų akcizo mokestis geriausiai atspindėtų aplinkosauginį siekį, nes CO2 emisija priklauso nuo suvartoto kuro kiekio, tačiau jei neišskirsime aplinksoauginio komponento ir nesudarysime sąlygų rinktis tarp mažiau ir daugiau draugiško aplinkai sprendimo, kokybinių pokyčių mes neturėsime. O aplinkosauginių mokesčių pagrindinis tikslas ir yra vartojimo įpročių keitimas.