376 444 patvirtinti infekuotieji (+ 41 000 per parą)
16 475 mirtys
100 744 pasveikusių pacientų
179 Lietuvoje (+ 36; iš viso šalyje ištirta 2361 ėminių)
Suintensyvintas testavimas JAV duoda rezultatų – per vakar dieną diagnozuotų atvejų skaičius buvo rekordinis ir siekė 8443.
Iš viso šalyje yra diagnozuoti 43 667 atvejai, tikėtina, kad dar šią savaitę JAV aplenks Italiją (63 927) ir netrukus pasivys Kinijos visų atvejų skaičių (81 748).
Tai, kad testatvimai atskleidžia didelius užsikrėtusiųjų skaičius, rodo didelį ligos paplitimą JAV populiacijoje ir aplaidų situacijos valdymą kritinėmis dienomis, kada viruso nešiotojus buvo labai svarbu identifikuoti ir izoliuoti. Nepaisant to, kad D.Trumpas dar visai neseniai gyrė Kinijos atsaką į epidemiją, šiandien pakeitė savo nuomonę ir, užuot pasiraitojęs rankoves darbui savo šalyje, rado svarbesnių reikalų. Dabar JAV prezidentas yra labai užimtas pasakodamas visiems, kas tik nori jo klausytis, kaip Kinija nesusitvarkė su situacija…
Vakar A.Veryga paskelbė, kad pakeitė nuomonę 180º kampu nuo #kaukesnepades dabar jau #kaukespades ….
Ne pirmą sykį apie jo sprendimus sakau, bet oh vėl – geriau vėliau nei dar vėliau.
Tai yra puikus sprendimas ir Europoje atrodo esame pirmieji. Sveikinu. Žinoma, kad Lietuvoje kaukių jau seniai nebėra. Teks pasitelkti kūrybingumą ir jų pasigaminti. Tai ne raketų mokslas, tik savadarbių kaukių efektyvumas yra keliskart mažesnis. Lietuviai Kinijoje nesėdi rankų sudėję, dalinome kaukes kinams, medžiojome medikams, rasime šiek tiek ir civiliams.
Kaukių pasiūla Kinijoje išaugo, nedideli, nekomerciniai kiekiai gali kirsti sieną. Europos Sąjųnga taip pat atleido apribojimus, CE serifikatai šioms priemonėms nebėra būtini, nuimtas muitas priemonėms, skirtoms humanitarinei pagalbai. Taigi, svarbu veikti greitai ir paimti tai, ką galime. Siuntos medikams pakeliui, galime naudoti tuos pačius šaltinius ir kitiems pirkimams.
Yra daug žmonių, kurie vis dėlto turės dirbti epidemijos sąlygomis, nors ir nėra medikai. Jų aprūpinimas turėtų būti prioritetinis. Žmonės, esantys namuose, turi ir likti namuose. Net jei turite kaukę, karantinas vis dar galioja.
Po dramatiškų diskusijų ir įvairių šalių pareiškimų, Tarptautinis Olimpinis Komitetas vis dėlto nusprendė, kad Tokijo 2020 Olimpinės žaidynės tokiomis sąlygomis įvykti negali. Šią savaitę, nesulaukę komiteto sprendimo, apie nedalyvavimą jau pareiškė Australija, Kanada, Šveicarija, Iranas. Tai sustiprino spaudimą priimti sprendimą, kuris šiuo metu vadinamas atidėjimu. Panašu, kad atidėjimas numatomas iki kitų metų. Kitos vasaros olimpinės žaidynės turėtų įvykti 2021 metais Tokijuje.
Į Kiniją atvykstantys užsieniečiai gali būti neįleisti. Nacionalinė imigracijos administracija pranešė, kad lankytojai, neatitinkantys įvažiavimo reikalavimų, gali būti neįleisti į šalį. Tai dar viena priemonė stengiantis sukontroliuoti įvežtinius atvejus. Palyginimui pranešime administratorius teigė, kad tą dieną iš 78 naujų atvejų, net 74 buvo įvežtiniai. Pekine šiandien registruoti 31 įvežtinis atvejis ir 1 atvejis vietinis – užkrėstas įvežtinio. Šanhajuje pranešami 9 įvežtinai atvejai ir vienas vietinis, užkrėstas įvežtinio. Jau kelias savaitės veikia tvarka, kada atvykėliai apgyvendinami karantinui skirtuose viešbučiuose, už kuriuos patys ir susimoka. Kinijoje reziduojantiems atvykėliams leidžiama gyventi namų karantine pasirašius specialius pasižadėjimo dokumentus. Panašu, kad šių priemonių nepakanka ir Kinija dar labiau užsivers pasauliui.
Tai yra blogos žinios, nes Kinijos atsivėrimas vakarams buvo ilgas ir skausmingas procesas. Auganti sinofobija pasaulyje gali reikšti, kad kai kurios izoliacinės priemonės taip greitai nebus atšauktos. Kinijoje po Šimtmečio pažeminimo (百年耻辱) pradėjusios gyti žaizdos gali vėl atsiverti. Šimtmečio pažeminimu vadinamas amžius prieš Antrąjį pasaulinį karą – tai žiaurus laikotarpis Kinijos istorijoje, kai užsienio šalys išnaudojo, prievartavo, griovė ir plėšė Kiniją. Tuo metu vakarų šalys, pasinaudojusios kinų naivumu ir siekdamos kontrolės, pasitelkė narkotikus, taip beveik visą Kiniją pasodindamos ant opiumo. Už opiumą britai įsigijo ir Hong Kongo uostą. Norintys suprasti, kodėl Kinija yra tokia, kokia yra šiandien, turi paskaityti istoriją giliau.
