2013 m. vasario 18 d.
Klaipėdos m. savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkui A.Barbšiui
Dėl savivaldybės Kontrolės komiteto pagalbos tikrinant nerūšiuotų šiukšlių deginimą „Fortum“ gamykloje Klaipėdoje
2013 m. vasario 4 d. Klaipėdos m. Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto suorganizuotame išvažiuojamame posėdyje bei po jo surengtoje ekskursijoje po „Fortum“ gamyklą, savo ausimis ir akimis įsitikinome, kad „Fortum Klaipėda“ praėjusią savaitę degino nerūšiuotas šiukšles.
Nors ruošiantis komiteto posėdžiui šiukšlių atvežimas iš Dumpių sąvartyno buvo kelioms dienoms sustabdytas, tačiau šiukšlių maišymo su biokuru bunkeryje pamatėme neatrištų plastiko su šiukšlėmis maišų (vadinasi, jie čia pateko nerūšiuoti), taip pat buvo matyti šampūno plastikinės pakuotės ir pan.
Į klausimą, ar žino, ar kontroliuoja šiukšlių, kurias sudegina, sudėtį (t. y. kiek jų sudėtyje yra plastiko ir kitų medžiagų), fabriko direktorius J.Donėla pasakė, kad nežino, nesidomėjo, domėtis neprivalo ir nesidomės.
Tačiau ES direktyva sako priešingai – 2000 m. gruodžio 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos Nr. 2000/76/EB „Dėl atliekų deginimo“ 5 straipsnio 2 punkte teigiama:
„Atliekų deginimo arba bendro atliekų deginimo įmonės operatorius prieš priimdamas atliekas nustato kiekvienos atliekų kategorijos, jei įmanoma, pagal EAK, masę.“
Kategorijų masę būtina nustatyti, nes neaišku, kokios medžiagos deginamos.
Spėjame, kad iš KRATC į „Fortum“ atvežamos šiukšlės yra nerūšiuotos, nes tikroji ir efektyvioji rūšiavimo linija, kaip kad tądien pasakė KRATC rūšiavimo įmonės atstovas V.Plečkaitis, atsiras tik 2014 metais.
Tądien miesto tarybos nariams, Liberalų sąjūdžio atstovams A. Vaišvilai (Ūkio ir aplinkosaugos komiteto pirmininkas) ir A. Grublui (Antikorupcinės komisijos pirmininkas) pasiūliau kartu nueiti pažiūrėti į įstatymų pažeidimus, t. y. kaip gamykla neteisėtai, bet sėkmingai degina nerūšiuotas šiukšles bei plastiką. Siūliausi abiems pirštu parodyti tą plastiką šiukšlių bunkeryje.
Abu kategoriškai atsisakė eiti žiūrėti, o A. Vaišvila dar pagrasino paduoti mane į teismą.
Apstulbino kategoriškas „Fortum Klaipėda“ atsisakymas viešai skelbti išmetimų iš kamino sudėtį, nors informaciją apie tai jie gauna kas valandą į centrinį valdymo pultą.
Beje, net aplinkosaugininkams jie žada tokią informaciją teikti tik 4 kartus per mėnesį. Toks slapukavimas ryškiai kontrastuoja su visišku Stokholmo analogiškos jėgainės atvirumu. Tiesa, gal tai paaiškinama, kad Stokholmą valdančioje savivaldybės daugumoje liberalai nesudaro daugumos, skirtinga nei Klaipėdoje.
Todėl prašau Jūsų vadovaujamo komiteto pagalbos, t.y. prašau surengti išvažiuojamuosius Kontrolės komiteto posėdžius „Fortum“ gamykloje, KRATC ir Dumpių sąvartyne, pakviečiant visuomenės, NVO, bendruomenių, „žaliųjų“ organizacijų atstovus, seniūnaičius ir kt., besidominčius šia tema žmones, kad visi kartu savo akimis galėtume pamatyti, kokias šiukšles „Fortum“ atsiveža deginti iš Dumpių sąvartyno į savo gamyklą, kad visi kartu galėtume išsiaiškinti, kodėl direktorius J.Donėla pažeidinėja cituotos ES direktyvos punktą, t. y. kodėl nenustatinėja, kokių ir kiek atliekų yra paruoštoje deginti šiukšlių masėje, ar nėra plastiko bei kitų draudžiamų deginti šioje gamykloje medžiagų – kad visi išsireikalautume tokio visuomenės kontrolės bei viešumo dėl išmetimo ar kitų dalykų lygio, kaip kad yra Stokholme.
P.S.: KRATC atsisakė susitikti su visuomenės, NVO, bendruomenių, „žaliųjų“ organizacijų atstovais, seniūnaičiais ir su Seimo nariais apskritai.
KRATC stebėtojų tarybos pirmininkas V.Plečkaitis užėmė analogišką poziciją.
Taigi tokią liberalų politiką – įstatymų nevykdymą ir viešos informacijos slėpimą nuo visuomenės, mano manymu, gali pralaužti tik Klaipėdos m. savivaldybės Kontrolės komitetas.