Mindaugas Laurinaitis: Šiaulių miesto vietos bendruomenėms našlaičių dalia

s.naujienos.lt

Visuomeniniais pagrindais Šiauliuose dirbantys aktyvūs žmonės pasigenda valdininkų supratingumo. O valdininkų nuomone, mieste reikėtų įsteigti daugiau seniūnijų nei vietos bendruomenių, nors Seime parlamentarai svarsto miesto seniūnijas naikinti. Kyla klausimas: kam antrus metus iš eilės Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skiria milijonus litų – bendruomenių veiklai skatinti ar savivaldai reklamuoti?

Bėdos kyla iš nesusikalbėjimo

Šiaulių mieste oficialiai registruotos aštuonios gyventojų bendruomenės. Praėjusį pirmadienį visų bendruomenių pirmininkai dalyvavo priėmime pas miesto merą Justiną Sartauską ir diskutavo apie esamas problemas. „Bėdų daug, nes nesikalbame“, – pripažino meras.

Bendruomenių pirmininkai kėlė klausimą, kodėl iš ministerijos bendruomenių veiklai skatinti skirtomis lėšomis valdininkai atlieka tuos darbus, kuriuos lyg priklausytų daryti iš miesto biudžeto, o pačios bendruomenės paliekamos nuošalyje. „Apsimeta, kad nežino, jog lėšos bus skiriamos, po to staiga ima veikti – dega pinigai, reikia skubėti. Tik dabar kai kurie praėjusių metų darbai baiginėjami“, – merui pastabas išsakė gyventojų bendruomenių atstovai.

Trečdalis milijono – kam?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad įgyvendinant Vietos bendruomenių savivaldos programą siekiama skatinti bendruomenes visoje Lietuvoje aktyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl lėšų panaudojimo, tenkinant vietos bendruomenių viešuosius poreikius. Iš valstybės biudžeto šiemet skirti 8 milijonai litų, Šiauliams pagal gyventojų skaičių turėtų atitekti kiek daugiau nei trečdalis milijono.

Už programos įgyvendinimą Šiaulių mieste atsakingas Savivaldybės Viešųjų ryšių skyrius. Pasak skyriaus vedėjo Vitaliaus Lebedžio, lėšos skiriamos ne tiek vietos bendruomenėms, kiek savivaldos skatinimui, todėl svarstant lėšų panaudojimo tvarkos aprašą gyventojų bendruomenių atstovai ir nebuvo kviečiami. „Nebuvo poreikio pranešti visoms bendruomenėms, kitoms organizacijoms, lėšos skiriamos vietos savivaldai plėtoti“, – dienraščiui „Šiaulių naujienos“ teigė V. Lebedis.

Praėjusiais metais už gautas lėšas buvo įrengtos šešios vaikų žaidimo aikštelės. Dar tiek pat aikštelių Savivaldybė įrengė iš miesto biudžeto. Vietos bendruomenių atstovų nuomone, būtų geriau už gautus pinigus padaryti ką nors, kas būtų naudinga viso miesto gyventojams.

„Miestas ruošiasi švęsti gražų jubiliejų, tačiau puošybai ar renginiams ir vėl, kaip kiekvienais metais, nėra biudžete pinigų. Lėšas būtų galima panaudoti šventei surengti ar kitai veiklai, iš kurios naudos gautų visi gyventojai“, – svarstė gyventojų bendruomenių atstovai.

Mieste seniūnijų nereikia?

Gyventojų bendruomenių atstovai taip pat teigė, kad Šiaulių mieste esančios dvi seniūnijos – Medelyno ir Rėkyvos – naudos neduoda. Jų išlaikymas brangus, o naudos mažai. Pavyzdžiui, Medelyno gyventojų bendruomenė praėjusį savaitgalį surengė talką. Pasak bendruomenės pirmininkės Valerijos Misiūnienės, seniūnija apie talką buvo informuota, tačiau seniūnas ir seniūnaičiai kažkodėl nedalyvavo.

Seime vyksta diskusijos dėl miestuose esančių seniūnijų. Laikomasi nuomonės, kad jos mieste nereikalingos ir turėtų būti panaikintos. Tačiau Šiaulių valdininkų nuomonė kitokia. „Reikėtų mieste įsteigti daugiau seniūnijų. Juk žmogui patogiau nueiti į arčiau namų esančią seniūniją nei į miesto centre įsikūrusią Savivaldybę. Beje, seniūnijos greičiausiai ministerijos lėšas įsisavino, gyventojų bendruomenės sukruto veikti tik pabaigoje“, – teigė Savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus darbuotojai ir nustebo sužinoję, kad Seime svarstoma miesto seniūnijas naikinti.

Pateikia pasenusią informaciją

Šiaulių miesto savivaldybės internetiniame puslapyje yra skiltis, skirta vietos bendruomenėms. Tačiau ten – pasenusi ir netiksli informacija. Pateikiami praėjusių metų vietos bendruomenių tarybų (VBT) sąrašai, o duomenys atnaujinti praėjusių metų pavasarį, nors VBT įgaliojimai baigėsi praėjusių metų pabaigoje. „Valdininkai net nenutuokia, ką veikia vietos bendruomenės, o jei kažkuris ir supranta, tai jiems darosi šiek tiek nepatogu, kad visuomenininkai savo entuziazmu žymiai daug daugiau padaro nei valdininkai, turėdami didžiules lėšas“, – pastabų valdininkams negailėjo vietos bendruomenių nariai.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top