„Druskonis“ | 2013 liepos 12–18 d. Nr. 28
Netrinkite iš nuostabos akių – tai ne stebuklas, kokie įvyksta, pavyzdžiui, garsiems Vyčio ordininkų palikuonims, kaip prieš dešimt metų nutiko mero kėdėje sėdinčio R.Malinausko tėvui, gavusiam 9 arų žemės sklypą M.K.Čiurlionio namų kaimynystėje, kuriame pastatytas namas buvo iškart padovanotas sūnui Ričardui.
Erdviame R. Malinausko kieme turėtų įsikurti naujakuriai – sklypus neatlygintinai gavę paveldėtojai
Tvora vis dar stovi
Į viešumą iškilus faktui, jog Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininko, Druskininkų mero Ričardo Malinausko privačioje namų valdoje kurorto senamiestyje, Turistų g.11, neteisėtai atsidūrė ir 25 arai valstybinės žemės, kaip žinia, nuo rudens sujudo įvairios Seimo komisijos bei teisėsaugos institucijos. Nacionalinė žemės tarnyba, tiesiogiai atsakinga už valstybinės žemės priežiūrą, R.Malinauską buvo įpareigojusi iki gegužės 15 d. nugriauti neteisėtai pastatytą tvorą ir atlaisvinti jam nepriklausantį valstybinės žemės sklypą. Tačiau tvora stovi kaip stovėjusi: į uždarą teritoriją, kaip ir iki šiol septynerius metus, nuo namo statybos pabaigos, čia įeiti gali tik šeimininkas R.Malinauskas.
Kilus skandalui, R.Malinauskas įsikibęs laikosi savo: jis esą nežino, kas ir kada apjuosė tą naujoviškų konstrukcijų tvorą aplink jo sklypą bei jam nepriklausančią valstybės žemę. O kai „nežino“, kas ją pastatė, tai ir „negali“ jos nugriauti.
„Niekieno“ tvora
R.Malinauskas, viešai spaudžiamas žemėtvarkininkų, kreipėsi į savo darbovietę – savivaldybę. Jo pavaldinė, savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė jam „išaiškino“, kad tai – visai ne mero asmeninė problema, kad tvenkinys, tvora ir želdiniai yra ne jo, ir jis neturi teisės vykdyti Nacionalinės žemės tarnybos reikalavimų dėl valstybinės žemės užėmimo ir naudojimo padarinių pašalinimo.
Pasak V.Jurgelevičienės, „niekieno“ tvorą, kaip bešeimininkį turtą, turėtų perimti savivaldybė. O tvenkinys, pasak jos, buvo iškastas savivaldybės iniciatyva gelbėti Vijūnėlės parką nuo užliejimų, R.Malinausko namų aplinką puošiantys želdynai – taip pat ne jo, o pasodinti mūsų visų, mokesčių mokėtojų, pinigais.
Po tokio savivaldybės ir R.Malinausko „susirašinėjimo“ opozicijai priklausantys savivaldybės tarybos nariai kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją dėl galimai korupcinių veiksmų ir piktnaudžiavimo tarnyba, susijusių su Druskininkų mero privačiame sklype atsidūrusiais 25 arais valstybės žemės ir savivaldybės administracijos veiksmais.
Atsiras nauji sklypai
Ir staiga prasidėjo stebuklai: nuo žemės reformos pradžios prabėgus dviem dešimtmečiams, kai, rodos, išdalinta viskas iki centimetro, o savivaldybės tarnų prisidievagota, kad laisvos žemės kurorto centre nerasi nė su žiburiu, pačiame Druskininkų centre ima ir atsiranda ne koks ten plyšelis, o beveik 20 arų grąžintinos valstybės žemės: du riebūs gražūs sklypai po 9 arus!
Toks stebuklas iš dangaus, žinoma, nenukrito. Apie kilusį skandalą dėl savavališkai užimtos valstybės žemės, apjuostos vientisa naujoviška tvora su privačiu R.Malinausko sklypu, viešojoje erdvėje buvo rašoma jau nuo rudens. Ko tik neatsitiko per šį pusmetį! Buvo ir nesėkmingų R.Malinausko prašymų leisti laikinai naudotis (!) valstybės žeme, ir versijų apie „nežinia kada ir nežinia kieno pastatytą“ tvorą. Savo vaidmenį, kaip minėta, suvaidino ir savivaldybės administracija, griežtai „uždraudusi“ R.Malinauskui pajudinti nors pirštą pagal žemėtvarkininkų reikalavimus nusigriauti tvorą, užsikasti tvenkinį, išsirauti želdinius ir atlaisvinti valstybės žemę. Pastaraisiais mėnesiais po R.Malinausko namo langais vyko akcija „Kaip savivaldybė mero kieme atlieka „viešąjį interesą“: nuo pavasario specialia technika čia buvo sodinamos brangios pušys. Kai užtvertoje teritorijoje, kur gali vaikščioti tik ponas šeimininkas, Druskininkų biudžeto pinigais ėmė dygti pušynėlis, manyta, kad savivaldybė R.Malinausko urbanizuotą valstybės žemę greičiausiai stengsis paversti čia pat esančio Vijūnėlės parko dalimi. Tokia versija iš pradžių patiko ir Nacionalinės žemės tarnybos atstovams Vilniuje – esą, jei savivaldybė pareikš čia daranti parką, viskas bus gerai. Paklaustiems, kodėl šios laisvos valstybės žemės negali gauti kiti paveldėtojai, sostinės žemėtvarkininkams toks sprendimo variantas prieš mėnesį, atrodė, prilygo neįmanomai misijai.
