hrmi.lt
Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) skundą, panaikino Lietuvos Respublikos Generalinės prokuratūros sprendimą nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl Mustafa al-Hawsawi galimo neteisėto kalinimo Lietuvoje vykdant JAV CŽV slaptų sulaikymų ir ypatingųjų perdavimų programą.
Teismas pabrėžė, kad prieš darant kategoriškas išvadas prokuroras privalėjo patikrinti pareiškime gautą informaciją – kreiptis į JAV institucijas dėl informacijos suteikimo bei pasinaudoti galimybe apklausti galimai nukentėjusį asmenį ir jo atstovą.
Teismas pažymėjo, kad išankstinis konstatavimas, jog nebuvo padarytas nusikaltimas, neatlikus veiksmų, kurie yra prokuroro pareiga, paneigtų iš Konstitucijos kylančią asmens ir visos visuomenės teisę į saugumą nuo nusikalstamų kėsinimųsi ir asmens teisę į tinkamą teisinį procesą.
Teismo sprendime taip pat pabrėžiama, kad nagrinėjama situacija susijusi su galimu pamatinių vertybių, įtvirtintų Konstitucijoje, Europos žmogaus teisių konvencijoje ir kituose tarptautiniuose dokumentuose, pažeidimu, todėl Lietuvos teisėsaugos institucijos privalo į tai tinkamai reaguoti.
„Tai itin svarbus sprendimas ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu“, – teigia ŽTSI atstovė Mėta Adutavičiūtė. „Faktiškai toks sprendimas reiškia, kad visuomenė turi teisę žinoti tiesą, ir kad teisėsaugos institucijos turi pareigą ją išsiaiškinti bei užtikrinti CŽV programos nukentėjusiesiems galimybę dalyvauti tyrimo procese. Šis teismo sprendimas yra didelis žingsnis į priekį apsaugant žmogaus teises Lietuvoje, ir rodo, kad net ir tokiose politiškai jautriose bylose teismai išlieka nešališki ir nepriklausomi“.
Saudo Arabijos pilietis M. al-Hawsawi yra teisiamas JAV karinės komisijos Gvantaname, Kuboje dėl jam pateiktų kaltinimų, už kuriuos yra numatyta mirties bausmė. Al-Hawsawi kaltinamas prisidėjęs prie 2001 metų rugsėjo 11 d. išpuolių JAV atlikdamas komunikacijos organizatoriaus ir apskaitininko funkcijas.
ŽTSI kartu su Londone įsikūrusia organizacija REDRESS į Generalinę prokuratūrą kreipėsi 2013 m. rugsėjo 13 d. Po keturiolikos dienų buvo gautas Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Antano Stepučinsko nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą nesant objektyvių duomenų, kad M. al-Hawsawi buvo neteisėtai kalinimas Lietuvos teritorijoje. 2013 m. gruodžio 6 d. Vilniaus m. apylinkės teismas nusprendė, kad ikiteisminis tyrimas buvo nepradėtas pagrįstai.
2014 m. sausio 23 d. „Washington Post“ paskelbė, kad 2003 metų pradžioje į JAV ambasadą Lenkijoje CŽV atgabeno dvi kartonines dėžes su 15 mln. JAV dolerių – tiek buvo sumokėta Lenkijos saugumo tarnyboms už slaptų kalėjimų nuomą.
Dviejų CŽV programos nukentėjusiųjų – palestiniečio Abu Zubaydah ir Saudo Arabijos piliečio Abd al-Rahim al-Nashiri – skundai prieš Lenkiją turėtų būti netrukus išnagrinėti Europos žmogaus teisių teisme. Abu Zubaydah skundą į Europos žmogaus teisių teismą padavė ir prieš Lietuvą.
Visą teismo nutarties tekstą rasite ČIA.
ŽTSI 2013-12-17 apeliacinis skundas
Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013-12-06 nutartis
Prokuroro 2013-09-27 sprendimas atsisakyti pradėti tyrimą
ŽTSI ir REDRESS 2013-09-13 prašymas Generalinei prokuratūrai