Ministre, kada prisiimsite atsakomybę ir pasitrauksite?

Mindaugas Velička | Alfa.lt

„Kaip vidaus reikalų ministras esu atlikęs viską“, – po šeštadienį Panevėžio rajone įvykdyto kraupaus nepilnametės nužudymo sekmadienį popietę surengtoje spaudos konferencijoje gynėsi Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovas Dailis Alfonsas Barakauskas. Ministras, kaip jau jam įprasta, demonstruodamas nekompetenciją, kaltino pavaldinius ir, pažeisdamas įstatymus, reikalavo Bendrojo pagalbos centro (BPC) viršininko Artūro Kedavičiaus atsakomybės. Tačiau faktai rodo, kad jei kas trauktis ir turi, tai nebent pats vidaus reikalų ministras.

Barakauskas politizuoja kraupią žmogžudystę

Šeštadienio ankstų rytą Panevėžio rajone pagrobta, išžaginta, nuvežta į mišką ir sudeginta septyniolikmetė. Vežama bagažinėje į kraupią mirtį mergina mobiliuoju telefonu bandė kviestis pagalbą numeriu 112. Tačiau jai padėti nebepavyko. Visuomenėje kilus pasipiktinimui, kodėl valstybė nesugebėjo merginos išgelbėti nuo šiurpios mirties, vidaus reikalų ministras D. A. Barakauskas sekmadienio popietę Vidaus reikalų ministerijoje surengė parodomąjį pasitarimą. Po jo vykusioje spaudos konferencijoje politikas pareiškė, kad „kaip vidaus reikalų ministras esu atlikęs viską“ ir apkaltino vidutinio lygmens pavaldinius.

„Šiuo metu yra duotas pavedimas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriui Remigijui Baniuliui skubiai atlikti tarnybinį patikrinimą, kad būtų įvertina, ar BPC direktorius A. Kedavičius ėmėsi visų būtinų priemonių dėl skambinančiųjų vietos nustatymo. Aš asmeniškai noriu pabrėžti, aš asmeniškai manau, kad BPC direktorius nepadarė visko, kad vietos nustatymo duomenys būtų gaunami iš operatorių ir už tai turėtų prisiimti atsakomybę“, – žaibais svaidėsi ministras. Pažeisdamas teisės aktus ir nelaukdamas tarnybinio tyrimo išvados, nuosprendį mėgaudamasis valdžia skelbė D. A. Barakauskas.

BPC pareiškė, kad iš ryšio operatoriaus negavo merginos apytikrės buvimo vietos. Kaip sekmadienį patvirtino vidaus reikalų viceministras Žimantas Pacevičius, priežastis, kodėl taip įvyko, dar sekmadienį nebuvo žinoma. O D. A. Barakauskas jau suskubo pareikalauti BPC viršininko A. Kedavičiaus atleidimo.

Vėl painiojasi

Apsijuokęs ir vos interpeliacijos dėl nesugebėjimo laiku ir tinkamai įvykdyti teismo sprendimą grąžinti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus pavaduotoją Vytautą Giržadą į darbą, D. A. Barakauskas ir vėl painiojasi.

Pareikšdamas apie BPC vadovo atsakomybę, vidaus reikalų ministras taip ir nesugebėjo paaiškinti, ką galėjo padaryti A. Kedavičius ir ko nepadarė. VRM vadovui bent turėtų būti žinoma, kad vietos nustatymo duomenų teikimą BPC nustato Elektroninių ryšių įstatymas ir Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktoriaus patvirtintas tvarkos aprašas, tačiau šių dokumentų vykdymo kontrolės mechanizmo nėra. BPC vadovas savo ruožtu yra ne kartą informavęs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą, kuriam BPC pavaldus, tiek VRM ir RRT, kad yra problema dėl skambučių be SIM vietos nustatymo, tačiau niekas nieko nepadarė ir jokie sprendimai nebuvo priimti. BPC įgaliojimų nurodyti ryšio operatoriams įdiegti reikalingą įrangą ir užtikrinti reikalavimų vykdymą neturi. Kompetentingam VRM vadovui turi būti žinoma ir tai, kad už operatorių veiklos kontrolę atsakinga RRT, o ne Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ar jam pavaldus BPC.

„Pasirodo, kad ar yra SIM kortelė, ar nėra SIM kortelės, 112 numeriu telefonas yra pasiekiamas, – vakar aiškino ministras D. A. Barakauskas. – Ir vietą galima nustatyti, ar yra, ar nėra SIM kortelės, nėra jokio skirtumo.“

Iš kur jam tai pasirodė, lieka neaišku. Skirtumas yra, ir didelis. Europos Komisijos Komunikacijų Komiteto kasmetinėje ataskaitoje (COCOM 12–01 Final) paskelbta informacija, kad Europoje daugėja šalių (2002 m. buvo 9), kuriose draudžiama naudoti įrenginius be SIM kortelių telefonų tinkluose – tarp jų Jungtinė Karalystė, Slovėnija, Rumunija, Belgija, nuo 2009 m. – Bulgarija ir Vokietija, nuo 2011 m. – Olandija. Vietą be SIM gali nustatyti tik TELE2 arba turint IMEI kriminalinės žvalgybos tarnybos pagal sekimo direktyvą.

Kaip rodo Alfa.lt turimi duomenys, 2011 m. BPC atsakė į 3 mln. 180 tūkst. 938 skambučius, iš jų apie 59 tūkst. 800 buvo iš įrenginių be SIM, atitinkamai BPC negavo skambinančių telefono numerio ir vietos nustatymo informacijos, apie tai BPC 2012 04 25 raštu informavo RRT.

Nustatyti skambinančiojo buvimo vietą privalo ryšio operatoriai, tai pat jie privalo kartu su pagalbos skambučiais pateikti BPC skambinančiojo numerį ir vietos nustatymo duomenis. 2008 metais ryšio operatoriai savo tinkluose ir savo lėšomis įdiegė vietos nustatymo reikalingus techninius sprendimus, Vyriausybės nustatyta tvarka jų išlaidos buvo kompensuotos per BPC. Dabar kasmet jiems kompensuojamos šios įrangos veikimo palaikymo išlaidos už praėjusius metus (apie 700 tūkst. litų 3 operatoriams per metus), iš viso iki 2013 m. mobiliojo ryšio operatorių kompensacijoms išleista daugiau nei 6 milijonai litų valstybės lėšų. TELE2 pasirinko „Ericsson“ sprendimą, kuris yra brangesnis, tačiau TELE2 teikia vietos nustatymo duomenis kartu su pagalbos skambučiais visais pagalbos numeriais (112, 011, 022, 033). „Bitė“ teikia visus vietos nustatymo duomenis su numeriais (jei yra SIM), „Omnitel“ teikia tik Vilniaus ir Klaipėdos BPC centrams (irgi tik jei yra SIM). Įranga buvo įdiegta 2008 metais, prieš pat krizę, tad „Omnitel“ ir „Bitės“ papildomai pageidaujamų 6–8 mln. Litų skambučių iš telefonų be SIM vietai nustatyti valstybė iš biudžeto neskyrė.

Visą straipsnio tekstą skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top