Milijonų verti ryšiai tarp centrinio banko vadovo ir įtakingiausios advokatų kontoros

Tomas Dapkus | Alfa.lt

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas toliau klimpsta savo interesų pelkėje. Žlugusio Ūkio banko akcininkas Vladimiras Romanovas viešai patvirtino tai, kas anksčiau buvo apdairiai slepiama – milijonai litų įtakingo advokato Rolando Valiūno kontorai. Būtent komercinių bankų priežiūros institucijos – Lietuvos banko – vadovo V. Vasiliausko rekomendacija jo prižiūrimam Ūkio bankui pasirinkti buvusią jo darbovietę – „LAWIN ir partneriai“ – lėmė milžiniškų sumų injekciją šiai advokato R. Valiūno kontorai.

Milijonai Vasiliausko buvusiam darbdaviui

Žlugusio Ūkio banko akcininkas Vladimiras Romanovas interviu LNK „Alfa“ savaitė“ patvirtino, kad būtent Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas primygtinai pasiūlė šiam komerciniam bankui pirkti itin brangiai apmokamas teisines paslaugas iš jo buvusios darbovietės – Rolando Valiūno vadovaujamos advokatų kontoros „LAWIN Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai“.

„Juokinga ar ne?! Mes paėmėm LAWIN… Mes neėmėm, mums nurodė Vasiliauskas. Kodėl LAWIN? Tokio klausimo neuždaviau (Ūkio bankui, aš ten nedirbu – patikslinimas laidos vedėjui Tomui Dapkui), sako, nurodė šitą“, – pareiškė tuometis ir pagrindinis Ūkio banko akcininkas V. Romanovas.

„Su Centriniu banku mes bendravom tik per LAWIN, tik per juos, tik su jais. (Ir nurodė bendraut su jais? – laidos vedėjo T. Dapkaus klausimas) Taip“, – sakė V. Romanovas.

V. Vasiliauskas nuo 2004 iki 2011 m. balandžio 16 d., kai buvo paskirtas Lietuvos banko valdybos pirmininku, buvo advokatų kontoros „LAWIN Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai“ advokatu, asocijuotuoju partneriu. Vadovavo advokatų kontoros Finansų ir mokesčių praktikos grupei.

Ūkio banko akcininkas neatskleidžia tikslios sumos, kurią sumokėjo V. Vasiliausko rekomenduotai advokatų kontorai, tačiau leidžia suprasti, kad tai buvo milijonai litų. V. Romanovas itin brangias teisines paslaugas pirko bankus prižiūrinčios institucijos – Lietuvos banko – vadovo patarimu, jie jį konsultavo ir banko inspektavimo metu bei vedant derybas su Šiaulių banku dėl galimo susijungimo su Ūkio banku.

Pasitikėjo prezidentės žmonėmis

„Bet jie taip elgėsi, kaip lyg tai jie policijos pareigūnai. Pradėjo gąsdinti, kad bus kalėjimai visiems už tą, už tą, už ką nesuprantu. Prigąsdino, tarkim, Karpavičienė (Edita Karpavičienė buvo Ūkio banko Stebėtojų tarybos pirmininke – Alfa.lt) ten iš lovos tik išeidavo ir vėl krisdavo, sesuo (V. Romanovo sesuo Olga Gončaruk – Alfa.lt) , ir mane gąsdino, ir sūnų mano gąsdino, kad reikia taip… Čia buvo policinis teroras… Bet vis tiek valstybės struktūra kaip Vasiliauskas, vis tiek čia gi prezidento paskirtas žmogus“, – interviu „Alfa“ savaitei“ sakė V. Romanovas.

2009 metų kovo – gegužės mėnesiais dabartinės prezidentės Dalios Grybauskaitės rinkimų štabui vadovavo V. Vasiliauskas rinkimų laikotarpiui sustabdęs savo veiklą advokatų kontoroje „LAWIN ir partneriai“. Seimas 2011 metų balandžio 16 dieną būtent D. Grybauskaitės teikimu jį paskyrė Lietuvos banko valdybos pirmininku.

Valiūnas tyli

Pats R. Valiūnas ir jo kontora atsisako komentuoti ryšius su V. Romanovu.

„Mes veikiame vadovaudamiesi Lietuvos advokatūros įstatymu. Teikdami teisines paslaugas, laikomės pareigos saugoti advokato veiklos metu jam patikėtą informaciją ir jos neatskleisti. Advokato profesinę paslaptį sudaro kreipimosi į advokatą faktas, sutarties su klientu sąlygos, kliento suteikta informacija ir pateikti duomenys, konsultacijos pobūdis bei pagal kliento pavedimą advokato surinkti duomenys“, – Alfa.lt anksčiau yra teigę advokatų kontora „LAWIN Lideika, Petrauskas, Valiūnas“.

Vasiliauskas jau tiriamas VTEK

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau atlieka tyrimą dėl Lietuvos banko valdybos pirmininko V. Vasiliausko elgesio atitikties Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms. Į VTEK kreipėsi pats V. Vasiliauskas ir valdančiosios partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime nariai. Tyrimas vyksta dėl to, ar jis, kaip Lietuvos banko valdybos pirmininkas, dalyvaudamas ir spręsdamas klausimus ir pasirašydamas sutartį dėl Ūkio banko laikinojo administratoriaus paskyrimo, taip pat teisinių paslaugų sutartis su advokatų kontora „Raidla, Lejins & Norcous“, galėjo būti veikiamas viešųjų ir privačių interesų konflikto.

„Nesu etikos specas, mane domina rezultatas. Darbą jis padarė per šešias dienas, tai manęs jo paslaugų kokybė tikrai nenuvylė. O etika, moralė, tai ne šio pasaulio dimensijos“, – yra arogantiškai pareiškęs Centrinio banko vadovas. V. Romanovo pareiškimas tik patvirtina šį cinišką V. Vasiliausko požiūrį.

