NE Ričardo Malinausko pavaldinių nugriautos skulptūros vietoje Druskininkuose išdygusią pasagą menininkai jau spėjo pakrikštyti „Mero gėdos vartais“

Vilma Danauskienė  | 15min.lt


G.Žilio fotomontažas „Gėdos vartai“

Praėjusį savaitgalį Druskininkų kurorto šventės metu Seimo pirmininko Vydo Gedvilo ir Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko miesto skverelyje, tarp Taikos ir Šv.Jokūbo gatvių, atidengta skulptoriaus Tado Gutausko skulptūra „Svetingumo vartai“ jau spėjo susilaukti vietos menininkų kritikos. Žemyn galais įmūrytą pasagos formos skulptūrą vietos menininkai jau spėjo pakrikštyti „Mero gėdos vartais“.

„Tai – aukščiausio lygio cinizmas. Nugriautos Antano Balkės skulptūros „Legenda“ vietoje pastatyta niekinės kūrybinės vertės pasaga yra skirta Sąjūdžio 25-osioms metinėms! Man, kaip buvusiam Druskininkų Sąjūdžio atsakingajam sekretoriui, tai yra didžiausias įžeidimas. Manau, kad tai – ir visų Sąjūdžio žmonių, svajojusių apie demokratišką, teisingą, sąžiningą ir gražią Lietuvą, įžeidimas. Kaip yra nuo seno sakoma, jog natūraliai gamtoje atrastą pasagą reikia kabinti galais aukštyn, ir tik tada ši pasaga atneš tiems namams laimę. T.Gutausko pasaga niekada neatneš laimės jos sumanytojams ir vykdytojams, nes yra pastatyta galais žemyn ir tarsi trypia tikrąjį meną. Tai – Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko gėdos vartai“, – 15min.lt trečiadienį sakė žinomas Druskininkų fotografas, dailininkas Gintaras Žilys.

Naujasis 50 tūkst. litų pirminės sąmatinės vertės skulptoriaus T.Gutausko darbas „Svetingumo vartai“ pastatytas 24 metus Druskininkų kurortą puošusios vietos skulptoriaus Antano Balkės skulptūros „Legenda“ vietoje.

„Legendą“ Druskininkų valdžia nugriovė praėjusių metų liepą, o naująjį konkursą paskelbė dar skulptūrai tebestovint skvere, viešai paskelbtoje informacijoje suklastodami esamą skvero vaizdą (būsimos erdvės nuotraukoje vizualiai ištrindami dar tebestovinčią A.Balkės skulptūrą).


Romo Sadausko nuotr. G.Žilys (dešinėje) ir Legendos autorius A.Balkė šalia visuomenininkų pastatytos palaikymo skulptūros, kurią, kaip ir Legendą, Druskininkų valdžia nugriovė.

Šalies dailininkų sąjunga tuomet kreipėsi į Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą, Druskininkų savivaldybę bei Kultūros ministeriją,
protestuodami prieš pažeidžiamas menininko A.Balkės neturtines teises.

Menininkai buvo kviečiami boikotuoti naujai paskelbtą konkursą skulptūros sukūrimui.

Pernai metų rugpjūtį dėl A.Balkės skulptūros nugriovimo Seimo narys Arvydas Anušauskas buvo kreipęsis į Specialiųjų tyrimų tarnybą, prašydamas išsiaiškinti, ar Druskininkų meras Ričardas Malinauskas nepiktnaudžiauja savo įgaliojimais.

Tų pačių metų spalį Dariaus Kuolio vadovaujami visuomenininkai Druskininkuose, „Legendos“ stovėjimo vietoje, surengė Druskininkų skulptoriaus A.Balkės palaikymo akciją, pastatydami tuščiame skvere simbolinį klaustuką bei kreidelėmis grindinyje užrašydami žodį „Tiesos“.


Gintaro Žilio nuotr. Pirmasis Sąjūdžio mitingas Druskininkuose, Girios Aide. Nuotraukoje – Sąjūdžio pradininkas Druskininkuose Algirdas Valavičius.

Druskininkų savivaldybė klaustuko formos statinį nugriovė jau kitą dieną, o D.Kuoliui surašė administracinės teisės pažeidimų protokolą.

Kaip oficialiai informuoja Druskininkų savivaldybė, naujosios T.Gutausko skulptūros „Svetingumo vartai“ motyvu pasirinkta lietuviška pasaga, simbolizuojanti laimę, sėkmę bei namų apsaugą nuo blogio. Pasak autoriaus, pasagos pavidalo skulptūra „Svetingumo vartai“ išreiškia tautos, išsaugojusios unikalų papročių paveldą, atvirumą pasauliui, norą dalytis sukauptais kultūros lobiais. Todėl pasagoje įkomponuoti 16 kaimyninių tautų laimės bei sėkmės ženklai. Kiekvienoje skulptūros pusėje įkomponuoti 8 valstybių, iš kurių Druskininkai sulaukia daugiausiai turistų, sėkmės simboliai. Šalia skulptūros įrengtas visų 16 valstybių simbolius paaiškinantis plieninis stovas, kuriame lietuvių, anglų, rusų kalbomis paaiškintos valstybių sėkmės simbolių prasmės.

Oficialiai naujoji skulptūra atidengta praėjusį savaitgalį vykusios kurorto šventės metu.

Tačiau oficialioje šventės programoje apie šį būsimą veiksmą nebuvo užsiminta. Menininkas G.Žilys sako, kad tai – akivaizdi Druskininkų savivaldybės mero R.Malinausko baimė matant Seimo pirmininkui ir kitiems svečiams sulaukti galimų protestų ir mitingų.

„Tai – morališkai ir dvasiškai silpnų žmonių požymis. Čia puikus pavyzdys, kaip žmogus, atgaivinęs kurortą ir įgyjantis autoritetą kaip veiklus ir ambicingas meras, dėl nežinomų priežasčių tampa Druskininkų Lukašenka, visiškai ignoruojančiu įstatymus ir nesiskaitančiu su bendruomenės narių nuomone“, – teigia druskininkietis G.Žilys.


Gintaro Žilio nuotr. A.Balkės skulptūra Legenda buvo nugriauta 2012 07 04

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top