Lietuvoje politikų demaršai, kai protesto vardan išeinama iš posėdžių salės, yra žinomi nuo Atkuriamojo Seimo (Aukščiausiosios Tarybos) laikų. Tuo metu tai buvo efektyvi pasipriešinimo forma, nes iš salės išeinantys AT deputatai „išsinešdavo“ ir kvorumą, todėl Lietuvos Parlamento veikla buvo paraližiuota ir 1992 metais teko rengti priešlaikinius rinkimus.
Šiaulių savivaldybės Tarybos nariai municipalinės rezistencijos griebėsi kaip šiaudo socialdemokratų miestui primestame korupcijos liūne, kai iš posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas nepriklausomo Tarybos nario Artūro Visocko teikiamas sprendimo projektas nestatyti Menų inkubatoriaus.
Saulės miesto Taryboje yra 31 tautos išrinktasis, todėl kai iš salės nutarė išeiti du liberalų sąjūdžio atstovai – Gintaras Karalevičius ir Artūras Kulikauskas, du save išsikėlę – Artūras Visockas ir Stasys Tumėnas bei nuosekliai prieš vadinamąjį Korupcijios fabriką balsuojanti TS-LKD frakcijos narė medikė Birutė Paplauskienė, posėdžiui pirmininkaujantis meras Justinas Sartauskas neiškentė nepasidžiaugęs: „Kaip gerai, galim dirbti, kvorumas lieka.“
Manau, protesto vardan iš salės išeinantys Tarybos narių penketukas suprato, kad tai tėra vienas iš būdų atkreipti žiniasklaidos dėmesį ir tuo Šiaulių rinkėjams parodyti, kaip iš tikrųjų veikia populistiniai trijų socdemų lyderių – Seimo narių Edvardo Žakario, Valerij Simulik ir Arvydo Mockaus – vieši patikinimai spaudoje, kad jie yra PRIEŠ Menų inkubatoriaus statybą. Lengva už LR Seime gaunamas kanceliarines lėšas reklamuotis ir populistinius pareiškimus spausdinti, kiek sunkiau paveikti savo kolegas mieto Taryboje, kad šie netaškytų praskolinto miesto pinigų nuostolingoms statyboms.
Seimo nariai Edvardas Žakaris, Valerij Simulik ir Arvydas Mockus. Veidaknygės nuotr.
Todėl kai puse pajėgumo posėdyje dalyvaujančios TT frakcijos vardu Juras Andriukaitis pasiūlė Artūro Visocko teikiamą sprendimo projektą braukti iš tos dienos posėdžio darbotvarkės, socialdemokratų balsų dauguma taip ir buvo padaryta, nepateikus jokios argumentacijos. Juo labiau, kad A.Visockas teikė projektą, kuriam pritarė Švietimo, kultūros ir sporto komitetas.
Menų inkubatoriaus projektui įgyvendinti išleista jau per 670 tūkst. litų, todėl šio objekto rėmėjai motyvuoja tuo, kad jau turėjo išlaidų, todėl reikia darbus tęsti. Tarybos nario Artūro Visocko paskaičiavimu, Menų inkubatoriaus išlaikymas prasiskolinusiam miestui per dešimtmetį atneštų kone 7 mln. litų nuostolio. Žinant, kad Lietuvoje pelningai neveikia nė vienas tokio pobūdžio objektas, pigiau atseina į ūkinės trumparegystės fondą „nurašyti“ griuvėsių pirkimo bei projektavimo darbų sąnaudas nei pratęsti amžinai prasiskolinusiųjų vegetaciją. Principingi valdžios žmonės „Elnio“ griuvėsių pirkimo bei tolesnių darbų išlaidas prisiteistų iš keistų, švelniai tariant, pirkinių mėgėjo, buvusio mero Genadijaus Mikšio kišenės (įskaitant ir Dausiškių biznio pinigus, įkritusius į šio vyro negiminės, t.y. uošvienės, kišenę), tačiau vargu ar tokių Šiaulių Taryboje rasis…
Taigi, atmestojo projekto autorius A.Visockas apgailestavo, kad Tarybos socialdemokratai paneigė trijų savo narių Seime valią nestatyti Menų inkubatoriaus Šiauliuose ir pažadėjo kitame posėdyje teikti tą patį dokumentą.
Iš šalies stebint tai, kas vyksta Šiaulių Taryboje, darytina išvada, kad vietiniams socdemams giliai nusišvilpti, ką sako jų organizacijos vadovas Edvardas Žakaris. Keista, kad liko tyliai pamirštas Šiaulių socialdemokratų skyriuje gal prieš trejetą metų priimtas sprendimas nestatyti Menų inkubatoriaus.
Lapkričio pabaigos Šiaulių Tarybos posėdyje įvyko gana lemtingas nutikimas. Svarstant keturioliktuoju darbotvarkės klausimu įrašytą sprendimo projektą, Tarybos narys Vytautas Juškus pastebėjo, kad balsavo „prieš“, o ekrane matyti tuščia eilutė. Taigi, elektronika neatlaikė apsimetinėjimų ir parodė Šiaulių socialdemokratams jų tikrąją vietą…
Originalus buvo ir finalas. Pradėję posėdį Menų inkubatoriaus likimo klausimu, baigė jį atsakymu į Tarybos narės Nijolės Budrytės paklausimą dėl viešųjų tualetų miesto kapinėse apverktinos būklės. Pasirodo, Šiaulius valdančioji dauguma pasiryžusi išleisti 10 mln. litų Menų objekto statybai, o Donelaičių ir Ginkūnų kapinėse esantiems tualetams sutvarkyti bei kosmetinei rekonstrukcijai neranda …15 000 lt.
Moralas toks: nuostolingus, nelaukiamus rūmus menams turėsim, o lakstyti reikės į pakrūmę, prieš tai varnalėšos lapu pasirūpinus…