Niekada nemaniau, kad teks rašyti Verygos palaikymo tekstą. Ministro, kurio nemėgau, bet dabartinėje situacijoje jis man atrodo labai savo vietoje.
Šiuo metu daug isterijų, straipsnių, žinučių socialiniuose tinkluose apie tam tikrus dalykus susijusius su pandemija.
1. „Ligoninės neaprūpinamos, trūksta apsaugos priemonių“. Reikia suprasti, kad infekuotų ligonių hospitalizacijai yra skirtos labai konkrečios ligoninės. Ten ir yra metami pagrindiniai resursai, o ne švaistomi į bet kur. Taip pat ligoninės (išskyrus respublikines) yra savivaldybių žinioje, todėl inicijuoti aprūpinimą turi, pirma, ligoninės vadovas su savivaldybės pagalba. Šiuo atveju SAM yra tik pinigų davėjas. Ir geras pavyzdys yra Šiaulių respublikinė ligoninė. Kuriai net esant respublikinei, jos vadovas be Verygos pagalbos sugebėjo pats pasirūpinti, kad gautų reikiamą įranga, kai tuo tarpu kiti tik verkia, kad Veryga neduoda. Todėl visokie dalinimaisi ir rašymai apie anoniminius(!) pranešimus – neva kažkokioje ligoninėje, neva ligoninių personalo, neva apie kažkokius trūkumus – yra šnipšto verti dabrtinėje situacijoje. Nei konkretumo, nei naudos ir tokiems niekas nepadės.
2. „SAM nesugeba užsakyti ir įsigyti reikiamų priemonių“. Jei atsiverstumėt SAM puslapį, o ne skaitytumėt prieš Verygą nusiteikusią žiniasklaidą ir veikėjus, tai naujienų skiltyje rastumėt apie visus užsakymus ir atvežimus, iš kurių jau dalis atkeliavusi. Taip pat reikia suvokti, kad šios priemonės pasaulyje yra deficitinės ir kiekviena šalis dėl jų kovoja. Jei kam nors atrodo, kad kitos šalys apsirūpinusios, tai reikėtų pagalvoti apie tai, kad tada tai nebūtų deficitas ir tokiu atveju Lietuva reikiamą kiekį gautų per 1–2 dienas. Taip, kartais verslas, darydamas labdarą, sukasi greičiau, nes jam nereikia atsiskaitinėti už išlaidas, dar geriau, jei turi savo logistikos tinklą. Už ką jiems ačiū. Tik SAM vis tiek turi pereiti biurokratijos rutiną ir logistikos organizavimą, nes kai viskas pasibaigs, bus pareikalauta ataskaitų.
3. „Lietuva blogai tvarkosi“. Pagal ligoninių lovų kiekį gyventojams esame tarp pirmaujančių Europoje (pridedu paveikslėlį).
Laiku buvo įvestos atitinkamos priemonės, kurios sustabdė infekuotojų proveržį ir dabar augimas lėtas. Ir nors antra fazė vis tiek pasižymės dideliu infekuotoju, hospitalizuotų ir mirčių skaičiumi, bet jis ne taip staigiai auga, kaip, pavyzdžiui, pavėlavusioje imtis priemonių Vokietijoje. Staigiai augantis skaičius reiškia, kad labai greitai gali būti pasiekta kritinė riba, kai pritrūks gydymui reikiamų patalpų, priemonių ir medikai bus priversti daryti žiaurius sprendimus: kam gyventi, o kam ne. Staigus augimas greitai ir krenta, bet nusineša daugiau aukų. Tuo tarpu mažas augimas yra labiau ištęstas, lėčiau krenta, bet leidžia nepasiekti kritinės ribos ir gydymas yra efektyvesnis (pridedu paveiksliuką). Net jau Estija ima Lietuvos modelį, nes pamatė, kad iš ES inicityvų šnipštas išeina. Teko bendrauti su lietuviais Belgijoje, Ispanijoje. Teigė, kad tai, kaip tvarkosi Lietuva, atrodo kaip kosmosas, palyginti su betvarke minėtose šalyse.
