Beveik visi Švedijos pastatai turės būti renovuoti „vardan klimato“ pagal būsimą ES direktyvą, kuri kiekvienam namo savininkui turėtų kainuoti iki pusės milijono kronų (apie 50 000 eurų). Tikimasi, kad direktyva bus įgyvendinta, nepaisant to, kad Švedijos pastatų šildymo metu išmetamo anglies dioksido kiekis yra beveik lygus nuliui, praneša Fokus naujienų portalas.
Pagal naująją ES direktyvą Švedijos namų savininkai bus priversti atlikti brangiai kainuojančią renovaciją, kad pagerintų savo namų „energinį efektyvumą“.
Renovacijos reikalavimų įgyvendinimas privačių namų savininkams gali kainuoti apie penkis šimtus tūkstančių Švedijos kronų, o nuomojamiems būstams ir būsto asociacijoms išlaidos gali būti dar didesnės.
Kaimo vietovėse daugelis žmonių smarkiai nukentės ir praktiškai turės nugriauti savo namus, nes namai retai apgyvendintose vietovėse kartais neverti nė pusės milijono kronų.
Iki šiol Europos Komisija atsakydavo, kad plataus masto nuomojamo būsto plėtrą galima vykdyti kartu su pasenusių būstų, kurių savininkai stokoja kapitalo, griovimu.
ES taip pat diskutuoja dėl tam tikro atidėjimo vyresnio amžiaus žmonėms, kad jie galėtų gyventi savo namuose, kol taps per seni, kad galėtų ten gyventi. Tuomet namus būtų galima nugriauti, o ne paveldėti.
Švedijoje, palyginti su kitomis ES šalimis, jau dabar išmetama labai mažai teršalų iš elektra šildomų pastatų, nes šios Šiaurės Europos šalies energijos rūšių derinys, apimantis vėjo, branduolinę ir hidroenergiją, yra neutralus klimato požiūriu.
Tačiau, pagal Europos Komisijos nustatytą atskaitos tašką, iki 2033 m. visi namai Švedijoje turės pasiekti D energinio naudingumo klasę. Tai reiškia, kad 46 proc. Švedijos namų savininkų bus priversti atlikti renovaciją.
– Kas po dešimties metų nutiks namų savininkams, kurių energinė klasė nebus D? Pavyzdžiui, kaimo vietovėse yra daug pensininkų porų, gyvenančių malkomis kūrenamuose namuose, kurie yra gana prastai izoliuoti ir kurių rinkos vertė yra maža. Jiems gali būti labai sunku investuoti, kai investicijos turbūt sudarys visą namo vertę,“ – Fokus sakė SBAB banko ekonomistas Robertas Boijė (Robert Boije).
Šiuo metu vyksta Europos Komisijos, Europos Parlamento ir Tarybos derybos dėl naujojo teisės akto suformulavimo.
Šaltinis: friatider.se