LVK pirmininkas Gintaras Grušas kreipėsi į tikinčiuosius dėl naujos Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcijos: suderinkime mokslą ir moralę

Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas arkivyskupas Gintaras Grušas pirmadienį kreipėsi į Lietuvos tikinčiuosius ir visus geros valios žmones, primindamas moralinę pareigą ginti gyvybę bei ragindamas siekti mokslo ir moralės darnos, svarstant naują Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakciją. Nauja redakcija, kuri Seime bus svarstoma šį antradienį, siekiama legalizuoti embriono kamieninių ląstelių įvežimą ir eksperimentus su embriono kamieninėmis ląstelėmis Lietuvoje bei atlikti eksperimentus su žmonėmis be jų ar jų atstovų sutikimo.

KREIPIMASIS

DĖL NAUJOS REDAKCIJOS BIOMEDICININIŲ TYRIMŲ ETIKOS ĮSTATYMO

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime svarstoma nauja Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcija (Projekto Nr. XIIP-2855(2)), kuria siekiama legalizuoti embriono kamieninių ląstelių įvežimą ir eksperimentus su embriono kamieninėmis ląstelėmis Lietuvoje bei atlikti eksperimentus su žmonėmis be jų ir jų atstovų sutikimo.

Popiežius Pranciškus naujoje enciklikoje „Laudato Si’“ kviečia į integralią ekologiją, rūpinantis ne tik aplinkos, bet ir kiekvienos žmogaus gyvybės, taip pat ir embrionų, išsaugojimu. Kviečiu tikinčiuosius melstis už gyvybės kultūros plėtrą mūsų šalyje, o visus geros valios žmones – kurti aplinką, kurioje saugoma ir puoselėjama kiekviena gyvybė.

Žmogaus gyvybės apsauga yra kiekvieno žmogaus moralinė pareiga. Kiekviename embrione glūdi konkretaus ir unikalaus žmogaus gyvybė. Bet kokia intervencija į embrioną, kuri pažeidžia jo integralumą ar baigiasi jo mirtimi, yra moraliai neleistina. Embriono kamieninių ląstelių paėmimas ir po to atliekami eksperimentai su embriono kamieninėmis ląstelėmis yra būtent tokia moraliai neleistina procedūra: kad ir kokiais kilniais tikslais būtų pridengiama, embriono kamieninių ląstelių paėmimas baigiasi neišvengiama embriono žūtimi, sunaikinant ne abstrakčią, bet konkretaus, unikalaus žmogaus gyvybę. Nėra jokio moralinio skirtumo, kurioje valstybėje bus sunaikinama embriono gyvybė: Lietuvoje ar užsienyje.

Sprendimas drausti naikinti embrionus Lietuvoje ir tik leisti įvežti kitur sunaikintų embrionų kamienines ląsteles negali būti laikomas kompromisiniu, nes gyvybės atžvilgiu tokie kompromisai yra moraliai nepriimtini. Eksperimentų su embriono kamieninėmis ląstelėmis legalizavimas tuo pat metu, kai lygiagrečiai Vyriausybė pritaria perteklinių embrionų kūrimui dirbtinio apvaisinimo metu, kelia didelį susirūpinimą dėl pagarbos pradėtai gyvybei.

Pasaulyje ir Europoje stebimos visiškai kitos mokslo raidos tendencijos: vis dažniau skatinami moralinių problemų nekeliantys moksliniai tyrimai su suaugusio žmogaus kamieninėmis ląstelėmis; suaugusio žmogaus kamieninės ląstelės vis dažniau naudojamos terapijai, o gydymas jomis (pvz., kraujodaros kamieninėmis ląstelėmis) jau yra tapęs įprastu medicinos praktikoje.

Bažnyčia pasisako ne prieš mokslą, ne prieš kamieninių ląstelių tyrimus ir jų panaudojimą apskritai, bet tik prieš embriono kamieninių ląstelių tyrimus, susijusius su prigimtinę teisę į gyvenimą turinčio unikalaus žmogaus gyvybės sunaikinimu. Joks žmogus, kad ir nuo pradėjimo momento, negali tapti žaliava moksliniams eksperimentams ar terapine priemone.

Todėl primindami moralinę pareigą saugoti negimusįjį ir apsaugoti asmenis, kad su jais nebūtų atliekami eksperimentai be jų ar jų artimųjų sutikimo, kartu raginame pritarti teisėkūros pasiūlymams, kurie suderina mokslą ir moralę, visiškai eliminuodami galimybę į Lietuvos teritoriją įvežti embriono kamienines ląsteles ir atlikti su jomis eksperimentus. Taip pat remiame siekį leisti tik tuos eksperimentus su embrionu, kurie konkrečiam embrionui yra terapiniai ir kurių metu arba kuriems pasibaigus embrionas nėra sunaikinamas.