4. „Verslas siūlo padėti, SAM atsisako“. Apie verslą, kuris iš savų lėšų rūpinasi humanitarine pagalba, nešnekam. Pagarba tokiems. Kalba apie tuos, kurie pareiškia: „Turim pasiūlymą iš tiekėjų, bet reikia pirkti čia ir dabar, nes tuojau nebebus“. Tai yra šantažas naudojantis situacija. Net ministerijos klerkai skiria pagalbos siūlymą nuo siekio pasipelnyti. Jeigu nuoširdžiai pasiūlius pagalbą būtų gautas neigiamas atsakymas arba jokio, tai būtų tik trūktelta pečiais ir nemanau, kad lekiama į žiniasklaidą skųstis. Tik štai jei pelnas jau buvo suskaičiuotas mintyse ir – pyst! – staiga jo nebėra, tada iš to skaudulio galima ir žiniasklaidai pavirkauti. Juo labiau ministerija per kelias valandas nesutikrins tiekėjų patikimumo, sertifikacijos, kokybės ir neparuoš tinkamų popierių. Jei kas nors manote, kad esant tokiai situacijai galima apseiti be biurokratijos, tai klystate. Visi antiVeryginiai veikėjai, pasibaigus pandemijai, tikrai puls kapstyti, ar kur nors nebuvo kliurkų. Labai kapstys, na, labai labai norės iškapstyti bėdas ir klaidas.
5. „Reikia nuversti Veryga. Įvesti nepaprastąją padėtį“. Asmeniškai aš negirdėjau objektyvių argumentų, kodėl tai reikia padaryti. Reikia suprasti, kad toks reiškinys Lietuvoje vyksta pirmą kartą ir nėra nė vieno specialisto, kuris turėtų patirties ir žinių tvarkytis su tokia situacija. Klaidų padaroma jau vien dėl to, kad niekas to nedarė iki šiol. Manot, naujas žmogus bus idealus? Nemanau. Jau naujas žmogus įneš daugiau sumaišties ir blogiausiu atveju sugriaus tai, kas jau įdirbta. Nors didesnę tokio noro priežastį matyčiau kaip politikų norą pasididinti dividendus prieš rinkimus. Labai patogu mušti nepavydėtinoje padėtyje esantį konkurentą. O dar patogiau nuvertus ateiti ant jau padaryto darbo. Kadangi dėl prieš tai padaryto įdirbio situacija pradės gerėti, tai lengvai bus galima pasisavinti nuopelnus. Dar toks mažmožis: įvedus nepaprastąją padėtį priėjimas prie pinigų rezervo taps mažiau kontroliuojamas (nebus viešųjų konkursų). Manau, ir iš čia kyla nemažas interesas daryti perversmą organizatoriams. Dar juokingiau, kad viso šito perversmo didžiausi iniciatoriai yra suliberalėję TS-LKD (t.y. buvę dešinieji, mano nuomone), liberalai ir prijaučiantys paminėtiems, kurie dar lapkričio mėnesį grasino Verygą paduoti į Konstitucinų teismą už lėšų atidėjimą krizėms, o ne medikų atlyginimams (Pridedu paveikslėlį).
Todėl visus raginu nepasiduoti skleidžiamai isterijai ir juo labiau neįsivelti į politikų manipuliacijas. Neskubėkite vertinti situacijos pagal žiniasklaidą. Veryga buvo ir yra žiniasklaidos nemėgstamiausias ministras. Todėl dauguma žiniasklaidos subjektyvi. Ir dabar yra ne tas laikas, kai reikia pasiduoti panikai, galvų kapojimui ir visuomenės kiršinimui. Geriau išlaikykite ramią galvą, laikykitės karantino taisyklių, o dar geriau – jei galite, prisidėkite sau įmanomais būdais prie pagalbos kovojantiems priešakinėse linijose.
(Bus ir daugiau, jei prireiks)
Paveiksliukai iš Interneto ir A. Bačiulio sienos.