Austine Ruse | C-Fam
Pristatydamas JAV metinę ataskaitą dėl visuotinių žmogaus teisių, ambasadorius Michaelis Kozakas (Michael Kozak) žurnalistams sakė, kad abortas nėra žmogaus teisė ir todėl į ataskaitą daugiau nebeįtraukiamos „reprodukcines teisės“.
M. Kozako teigimu, „reprodukcinės teisės“ į ataskaitą buvo įtrauktos palyginti neseniai, B. Obamos administracijos laikais, be to, niekada nebuvo teigiama, kad joms priskirtinas ir abortas. Pasak ambasadoriaus, ši sąvoka įgijusi tokią reikšmę tik pastaraisiais metais – taip ją ėmė vartoti diskusijose abortų klausimu abiejų stovyklų šalininkai.
Jei tai tiesa, kyla klausimas, kodėl terminas „abortas“ buvo vartojamas jau 2013 metų ataskaitos apie Airiją skyriuje „Reprodukcinės teisės“. Judėjimo už gyvybę šalininkai turėtų pabrėžti, kad bent tada, kai ši sąvoka vartojama bendrąja prasme, į jos turinį įtraukiamas ir abortas. M. Kozak taikliai pastebėjo, kad būtent aborto teisinis statusas yra vienas menkiausiai aptartų nacionalinės politikos klausimų visame pasaulyje.
Kita vertus, prievartiniai abortai ir nesavanoriška sterilizacija turėtų būti laikomi žmogaus teisių pažeidimais. Kaip M. Kozak pabrėžė, „tarptautiniu mastu pripažįstama, kad [tokiu atveju] kažkas turėtų jus versti pasidaryti abortą ar sutikti būti sterilizuotam“.
M. Kozak sakė: „Tiesą sakant, mes turėjome grįžti prie originalios JAV teisės kalbos. Pranešimai apie priverstinius abortus ar nesavanorišką sterilizaciją ateina iš tokių vietų kaip Kinija, kur norima sustiprinti jų dabar jau dviejų vaikų politiką, [arba] iš Šiaurės Korėjos, kur vyriausybė taip pat verčia [ar] spaudžia nutraukti nėštumą, bet dažniausiai tai yra greičiau politinė bausmė nei šeimos planavimas“.
Žinoma, JAV pranešimas ir ambasadoriaus M. Kozako teiginiai apie abortą sukėlė politinės kairės pasipiktinimą. Šį pranešimą jau sukritikavo ir „Amnesty International“ organizacija, pareiškusi, jog tai yra dar vienas įrodymas, kad Jungtinėms Valstijoms, prezidentu tapus Donaldui Trumpui, ima neberūpėti žmogaus teisių padėtis pasaulyje. O už abortus pasisakantis Žmogaus teisių centras ir toliau tvirtina, kad abortas yra žmogaus teisė pagal tradicinę tarptautinę teisę.
Pranešimas, kurį parengti įgaliojo Kongreso nutarimas, kaip sakė M. Kozakas, apžvelgia tik tas teises, kurios pripažįstamos Žmogaus teisių įstatyme, ir tik tas, kurių pažeidimai yra patys šiurpiausi. Tarp tokių jis įvardijo kankinimus, neteisėtus žudymus, priverstinius dingimus, kriminalizavimą dėl šmeižto ir, jis pridūrė, „LGBT seksualinių santykių abipusiu susitarimu kriminalizavimą…“
M. Kozako pastaba, kad pranešimas remiasi nusistovėjusia ir visuotinai priimta tarptautine teise, kelia klausimą: kokiu būdu visuotinai pripažįstama tarptautinė teisė yra legalizavusi „LGBT seksualinius santykius abipusiu susitarimu“? Tokios žmogaus teisių sutarties, kuri minėtų homoseksualumą, jau nekalbant apie seksualinius santykius tarp homoseksualų, nėra. Dar daugiau, nėra ir tokios žmogaus teisių sutarties, kuri minėtų „seksualinę orientaciją ir lytinę tapatybę“.
Kita vertus, naujasis JAV pranešimas žengia dar toliau – čia smerkiami ne tik antisodomiją draudžiantys įstatymai. Pavyzdžiui, jame sukritikuojama Albaniją vien už tai, kad jos vyriausybės oficialūs asmenys išsakė „homofobinių“ pastabų. Tačiau jokioje žmogaus teisių sutartyje „homofobija“ net neminima ir ji niekada nebuvo apibrėžta tarptautinėje teisėje.
Viena iš priežasčių, kodėl LGBT kriterijai, tikėtina, atsirado dokumente, yra ir vidinis, paties Valstybės departamento darbuotojų daromas biurokratinis spaudimas, ir išorinis, vykdomas tokių turtingų grupuočių, kaip anti-krikščioniškoji Žmogaus teisių kampanija.
Šia JAV ataskaita apie žmogaus teisių padėtį remiasi Kongresas ir vykdomosios valdžios pareigūnai spręsdami, ar paremti užsienio vyriausybes ir kaip jas paskatinti veikti dar geriau. Sakoma, kad ši ataskaita yra užsienyje labiausiai skaitomas JAV pranešimas.
Šaltinis: c-fam.org