Arkivyskupas Gintaras GRUŠAS

Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas

2015 m. birželio 29 d.

Šaltinis: Vilniaus arkivyskupija

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
kreipėsi, aha

kur buvo jo šventenybė per prieš referendumą? tuomet tik kaip papūga kartojo valdžios propagandą.
todėl nereikia čia lia lia lia apie moralę.

Nu jo,

dabar praverstų Referendumas tuo klausimu. Bet vyskupai Referendumo nepalaikė. Palaikė režimą. Ne Tautą. Dabar šaukiasi Tautos pagalbos. Gal pirma tegul šaukiasi Viešpaties kad per smarkiai nebaustų? O juk baus…

klausimų daugiau nei atsakymų.

Ką reiškia ” perteklinis embrionų kiekis „, o reiškia tai ,kad po kurio laiko,dėl senėjimo,dėlsaugojimo lėšų taupymo, net kilus menkam įtarimui , kad paimta tyrimui medžiaga ” nekokybiška” ar dėl kažkokių priežasčių sugadinta tyrimo ir saugojimo eigoje- visa tai nukleliaus į klozetą.Aopskaita ? o kas skaičiuos? Kas sumet juos į kanalizaciją taupydamas savo pinigus?

Antanas

O kodėl kreipiasi į tikinčiuosius? Ar jie ( kas tie tikintieji?)tokius įstatymus leidžia? Jei kreipiesi kaip Bažnyčios atstovas, tai kreipkis į tas institucijas, kurios leidžia įstatymus?

Būtina palakyti

Nebūkite abejingi – juk kviečia ginti žmogaus gyvybę. Visi turime remti šį kvietimą – ne tik tikintieji. O seimūnai, kurie elgsis paniekindami žmogaus gyvybę, turi būti matomi.

Ai.

Išlindo Pilypas iš kanapių pasikonsultavęs su Butkevičiumi. O ar Marija Aušrinė tam pritaria? Žiūrėk dar susipyksi su valdžia. O gal valdžia leido pakalbėti apie lasteles, kad tylėtum kitais klausimais. Jausmas, kad bažnyčios viršūnėlė vadovaujasi tomis pačiomis tiesomis, kaip ir valdžios viršūnėlė.

Kritikas Pikčiurna

Labai teisinga nuostata, akcentuojanti atsakomybę mokslo tyrimuose, eksperimentų su gyvybe atžvilgiu. Tačiau reikėtų paryškinti galimų pavojų supratimo skirtumus, religinių bei pasaulietinių pažiūrių atžvilgiu. Mokslas jau išaiškino, kad labai didelis nuošimtis užsimezdusių embrionų natūraliai žūsta moters kūne dėl įvairių priežasčių, kurias apibendrintai galima pavadinti natūralia atranka. Tos priežastys įvairios – nuo mechaninio neįsitvirtinimo gimdoje iki savaiminio aborto, dėl hormonų pusiausvyros pakitimų moters organisme bei genetinių defektų pačiame embrione. Taigi, Gamta ar Dievas nėra labai „skrupulingi” šiuo atžvilgiu ir susitaiko su tikimybių bei atrankos ir konkurencijos dėsniais. Tačiau visuomenei yra lemtingas atsakingas mokslo požiūris į sąmoningą gyvybės nutraukimą šiame etape, nes tik nedidelis žingsnelis skiria embriono sunaikinimą, nuo jau gimusios gyvybės nutraukimo – tik pasiteisinimo argumentai, kuriais jau ne kartą buvo bandoma… Skaityti daugiau »

Leninas

prašėsi Stalino,kad jam pritaikytų eutanaziją.

aaa,

Dievas žmones sukūrė pagal pavyzdį ir panašumą, o Viešpats padarė Adomą, o iš Adomo Ievą.Jei reikalis tokiais užsiiminėjo dievas ir VIEŠPATS tai ko norėt iš žmonių? Arba medį pažinsi iš jo vaisių.

Letas Palmaitis

Lietuvą norima padaryti kamieninių ląstelių banku, iš kurio valdantieji pasaulio satanistai gautų medžiagos savo niekingai laikinai gyvybei pratęsti ir amžinajam pragarui atitolinti. Ar užtenka maldų pasipriešinant jų satanizmui? Jei Jo Ekscelencija remtųsi Rom 13,1, kad privalu paklusti valdžiai, tada be maldų nieko negalima. Tačiau juk žulikų KKKonstitucija skelbia, kad mes, o tai yra ir Bažnyčia, esame VALDŽIA, Suverenas! Tad būdų priešintis nepaisantiems savo pačių KKKonstitucijos ir uzurpavusiems visą valdžią yra per akis, ogi ir pats Šventasis Tėvas nepasmerkė ukrainiečių už uzurpatoriaus nuvertimą jėga, o ne peticijomis.

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top