Uždirbo draugai ir bendramoksliai

V. Vasiliausko vadovaujamas Lietuvos bankas nusamdė laikinąjį Ūkio banko administratorių, kuriuo tapo Adomas Ąžuolas Audickas, dirbęs to paties V. Vasiliausko studijų laikų draugo Irmanto Norkaus vadovaujamoje advokatų kontoroje „Raidla, Lejins & Norcous“.

O tada A. A. Audickas, jau tapęs administratoriumi, nedelsdamas pasamdė savo buvusius darbdavius ir V. Vasiliausko studijų draugus – advokatų kontorą „Raidla, Lejins & Norcous“.

„Man neatrodo keista, man atrodo, kad turi dirbti tie žmonės, kurie yra geriausiai įsigilinę į klausimą. Ir Norkaus kontora yra gerai įsigilinusi. Čia turėtų būti daugiau gėris, negu blogis. Man būtų neatsakinga skelbti konkursą, suformuoti užduotis konsultantams ir tokiu būdu atsirinkti kontorą, kuri eitų jau į banką ir dirbtų. Tokiu atveju iš banko pradingtų daugybė lėšų, būtų neapsaugota nemaža dalis banko turto. Tai būtų neatsakinga“, – kilus skandalui gynėsi A. A. Audickas.

„Dėl mano kambariokų kursiokų, tai žinot, aš jų turiu gal trisdešimt ir bandau skaičiuoti, kurioje advokatų kontoroje neturėčiau pažįstamų, bet tai būtų sudėtinga. Su ponu Norkumi mes iki 1995 metų vienam kambary gyvenom, bet po to mūsų profesiniai keliai išsiskyrė iki pat 2011 m., kada „Snoro“ bankroto byloje jis atstovavo jau kreditorius“, – aiškino Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas.

Administratoriui ir konsultantams skirta 350 tūkstančių valdiškų litų. Lietuvos banko pirmininkas viešai teisina ir A. A. Audicko pasirinkimą samdyti buvusį jo kambarioką.

Planuota anksčiau?

Tačiau kyla pagrįstas klausimas, ar nebuvo atvirkščiai, kai iš tiesų V. Vasiliauskas viską iš anksto buvo suderinęs su I. Norkumi, kuris ir parinko jaunąjį administratorių, dirbusį jo kontoros projektams, o pastarajam tik beliko persamdyti tą patį I. Norkų ir jo kontorą?

„Pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, mes paskelbėm konkursą ir spalio mėnesį nusipirkom paslaugas iš tą konkursą laimėjusios I. Norkaus advokatų kontoros“, – sako V. Vasiliauskas.

„Sužinojau gruodžio gale, tada pradėjau gilintis. Tada buvo bandomas kitas variantas, tariantis su akcininku, kad jis įkeistų dalį turtų, kurie anksčiau nebuvo įkeisti, aš jau dirbau prie tos situacijos ir žinojau, kad gali atsitikti taip, kad bankui gali būti paskelbtas moratoriumas. Ir, be abejo, tokiems veiksmams reikėjo pasirengti“, – yra sakęs A. A. Audickas.

Įtarimus sustiprina ir faktas, kad Lietuvos banko vadovo V. Vasiliausko bičiulio I. Norkaus advokatų kontora atstovavo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui (ERPB), kuris yra didžiausias Šiaulių banko akcininkas, o būtent Šiaulių bankas perėmė Ūkio banko likučius ir tam vėl pasamdyta advokato I. Norkaus kontora. O kitoje stalo pusėje sėdėjo jau kiti V. Vasiliausko draugai – R. Valiūnas su kompanija, taip pat krovęsi gerus pinigus.

A. A. Audickas iš tiesų gali spjauti į etiką ir moralę, nes nėra valstybės tarnautojas. Tai turėjo konstatuoti ir ta pati VTEK. Vasario pabaigoje „komisija, susipažinusi su žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija, esą laikinasis Ūkio banko administratorius Adomas Audickas darbui nusamdė savo buvusius darbdavius – advokatų kontorą „Reidla Lejins & Norcous“, vienbalsiai nusprendė tyrimo dėl šio asmens elgesio atitikties Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje nepradėti. Įvertinus iš Lietuvos banko gautus dokumentus ir laikinojo banko administratoriaus veiklą reglamentuojančius teisės aktus nustatyta, kad A. Audickas nėra Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatomis reguliuojamų santykių subjektas. Todėl vertinti jo elgesio atitiktį šio įstatymo nuostatoms nėra teisinio pagrindo.“

O prezidentė?

Šiaulių bankas ir Ūkio bankas vedė niekur nevedančias derybas. O kiekviena diena nešė milžinišką pelną V. Vasiliausko bičiuliams I. Norkui ir R. Valiūnui. Kiekviena laukimo diena dabar atnešė žalą valstybei, gyventojams ir įmonėms. Čia verta priminti, kad savos įmonės dar ir galėjo būti įspėtos laiku atsiimti pinigus.

V. Vasiliauskas yra artimiausios prezidentės D. Grybauskaitės aplinkos žmogus. Kol ji vadovauja valstybei jam nėra ko baimintis. Tiek Generalinės prokuratūros, tiek Specialiųjų tyrimų tarnybos, tiek visų kitų teisėsaugos institucijų vadovybė yra D. Grybauskaitės parinkta daug labiau lojali jai, o ne šalies įstatymams. Ar ne dėl tokių schemų ir buvo to siekiama?

O kam skiriami tie milijonai? O gal jie bus panaudoti ir nepartiniam kandidatui remti artėjančiose Respublikos prezidento rinkimuose?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top