Naglis Puteikis: padėkime pareigūnams susigrąžinti orumą ir teisingumo jausmą

Praėjusią savaitę Seimo narį, kandidatą į prezidentus Naglį Puteikį į susitikimą pakvietė Lietuvos statutinių pareigūnų profesinių sąjungų atstovai. Šios profsąjungos vienija apie 4000 policininkų, gaisrininkų gelbėtojų, pasienio apsaugos pareigūnų ir tyrėjų ir rūpinasi, kad visų 23 000 Lietuvos statutinių pareigūnų darbas būtų vertinamas ir gerbiamas visuomenės, o valstybė šios profesijos žmonėms garantuotų orų atlygį.

„Esama teisėsaugos situacija apverktina. Kaip ją keistumėte tapęs Lietuvos prezidentu?“ – klausė Nacionalinių pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimiras Banel ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovas Tomas Vaitkunskas.

Ar žinote, ko labiausiai stinga Lietuvos statutiniams pareigūnams? Su kokias sunkumais jie susiduria?

Manau, kad šiuo metu valdžios skiriamas finansavimas šią bendruomenę demoralizuoja. Iš pareigūnų reikalaujama aukštos kvalifikacijos – jie turi būti pasirengę dirbti sudėtingomis, stresinėmis situacijomis, išmanyti žmonių psichologiją, privalo būti gerai fiziškai pasirengę, svarbios jų moralinės savybės. Tačiau jų atlygis (vidurkis – apie 1300 litų) yra žymiai mažesnis nei eilinio Seimo nario padėjėjo, neretai –studento, gaunančio „į rankas“ apie 2000 litų.

Per krizę biudžetinis finansavimas statutiniams pareigūnams nurėžtas beveik 25 proc. Jei palygintume su kitomis ES šalimis, mažiau lėšų statutiniams pareigūnams skiriama tik Bulgarijoje, Rumunijoje. Manau, jog atstatyti šiuos 25 procentus valstybės biudžetas pajėgus – tiesiog trūksta ryžtingo politinių jėgų susitarimo.

Kita didelė problema – tarnybą baigusių pareigūnų adaptavimasis visuomenėje. Išdirbus sistemoje 20 ir daugiau metų, sunku susirasti kitą darbą…

Jei taptumėte Lietuvos prezidentu, kaip spręstumėte šias problemas?

Lietuvos prezidentas turi teisę inicijuoti naujų įstatymų priėmimą. Pirmiausiai jis turi įtikinti politikus, kad žmonių saugumu, grėsmių jų sveikatai ir gyvybei prevencija iš esmės rūpinasi teisėtvarka ir sveikatos apsaugos institucijos. Akivaizdu, jog turi būti priimtas naujos redakcijos Lietuvos Respublikos policijos įstatymas, kuriame būtų įtvirtinta darbo užmokesčio bei socialinių garantijų sistema.

Man paliko įspūdį santūrios pareigūnų protesto akcijos. Bet per „basų kojų“ akciją stebėjausi, kodėl politikai vengia į savo socialines teises ginančius pareigūnus pasižiūrėti nors pro langą. Lietuvos prezidentas tokiu atveju turėtų stoti į vieną gretą su pareigūnais, palaikyti profsąjungų rengiamą mitingą prie Seimo. Esu įsitikinęs, jog tokiomis aplinkybėmis politikai išsyk praregėtų, išgirstų teisėtus reikalavimus.

Dabar teigiama, jog normalu, kai sudėtingų bylų tyrėjai laukia ekspertizės rezultatų beveik metus, nes trūksta finansavimo modernioms laboratorijoms, naujiems specialistų etatams. Valstybė turi finansinių resursų, bet valdžiai kartais stinga politinės valios ir valstybinio požiūrio.

Ar turite ateities teisėsaugos viziją? Jeigu tapsite Prezidentu, kokie bus pirmi Jūsų žingsniai, kuriais pradėsite gerinti statutinių pareigūnų situaciją?

Pirmiausia pati teisėsaugos sistema turi nuosekliai ginti teisingumą, būti nepakanti pareigūnų vardą žeminantiems, savivaliaujantiems arba aplaidžiai pareigas atliekantiems pareigūnams. Juk padoriam piliečiui policininkas turėtų asocijuotis su saugumo garantija, kelti pagarbą.

Būtina mažinti socialinę atskirtį bei nelygybę, egzistuojančią šios tarnybos struktūroje. Eilinio policijos patrulio ar gaisrininko gelbėtojo darbo užmokestis neturi būti 10–12 kartų mažesnis nei vidaus reikalų ministro ar prezidento. Skirtumas turi būti ne didesnis nei 4 kartai. Tuomet išaugs šios tarnybos prestižas, į pareigūnų gretas įsilies daugiau kvalifikuoto jaunimo. O dabar tikimės stebuklo – norime, kad žmogus, balansuojantis ties pragyvenimo minimumo riba, aukotų savo sveikatą bei šeimos interesus ir kvalifikuotai, oriai suvaldytų visas sudėtingas, pavojingas, konfliktines situacijas.

Pasibaigus pokalbiui tęsėsi draugiškas, atviras dalijimasis mintimis, sutarta bendradarbiauti ir po rinkimų. Beje, susitikimo šeimininkai visą diskusiją nufilmavo, ji bus paskelbta internete, tad kandidato į Prezidentus atsakymus galės įvertinti kiekvienas pareigūnas.

Parengė Naglio Puteikio rinkimų štabas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top