Skelbiame išvadas, kurias suformulavo Lietuvos Mokslų akademijos sudaryta Komisija dėl Skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos poveikio aplinkai bei žmonių sveikatai vertinimo. Ši komisija buvo sudaryta, kai Seimo Aplinkos apsaugos komitetas 2013 metų vasario 12 dieną kreipėsi į Mokslų akademiją prašydamas pareikšti nuomonę šiuo klausimu.
Skaitytojams pateikiame vienas svarbiausių šio dokumento citatų iš ketvirtojo skyriaus „Skalūninių dujų gavybos galimas poveikis gelmių būklei“.
1. Didelio masto gelmių būklės pažeidimas gręžiant ir ardant uolienas hidroplėšimu
[…]
– Pasikeis pažeisto sluoksnio fizinės savybės ir jo atsakas (atsparumas, tamprumas) tektoninių įtampų poveikiui. Dėl to galimos visos nuosėdinės storymės deformacijos, tiek gelmėse, tiek paviršiuje.
– Padidės žemėdrebų tikimybė ir jų pavojus, ypač tektoninių lūžių zonose, kur atsparumas deformacijoms yra mažesnis. […]
– Didelio tūrio storymės ištisinis pažeidimas (plyšiai, smėlio užpildas juose ir likviduotose gręžskylėse) padidins bendrą storymės skvarbumą ir sukels joje likusių dujų migraciją. Skaičiuojama, kad gavybos metu galima išgauti tik 10–20 proc. produktyviosios storymės dujų. Baigus gavybą, likusios storymėje dujos gali migruoti suardytu sluoksniu, o pasiekus lūžius ar kitas skvarbias uolienas – kilti į viršų, patekti į vandeningus sluoksnius ir gyvenamąją aplinką.
– Didelės storymės sandaros ir savybių pakeitimas gali sunkinti kitokį gelmių naudojimą ateityje.
– Dėl geologinių procesų ypatumų, dalis minėtų padarinių pasireikš arba bus aptikti po ilgesnio laiko, jau pasibaigus gavybai.
[…]
2. Didelio masto gelmių užteršimas cheminėmis medžiagomis
[…]
– Cheminės medžiagos lieka gavybos vietoje neapibrėžtą laiką, o tai galima būtų vertinti kaip cheminių medžiagų laikymą arba laidojimą žemės gelmėse. Jei tarp jų bus toksinių medžiagų, tai pažeis Žemės gelmių įstatymo 11 str. 2 p.
– Cheminės medžiagos gali reaguoti su uolienomis, keisti uolienų fizines savybes, migruoti žemės gelmėse. Patekusios į tektoninių lūžių zonas, jos gali sumažinti lūžio pečių sankabumą lūžio plokštumoje, palengvint jų poslinkius ir sukelti žemėdrebas.
– Cheminės medžiagos, likusios dujų gavybos storymėje, gali sunkinti kitokį gelmių naudojimą ateityje.
Atsitiktiniai (avariniai, nenumatomi) nuostoliai ir grėsmės
[…] gelmių būklei gali kilti tokie pavojai:
– Lūžių tvirtumo (sankabumo) pažeidimas ir žemėdrebų pavojus.
– Požeminio vandens užteršimas (geriamojo, mineralinio, balneologinio, geoterminio).
– Dujų ir kitų medžiagų iš naudojamos storymės migracija aukštyn iki paviršiaus.
Apibendrinimas
– Skalūnų dujų gavybos plote 1750–2000 m gylyje bus pažeistas (sutrupintas, įterpiant smėlio ir cheminių medžiagų) ~200 m storio uolienų klodas.
– Dėl to gali pasikeisti žemės gelmių atsparumas tektoninėms įtampoms, padidėti seismingumas, lūžių aktyvumas, jų skvarbumas.
– Taip negrįžtamai ir neatstatomai bus pažeistos, o gal būt ir sugadintos žemės gelmės, kurio naudojimas ateityje gali būti sunkesnis.
– Kai kurie tokio savybių pasikeitimo padariniai gali pasireikšti arba būti nustatyti po daugelio metų.
– Cheminių medžiagų, jeigu tarp jų bus toksinių, laikymas žemės gelmėse prieštarauja Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymui [1; 11 str., 2 p.].