Įsidėmėtinas BNS pranešimas iš vakarykštės VSD generalinio direktoriaus spaudos konferencijos:
„VSD vadovas Darius Jauniškis sako, kad pažeidžiami ir šantažuojami šiuo atveju gali būti tiek prisipažinusieji apie bendradarbiavimą su KGB, tiek nutylėjusieji apie savo ryšius.
„Nepamirškime, kad yra ir besiliustravusių žmonių, kurie yra prisipažinę, jie irgi gali būti veikiami to paties darinio, naudojant ir traukiant senus failus“, – per spaudos konferenciją Seime pirmadienį sakė D. Jauniškis.
Konkrečių faktų jis teigė negalįs atskleisti, tačiau užsiminė, jog VSD yra žinoma ir apie šantažuojamus asmenis, kurie yra nuslėpę savo bendradarbiavimą su KGB.
„Tokių atvejų mes žinome ir yra net tokių, kurie nėra prisipažinę. Ir kai paklausia, jie pasako: o ką, aš turėjau?“ – kalbėjo VSD vadovas.
Paklaustas, kodėl tokie neprisipažinusieji ir žinomi Lietuvos tarnyboms asmenys nėra paviešinti, D. Jauniškis atsakė, kad tokie KGB praeitį nuslėpę žmonės bus viešinami.
„Be abejo, bus viešinami ir ateityje, o aš kviečiu, kad tie, kurie turi tokių nuodėmių visada gali ateiti ir prisipažinti“, – ragino D. Jauniškis.“
BNS pranešimą skelbia DELFI (ČIA).
Taigi VSD vadovas tvirtina, kad jo tarnyba nėra pajėgi vykdyti dar 1999-ųjų lapkričio 23-iąją Seimo priimto „Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusiomis SSRS slaptosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo“. Ji neapsaugo nuo šantažo prisipažinusių žmonių ir per 19 metų nėra perdavusi viešai skelbtinos informacijos apie neprisipažinusius slaptus bendradarbius.
Būtent šis įstatymas įpareigojo VSD „apsaugoti nuo šantažo ir verbavimo ar bandymo įtraukti į neteisėtą veiklą“ tuos SSRS tarnybų slaptuosius bendradarbius, kurie per šešis mėnesius, taigi iki 2000 metų vidurio, prisipažino bendradarbiavę. O turimi duomenys apie nuslėpusius savo bendradarbiavimą privalo būti VSD perduoti ir „skelbiami „Valstybės žiniose“
Tokie duomenys viešai turi būti paskelbti ir tuomet, kai prisipažinęs asmuo „eina Respublikos Prezidento, Seimo ar savivaldybės tarybos nario, Vyriausybės nario, teisėjo arba prokuroro pareigas arba į jas kandidatuoja.
Būtent taip elgtis VSD įpareigojo 5 ir 8 įstatymo straipsniai (ČIA).
Pamenu: vienas VSD vadovas buvo pasiryžęs šį įstatymą vykdyti ir perduoti viešumai sukauptą informaciją apie neprisipažinusius SSRS slaptųjų tarnybų bendradarbius, sykiu – ir apie vieno dienraščio redaktorių. Netrukus tame viename dienraštyje pasirodė makabriška VSD vadovo karikatūra – ir ryžtas įvykdyti įstatymą pranyko.
Ar pakaks vakar deklaruoto ryžto po 19 metų įvykdyti įstatymą dabartiniam VSD vadovui? 🙂
Ir, beje, kodėl to ryžto iki šiol trūko?
O vieno redaktoriaus paskelbtą jo „įtariamų KGB bendradarbių sąrašą“ su „pavardėmis oficialiai prisipažinusių, tų, kurių dokumentai iškeliavo į Maskvą, ir tų, kurių liūdni popieriai buvo maišais tempiami iš KGB rūmų“ VSD, nors ir be didelio ryžto, vis dėlto turėtų piliečiams pakomentuoti.
Fotografo Roberto Dačkaus nuotraukoje – VSD vadovas Darius Jauniškis su valstybės vadovais, vieno dienraščio piešinėlyje – vieno dienraščio redaktorius.