Vasario 16-osios naktį mirė disidentas Antanas Terleckas. Apie netektį portalui lrt.lt patvirtino A. Terlecko sūnus.
A. Terleckas gimė 1928 m. vasario 9 d. Švenčionių aps. (dabar Ignalinos r.) Krivasalio kaime.
Dar besimokydamas Linkmenų progimnazijoje, 1945 m. buvo suimtas ir apkaltintas priklausymu pogrindinei „Geležinio Vilko“ organizacijai. Po poros mėnesių, pritrūkus įrodymų, A. Terleckas buvo paleistas į laisvę.
1946 m. persikėlė gyventi į Vilnių, mokėsi Vilniaus prekybos technikume. Jį baigęs įstojo į Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetą.
Kartu su Juliumi Sasnausku, Kęstučiu Jokubynu ir kt. 1976–1977 m. leido pogrindinį leidinį „Laisvės šauklys“, vėliau – leidinį „Vytis“.
Su bendraminčiais 1978 m. birželį įkūrė pogrindinę organizaciją „Lietuvos laisvės lyga“, kuri siekė atkurti Lietuvos nepriklausomybę, kelti Lietuvos laisvės klausimą tarptautiniuose forumuose.
1979 m. rugpjūtį A. Terleckas kartu su kolegomis parengė kreipimąsi į Atlanto chartiją pasirašiusių šalių vyriausybes ir Jungtinių Tautų generalinį sekretorių. Jame buvo smerkiamas Ribentropo–Molotovo paktas ir raginama pripažinti okupuotų Baltijos kraštų teisę į laisvę ir nepriklausomybę.
Artėjant nepriklausomybei, A. Terleckas rengė piketus, mitingus, iš kurių reikšmingiausias įvyko 1987 m. rugpjūčio 23 d. prie poeto Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje. 1989 m. inicijavo parašų rinkimą, kad iš Lietuvos būtų išvesta SSRS kariuomenė.
Lietuvai tapus nepriklausoma valstybe, aktyviai dalyvavo šalies politiniame gyvenime, pasisakydavo aktualiausiais politinio ir visuomenės gyvenimo klausimais. A. Terleckas 1998 m. rugpjūčio 21 d. apdovanotas 3-iojo laipsnio Vyčio Kryžiaus ordinu (dabar – Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžius), 2000 m. liepos 1 d. – Lietuvos nepriklausomybės medaliu, o 2004 m. vasario 6 d. – Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi.
Šalies vadovas Gitanas Nausėda reiškia užuojautą dėl disidento, politinio kalinio ir Lietuvos laisvės lygos įkūrėjo Antano Terlecko mirties.
„Šią naktį, brėkštant Vasario 16-ajai, netekome ypatingo žmogaus – netekome Antano Terlecko. Tai buvo žmogus, kuris kėlė savo balsą ir pranašavo laisvę tuomet, kai buvo dar ypatingai tamsu, kai atrodė, kad Kovo 11-oji neateis“, – ketvirtadienį Prezidentūroje vykusios valstybės apdovanojimų įteikimo ceremonijos metu teigė prezidentas.
„Antanas Terleckas nuo pat jaunų dienų atsisakė paklusti okupacijos primestai sovietinei tikrovei, ryžtingai jai priešinosi ir nesileido įbauginamas. Niekada nepamiršime jo pastangų skleisti laisvą žodį ir burti bendraminčius masinėms protesto akcijoms. Mitingas prie Adomo Mickevičiaus paminklo virto žiežirba, kuri įplieskė nesulaikomą išsivadavimo ugnį“, – Prezidentūros išplatintame pranešime cituojamas G. Nausėda.
respublika.lt
Vienintelis Lietuvos politikas, kuriam niekada nereikėjo keistis, persiorentuoti, persitvarkyti, visada buvo ir liko kovotoju, vieninteliu tikru Lietuvos politiku. Amžinajį atilsį duok mirusiam, Viešpatie, ir amžinoji šviesa jam tešviečia!
amžina .
..geriau jau tu negrabaliotum savo purvinais nagais prakilniu zmoniu.Ozola jau apspjaudei,slykstune…
Net nežinau, nes normalaus sūnaus užauginti nesugebėjo. O kai pagalvoju apie bendražygius Bogušį ar Petkų, tai dar daugiau įtarimų kyla.