Šiomis dienomis matėme daug medikų nuotraukų tiesiai iš mūšio lauko – jos labai dramatiškos ir jų dar bus. Šiandien noriu pasidalinti Pekino fotografės Wu Qiang kadrais, kuriuose ji dokumentavo tyliuosius miesto karius, kantriai kentusius šaltį ir nuovargį miesto gatvėse. Tai – miesto valytojai, kiemsargiai, dezinfekuotojai, priėmimo darbuotojai, autobusų vairuotojai, gatvių tikrintojai, pasiuntinukai, prekių pristatytojai, apsaugos darbuotojai, policija, kariai, parduotuvių darbuotojai ir savanoriai, tikrinę įeinančiųjų tempratūrą, eilių formuotojai, šiukšlių surinkėjai (jas karantine esantiems tenka palikti prie durų)…
„Šiuo ypatingu metu yra grupė žmonių: nors jie nėra epidemijos priekinėse linijose, visada tyliai tęsė savo darbą, be jokio patoso ar retorikos, gatvės ir skersgatviai yra pilni jų šešėlių; jie saugo piliečių gyvenimus nuo poveikio. Jų pasiaukojimas mums duotas mainais už ateitį, kai miestas grįš į normalų funkcionavimą.
Aš, kaip Pekinietė, mėgstu fotografuoti miesto temas. Kai ištiko epidemija, supratau, kad niekada neturėjau aukštesnės misijos ir atsakomybės lygio. Tiesiog sekiau širdies kvietimą ir objektyvu užfiksavau neįprastą Pekiną. Noriu pateikti sostinei tikrąją epidemijos situaciją,“ – sako Wu Qiang.
Dar kelios naujienos:
• Italijoje vakar mirė 602. Iš viso virusas jau nusinešė 6 078 gyvybės šioje šalyje.
• Britų premjeras Borisas Johnson’as liepė gyventojams likti namuose, o užsienyje esančius piliečius paragino kuo skubiau grįžti, kol dar yra galimybė. Panašu, kad Jungtinėje Karalystėje taip pat netrukus bus paskelbtas visuotinis karantinas.
• ES finansų ministrai sutarė sušvelninti deficito kontrolę šiomis sąlygomis, tai atriša rankas valstybėms laisvai naudotis finansiniais instrumentais, padėsiančiais sumažinti krizės padarinius.
• Prancūzija imasi papildomų priemonių griežtinti socialinę izoliaciją.
• Indijoje nuo antradienio stabdomi visi skrydžiai šalies viduje.
• Angela Merkel atliktas viruso testas davė neigiamą rezultatą.
• Kipras paskelbė karantiną.
• Nigerija uždaro savo sienas.
• Senegalas ir Dramblio Kaulo Krantas paskelbė nepaprastąją padėtį
• Alžyre paskelbta komendanto valanda nuo 7 vakaro iki 7 ryto.
• Sudane paskelbta komendanto valanda nuo 8 vakaro iki 6 ryto.
• Saudo Arabijoje paskelbta komendanto valanda nuo 7 vakaro iki 6 ryto.
• Jungtiniai Arabų Emiratai paragino užsienyje esančius piliečius, taip pat ten išvykusius studijuoti grįžti per 48 valandas.
• PAR traukiasi į karantiną nuo ketvirtadienio.
• Uzbekistanas izoliuoja savo sostinę Taškentą.
• Čekijoje pratęsiamas draudimas dirbti daugeliui parduotuvių ir restoranų iki balandžio 1 d.
• Danijoje pratęsiamas karantinas iki balandžio 13 d.
• Japonijoje visi atvykstantys iš JAV turės būti karantine 14 dienų.
• Hong Kongas neįsileis atvykstančių, kurie nėra šalies rezidentai.
• Neseniai nuteistam ir įkalintam Harvey Weinstein diagnozuotas užsikrėtimas CoVid19.
• Filipinuose mirė trys gydytojai. Šalyje, kurioje apsaugos priemonių stokojantys gydytojai didvyriškai tęsia darbus ligoninėse, tikrieji protrūkio mastai nežinomi. Kinija siunčia papildomą humanitarinę pagalbą ir tūkstančius testų.
• Šveicarijoje per parą registruota tūkstantis naujų atvejų – iš viso šalyje 8060 susirgusių šiuo virusu.
• Brazilijos futbolo klubai perleidžia savo stadionus sveikatos apsaugos sistemai, kad juose būtų galima įkurti pakaitines ligonines.
„In this grim moment, I wanted to invite our great Red and Black nation to renew hope and work for better days. Let us take care of our elders, help those who need it most,“ – sakė klubo prezidentas Rodolfo Landim.
• Vokietija praneša, kad pastebėjo užsikrėtimų kreivės „plokštėjimą“. Drastiškos priemonės ima duoti grąžą, sako Lothar Wieler, Robert Koch Instituto prezidentas.
• JAV sukūrė savarankiško testavimo sistemą, kurioje nebūtinas kontaktas su gydytojais. Pacientas gali paimti testerį neišlipęs iš mašinos ir čia pat jį atlikęs palikti langelyje prie surinkimo punkto.
• Kanados premjeras ragina piliečius neignoruoti solidarumo prašymų. Primenu, jo žmonai Sophie Grégoire Trudeau virusas buvo diagnozuotas prieš dešimt dienų. Justin Trudeau: „Enough is enough. Go home and stay home“.