Naujas reitingas: Lietuva – tarp Afrikos šalių

Roberta Tracevičiūtė | „Lietuvos žinios“

Mūsų šalis prastai laikosi prisiimto įsipareigojimo įveikti didžiulę nelygybę. Pagal pastangas mažinti atotrūkį tarp turtingiausių ir skurdžiausiai gyvenančių žmonių, esame Vakarų pasaulio uodegoje.

193 pasaulio vyriausybės prieš porą metų pažadėjo mažinti nelygybę. Tarptautinė labdaringų organizacijų konfederacija, besirūpinanti skurdo mažinimu pasaulyje, „Oxfam“ ir ne pelno siekianti Tarptautinė plėtrai skirtų finansų organizacija (Development Finance International) pirmą kartą įvertino daugiau kaip pusantro šimto valstybių pastangas tirpdyti atotrūkį tarp turtingųjų ir vargšų. Mūsų šaliai sudarytas reitingas tapo grėsmingu signalu. Pagal įsipareigojimo mažinti nelygybę įgyvendinimą Lietuva atsidūrė aštuntame dešimtuke.

Nelygybės krizė

Į pastangų mažinti nelygybę reitingą valstybės surikiuotos pagal kelis rodiklius: išlaidas švietimui, sveikatos ir socialinei apsaugai, mokesčius bei darbo rinkos politiką. Kaip aiškinama, šios trys sritys yra svarbiausios.

Atliktas tyrimas atskleidė, kad 112 iš 152 tirtų valstybių daro toli gražu ne tiek, kiek galėtų, siekdamos įveikti turtinį atotrūkį. Teigiama, jog tokios šalys kaip Indija ir Nigerija šiuo požiūriu atrodo labai blogai, o tarp turtingųjų prasčiausiai tuo atžvilgiu įvertintos JAV. Tuo metu Švedija, Čilė, Namibija ir Urugvajus giriamos už tai, kad imasi ryžtingų sprendimų šiai opiai problemai spręsti.

Kaip sako ataskaitos rengėjai, per pastaruosius 30 metų daugybė valstybių, turtingų ir skurdžių, patyrė spartų atotrūkio tarp geriausiai gyvenančiųjų ir likusios visuomenės dalies didėjimą. Šią nelygybės krizę akivaizdžiai iliustruoja toks pavyzdys – vos aštuoni turtingiausi planetos žmonės valdo tokį patį turtą kaip 3,5 mlrd. skurdžiausių pasaulio gyventojų.

Tyrimas parodė, kad nuo 2000-ųjų pusės skurdžiausių pasaulio gyventojų gerovė padidėjo vos 1 proc., tuo metu 1 proc. turtingiausiųjų turtai išaugo 50 procentų. „Nelygybė blogas dalykas mums visiems. Ji siejama su nusikalstamumu ir nesaugumu, menkesniu ekonomikos augimu, prasta sveikata bei kitomis negerovėmis“, – aiškinama parengtame tarptautinio tyrimo dokumente.

Aplenkėme Zambiją, Rusiją, Singapūrą

Nelygybės mažinimo srityje geriausiai pasaulyje vertinamos Skandinavijos ir Vakarų Europos šalys: Švedija, Belgija, Danija, Norvegija, Vokietija, Suomija, Austrija, Prancūzija bei kitos. Lietuva yra 83-ia. Pagal šį rodiklį atrodome blogiausiai iš visų Europos Sąjungos (ES) valstybių, užleidžiame į priekį ne tik kitas Baltijos šalis, bet ir Bulgariją bei Rumuniją. Estijai skirta 38, Latvijai – 46, Rumunijai – 50, o Bulgarijai – 79 vieta.

Reitinge Lietuva rikiuojasi iš karto po Kazachstano, Tanzanijos, Vietnamo, Nepalo, Alžyro. Tačiau pasirodėme geriau negu Zambija, Rusija, Singapūras, Kinija, Burundis, Kirgizija, Peru ir kitos.

Pagal išlaidas sveikatai, mokslui ir socialinei apsaugai Lietuva užima 49 vietą tarp 152 valstybių. Pagal mokesčių progresyvumą ir paskirstymą tarp tirtų šalių esame 141, o pagal darbo rinkos politiką, padedančią spręsti nelygybės problemą, – 49.

Straipsnio tęsinį skaitykite lzinios.lt portale ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top