…eitum tuei Estijon,ar ka…
jį labai globojo KGB
kodėl?
todė, kad juo labai puikiai manipuliavo KGB, pačiam Terleckui to nesuprantant
žinot kur dabar toji panelė su trispalve virš šalmų? …o aš žinau…
…tik niekam nesakyk,nes ir as zinau.
vadinasi turim bendrų pažįstamų.
Turiu klausimą. Kodėl tie visi tarybinių laikų disidentai taip ir netapo poltikais nepriklausomoje Lietuvoje? Tik nesakykite, kad trukdė užsimaskavę KGB agentai kurie archyvus užslaptino 70 metams. Realiai kodėl Terleckas, Sasnauskas, Sadūnaitė nėjo į poltiką, partijų sąraše gi būtų neabejotinai gavę aukštą poziciją? Va todėl aš šitų disidentų nemėgstu, jie troško laisvos Lietuvos (kas gerai), bet laisvoje Lietuvoje jie abejingai stebėjo kaip buvo vykdomos juodžiausios aferos ir kvailystės, kaip skurdinami žmonės, kaip tauta išsivaikšto. Atleiskite, bet tai visiškas neatsakingumas, jei jau kovoji už laisvą Lietuvą, tai esi atsakingas už pasiektą rezultatatą, bet ir tai nėra tikslu, jų rezultatas buvo ir būtų buvęs nulinis jei ne į valdžią atėjęs Gorbačiovas.
nori sunaikinti valstybę – pastatyk degeneratą valstybės galva, pavyzdys garbačiovas su kleckuota galva
Tamsta anoniminis kvaily, jei ne Gorbačiovas studijuotum marksizmą-leninizmą, ir čia komentarų nerašytum.
Sąsnauskas dabar per LRT stumia liberaliąją krikščionybę.
Taip, aš žinau, jis – vienuolis. Visgi noriu atsakymo, kodėl nei vienas iš paminėtu, taip ir nenuėjo į politiką. Turiu negerą įtarimą, kad jei nelabai gaudėsi toje politikoje, tiksliau visiškai nesigaudė, neturėjo jokių aiškių pažiūrų. Konkrečiai turiu Terlecko straipsnį iš 90-ųjų vidurio, buvo dalinamas kaip įspėjimas, kur jis gąsdina Vagnoriaus trečiuoju atėjimu, kas dar tuomet, puikiai atsimenu, priėmiau kaip kažkokį kliedesį.
Jis buvo Lietuvos patriotas(cia geraja prasme), bet politikoje, sociologijoje nesigaude. Kokia vslstybe jis sieke kurt, smetonine patriarchaline, ar dinamine a le Baltijos „Porto Franko” ar dar kokia, Lietuvos tarptautinio vaidmens vizija, kokia visuomenes kurima jis palaiko – vejai…
Nepaperkamas idealistas galejes krastui daug naudos atnest jei valdytu ne vagys ar siaip ubliudkai.
Na ir kas dabar liko normalus, laiko patikrintas, iš tų disidentų? Tik Sądūnaitė, Patackas ir Grigas. Daugiau tik šušara pradedant Tamkevičiumi, Terlecku, Bogušiu ir t.t. ir užbaigiant paradą, žinoma, Tomuku Venclovuku.
Ir nauju nebeateina.
Na juokingas tas Terleckas budavo su savo zakidonais kartais.
Bet jis vienintelis is Lietuviu apie kurio mirti suzinojus savaime atsistoji, nusiimi kepure ir pasimeldi.
IIlsekis ramybeje.
kiek tikrų idealistų – sąjūdiečių dabar kapuose !
buvo jie nustumti į paribį, ekonimiškai ir morališkai sužlugdyti
išmintingi tai matė ir laiku pasitraukė iš politikos
(nes iki šių dienų visą „teisingumą” valdo šlykščiausi, žemiausi kolaborantai – Garliavos neužtenka?)
ir dar likusius nesunaikintus tokie pizdulėliai kaip „Marius” bando pažeminti
Na , nacianalinio Ėlėrtė’o Panorama Terlecko laidotuvėm skyrė apie 10 sekundžių , maždaug 20tą laidos minutę.
Nė vienam politikui Lietuvos istorijoje niekada neteko suktis, persirikiuoti ar persitvarkyti, kad išliktų geometry dash tvirtas kovoje už šalies interesus.
There are a lot of online games that are a lot of fun. I usually play run 3 every hour after work. It’s a very interesting and fun endless runner.