Namo prie piliakalnio nori ir Šiaulių meras

Rūta Jankuvienė | skrastas.lt

Šiaulių rajone, prie Bubių piliakalnio, namą statytis norėtų ir Šiaulių meras Artūras Visockas. Raštus institucijoms siuntė ne vienerius metus. Mat statytis nori ir apie pora dešimčių Bubių gyventojų. Vakar Bubiuose apsilankiusi Diana Varnaitė, Kultūros paveldo departamento direktorė, nerado argumentų tokiems norams patenkinti.

Vizitas – į vietą

Į Šiaulių rajoną atvykusi D. Varnaitė su rajono meru Antanu Bezaru, Seimo nare Rima Baškiene, Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių skyriaus vadovu Ryčiu Budriu bei vyriausiuoju valstybiniu inspektoriumi Renaldu Augustinavičiumi iš karto vyko į Bubius.

Savivaldybė pati kelia klausimą dėl saugomos Bubių dvaro teritorijos ribų sumažinimo, o bendruomenės dalis – dėl Bubių piliakalnio teritorijos.

Piliakalnio teritorijos ribos eina iki pat Piliakalnio gatvės, o vizualinė apsaugos zona – iki Šilojų gatvės. Vienoje šių gatvių pusėje pastatyti namai, kitoje – kažkada išdalyti arai daržams, ganykloms.

Taip saugomoje teritorijoje yra atsidūrę 24 žemės ūkio paskirties sklypai, rėžiais nutįsę link piliakalnio. Tarp jų ir Šiaulių mero A. Visocko. Jis deklaruoja turįs sklypą, kurio vertė 1065 litai.

Seniai nori

„Grupė mūsų žmonių ir A. Visockas gal nuo 2008 metų prašo leisti statyti namus, – sakė „Šiaulių kraštui“ Bubių seniūnas Vytautas Slabys. – Ne visi nori statytis, bet jeigu paskirtis būtų pakeista, parduotų, nes sklypų kaina smarkiai išaugtų.“

„Žemės ūkio darbus gali daryti, o statybos tai būtų tas pats, kaip šventoriuje gerti, – palygina seniūnas. – Tarybiniais laikais piliakalnis saugotas, tai negi dabar jį užstatysime?“

Žurnalistams D. Varnaitė patvirtino, jog A. Visocko laiškų sulaukė ir departamentas, ir kultūros ministras. Šiaulių politikas rašė raštus dar svarstant piliakalnio specialųjį planą. Vyriausybė šį planą patvirtino 2014 metų sausį.

„Bet tada A. Visockas dar nebuvo meru, – sakė paveldosaugininkė. – Kiek pamenu, buvo kalbama, ar yra pagrindas plėsti piliakalnio teritoriją.“

Ji pabrėžė, jog šiuos sprendimus priima Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, kvalifikuoti ekspertai.

Tikino, jog politinio spaudimo pati nėra pajutusi.

„Kiekvienas turi savo lūkesčius, ir jeigu jie yra apriboti, natūralu, kad dar kartą nori pasitikrinti“, – sakė D. Varnaitė.

Klausiama, kaip vertina, kad ir politikas nori užstatyti piliakalnį, paveldosaugininkė nusijuokė: „Negaliu vertinti, nes tokių turtų neturiu.“

Statybos būtų nepataisoma klaida

D. Varnaitė po piliakalnio apžvalgos susitiko su suinteresuotais gyventojais.

Teigė akivaizdžiai įsitikinusi, jog specialiuoju planu yra įvertinta istorinė kraštovaizdžio vertė, žvelgiant ne tik į patį piliakalnį nuo gyvenvietės, bet ir nuo jo.

„Abejonės išsklaidytos, šiuo metu nėra argumentų ką nors keisti, – įsitikinusi paveldosaugininkų vadovė. – Kita vertus, šis objektas – neeilinis, Bubių piliakalnis, nors nedidelis, unikalus ir istorine, ir kraštovaizdžio prasme. Tai – perliukas.“

Ji perspėjo, jeigu čia pajudėtų „statybų bumas“, kelio atgal nebūtų – vieta būtų urbanizuota.

„Jeigu yra klaidos, reikia jas taisyti, kad paveldas tarnautų žmonėms, bet čia sprendiniai teisingi ir jų keisti pagrindo nematau“, – sakė D. Varnaitė.

Savi marškiniai arčiau kūno

Žurnalistams A. Visockas komentavo, jog „čia yra ta vieta, kur pernelyg stipriai saugomos teritorijos“.

Neneigė, jog nori prie Bubių piliakalnio statytis namą. Sklypą sakė įsigijęs iš senelių pažįstamų. Bubiuose gyvenęs mažas būdamas. Yra įsigijęs 40 arų, kiek iš jų patenka į saugomą teritoriją, tiksliai nežino – gal 6 arai, gal 10 arų.

Bubiškiai sakė, jog čia iki šiol gyvena mero mama.

A. Visocko nuomone, galėtų būti sudaryta „protinga galimybė statytis toje vietoje“, kurioje yra ir komunikacijos. Žmonėms esą žadėta, jog galima bus keisti sklypų paskirtį.

Jo nuomone, ten nėra galimybės „pažeisti kultūrinį paveldą“. Atvirkščiai, būtų „atstatyta elementari teisybė“. Mat dabar, „jeigu tavo sklypo galiuką užčiuopia saugoma teritorija, tai ta linija perkeliama į sklypo pradžią ir tu nieko negali statyti – tai tiesiog neprotinga“.

„Laikas išmokti elgtis protingai – ir gamtos, ir pastatų saugojimas neturi būti dėl saugojimo“, – mano meras.

„Vizualinė paminklausoginė zona – vizualinė, tai, kur matai, taip traktuoti galima iki beprotybės, – aiškino A. Visockas. – Pagal mano supratimą nėra ten nė vienos priežasties, dėl kurios negalima būtų statytis.“

Meras mero nekritikuoja

Šiaulių rajono savivaldybė šiuo metu rengia Bubių gyvenvietės detalųjį planą. Prie piliakalnio sklypus turintys gyventojai dabar raštus rašo plano rengėjams, kad būtų planuojamas sklypų užstatymas.

„Šiaulių kraštui“ žmonės rodė surinktus sklypų savininkų parašus. Tarp jų yra ir A. Visocko parašas.

Šiaulių rajono meras A. Bezaras, klausiamas, ką mano apie miesto mero pastangas užstatyti piliakalnį, atsakė: „Dabar daug bendrų projektų su miestu darome, negaliu komentuoti kolegos elgesio.“

Giedriaus Baranausko nuotr.


Norai: Prieš piliakalnį plyti porą dešimčių sklypų, kuriuos savininkai, tarp jų miesto meras Artūras Visockas, norėtų namais užstatyti.


Planas: Diana Varnaitė, Kultūros paveldo departamento direktorė, kartu su paveldosaugos kontrolės vyriausiuoju valstybiniu inspektoriumi Renaldu Augustinavičiumi ir Šiaulių rajono meru Antanu Bezaru (kairėje) piliakalnio teritorijos planą lygina su realia vieta.


Piliakalnis: Valstybės saugomas Bubių piliakalnis – unikalus ir kraštovaizdžio, ir istorine prasme. Čia yra ir senovinės gyvenvietės teritorija.

skrastas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top