NE Svetingoji Europa? ES ir migrantų krizė: faktai ir skaičiai (infografikas)

Supažindiname su infografiku, parengtu pagal Europos Parlamento pateiktus duomenis apie prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių srautus bei jų dinamiką skirtingose ES šalyse-narėse per vadinamąją „migrantų krizę“ 2011–2016 metais. Tikimės, kad patyrinėjus šiuos duomenis, pasimatys ne tik precedento neturinčios ir, ko gero, dar nesuvoktos, iki galo neįsisąmonintos migrantų krizės Europoje mastas, bet ir rasis suvokimas, kaip vos per keletą metų pasikeitė toji Europa, kurią manėmės pažįstantys.

* * *

Keletas pastabų:

Prieglobsčio suteikimas* ES

Vien tik 2015 ir 2016 m. daugiau nei 2,5 mln. asmenų kreipėsi prieglobsčio ES. 2015 m. valstybių narių kompetentingos institucijos priėmė 593 tūkst. pirmosios instancijos sprendimų dėl prieglobsčio. Beveik pusė jų buvo teigiami.

Dauguma žmonių, kurie kreipėsi dėl apsaugos pačiame pabėgėlių krizės įkarštyje 2015 m., sprendimo turėjo laukti iki 2016 m. Tais metais buvo priimta 1,1 mln. sprendimų, iš jų 61 proc. buvo teigiami, o trečdaliui buvo suteiktas pabėgėlio statusas – aukščiausia tarptautinė apsauga.

Neteisėtas ES išorės sienų kirtimas

Duomenis apie neteisėtą ES išorės sienų kirtimą, kurį registruoja nacionalinės valdžios institucijos, renka Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnyba „Frontex“. Jos duomenimis, 2015 ir 2016 m. daugiau nei 2,3 mln. asmenų kirto ES sieną nelegaliai.

Vienas asmuo gali kirsti sieną daugiau nei vieną kartą, todėl žmonių, atvykstančių į Europą, skaičius yra mažesnis. Nepaisant to, valstybės narės patiria didžiulį spaudimą.

2016 m. 388 tūkst. asmenų nebuvo leista kirsti ES išorės sienos. Dauguma jų – ekonominiai migrantai iš Šiaurės Afrikos.

Nelegalūs migrantai Europos Sąjungoje

2015 m. Europos Sąjungoje buvo užfiksuoti 2,2 mln. nelegalių migrantų. 2016 m. šis skaičius sumažėjo iki 984 tūkst.

Įgyti „nelegalo statusą“ galima tinkamai neužsiregistravus arba palikus valstybę narę, atsakingą už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą. Tačiau tai savaime dar nėra asmens išsiuntimo iš ES pagrindas.

Vis dėlto dalis migrantų, pavyzdžiui, tie, kurių prašymai dėl prieglobsčio buvo atmesti, yra grąžinami. 2015 m. 533 tūkst. migrantų buvo liepta išvykti iš ES, tačiau tik 43 proc. jų iš tikrųjų išvyko. 2016 m. iš 494 tūkst. asmenų, kuriems buvo nurodyta palikti ES, tik pusė tai padarė.

Europiečių nuomonė

2016 m. „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, dauguma europiečių įvardija migraciją kaip vieną svarbiausių Europos Sąjungos prioritetų. O šiemet naujausia „Eurobarometro“ apklausa parodė, kad 73 proc. europiečių (Lietuvoje – 67 proc.) tikisi aktyvesnio ES vaidmens šioje srityje.

Biudžetas

Tvirtinant 2017 m. ES biudžetą europarlamentarams pavyko pasiekti, kad su migracija susijusiems klausimams būtų skirta papildomai 728 mln. eurų.
2017 m. balandžio 5 d. EP pritarė 2014–2020 m. ES daugiametės finansinės programos laikotarpio vidurio peržiūrai, kuria numatoma skirti papildomus 3,9 mlrd. eurų su migracija susijusiems klausimams spręsti.

Be to, šių metų liepos 6 dieną europarlamentarai patvirtino Europos išorės investicijų planą, kuriuo būtų skatinama investuoti Afrikoje ir ES kaimyninėse šalyse siekiant šalinti pagrindines migracijos priežastis.

* Trumpai apie sąvokas pabėgėliai ir prieglobsčio prašytojai:
Prieglobsčio prašytojas – tai asmuo, kuris kreipiasi prašydamas tarptautinės apsaugos dėl persekiojimo pavojaus gimtojoje šalyje, tačiau kurio prašymas dar nėra patvirtintas. Patvirtinus prieglobsčio prašymą, toks asmuo tampa pabėgėliu.
Pabėgėliai – žmonės, bėgantys nuo konflikto ar persekiojimo. Pabėgėliai turi išsikelti, kad išgelbėtų savo gyvybę ar išsaugotų laisvę, ir jie neturi apsaugos savo valstybėje. Pabėgėlio statusą ir teisinę apsaugą suteikia kiekviena valstybė pagal nustatytas nacionalines procedūras. Europos Sąjungoje gaires dėl tarptautinės apsaugos suteikimo tiems, kam ji reikalinga, reguliuoja Priskyrimo direktyva.
Trečiųjų šalių piliečiai turi kreiptis dėl apsaugos toje ES šalyje, į kurią pirmiausia atvyko. Pateikę paraišką jie tampa prieglobsčio prašytojais. Pabėgėlio statusas ar kita tarptautinės apsaugos forma jiems išduodama tik po nacionalinės valdžios institucijų priimto teigiamo sprendimo.

Šaltinis: europarl.europa.eu

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top