Ir štai dabar viskas tartum apsisuko 180 laipsnių kampu! Kaip „Druskonį“ informavo Nacionalinė žemės tarnyba, birželio 3 d. Druskininkų žemėtvarkos skyrius išsiuntė raštą Druskininkų savivaldybės administracijai, klausdamas, kokių veiksmų pastaroji numato imtis, siekdama teisėtai naudoti valstybinę žemę.
„Druskininkų savivaldybė atsakė, kad siūlo valstybinę žemę, esančią tarp Klonio ir Turistų gatvių, skirti nuosavybės teisių už Druskininkų mieste turėtą žemę atkūrimui. Nacionalinės žemės tarnybos Druskininkų skyrius siūlymui pritarė ir paprašė Druskininkų savivaldybę inicijuoti teritorijų planavimo procedūras (rengti minėtos teritorijos detalųjį planą). Parengus šios teritorijos detalųjį planą, bus pradėti formuoti žemės sklypai nuosavybės teisių į turėtą žemę atkūrimui ir perduoti žemės laukiantiems savininkams pagal eilę. Parengto šios teritorijos detalaus plano sprendiniai lems ir tolesnius veiksmus dėl tvenkinio ir želdinių“, – teigė Nacionalinė žemės tarnyba.
Kas taps artimiausiu mero kaimynu?
Toks sprendimas signalizuoja, kad R.Malinauskas, kurio 12-os arų privatus sklypas Turistų g. susiliejo su 25 arais valstybės žemės, bent jau formaliai bus priverstas atsisveikinti su karališku gyvenimu. Ar tai reiškia, kad Seimo nario Arvydo Anušausko raštai teisėsaugos institucijoms bei Seimo Antikorupcijos komisijos iniciatyva pradėtas tyrimas dėl Druskininkų mero, Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininko kieme atsidūrusios valstybinės žemės davė rezultatų?
Druskininkų valdžios darbo stilių žinantys druskininkiečiai informaciją apie valdžios planus atiduoti neteisėtai užimtą valstybės žemę paveldėtojams vertina atsargiai: „Kai bus nugriauta tvora, juosianti R.Malinausko privatų sklypą ir valstybės žemę, kai meras tvorą pasistatys šalia savo namo pagal jam priskirtą žemės sklypą, kaip priklauso kiekvienos valdos savininkui, kai atlaisvintoje valstybės žemėje įsikurs teisėti paveldėtojai, tuomet ir bus galima kalbėti apie atstatytą socialinį teisingumą. O dabar ką ten gali žinoti: gal „niekieno“ tvora aplink R.Malinausko sklypą ir su juo susiliejusią valstybės žemę kaip stovi dabar, taip ir stovės?“.
Bet nebūkime iškart tokie įtarūs. Savivaldybės administracija praėjusią savaitę jau paskelbė apie pradėtą rengti 18 arų ploto žemės sklypų Klonio ir Turistų gatvėse detalųjį planą. Planavimo tikslas – suformuoti Vyriausybės patvirtinto dydžio (9 arų) žemės sklypus, perduodamus nuosavybėn asmenims pagal Druskininkų žemėtvarkos skyriaus vedėjos 2012 m. rugpjūčio 17 d. įsakymu „Dėl piliečių, pageidaujančių gauti naujus žemės sklypus individualiai paskirčiai Druskininkų mieste, sąrašo tvirtinimo“ patvirtintą eilę neatlygintinai individualiai statybai bei kitai paskirčiai. Šioje eilėje, „Druskonio“ žiniomis, sklypų laukia net ir M.K.Čiurlionio palikuonys. Ir palaukime, kas gi bus tie laimingieji, tapę R.Malinausko kaimynais.
Kam sodintos pušys?
„Laukiame informacijos iš tų institucijų, kurios atsakingos už visą šio sklypo istoriją. Gavusi dokumentus, Seimo Antikorupcijos komisija sugrįš prie šio klausimo“, – teigė šios komisijos narys, parlamentaras Arvydas Anušauskas, žiniasklaidai komentuodamas klausimą dėl Druskininkų mero R.Malinausko namo sklype susiliejusios privačios bei valstybinės žemės bei kurorto savivaldybės, įtikinėjančios, kad šioje uždaroje erdvėje šiuo metu ji „atlieka viešąjį interesą“, veiksmų.
– Į Seimo Antikorupcijos komisiją kreipėsi Druskininkų savivaldybės tarybos opozicija dėl galimai korupcinių veiksmų ir piktnaudžiavimo tarnyba, susijusių su neteisėtu valstybės žemės užėmimu Druskininkuose. Kai Nacionalinė žemės tarnyba pareikalavo R.Malinauską nusigriauti nelegaliai pastatytą tvorą ir atlaisvinti 25 arų valstybinį žemės sklypą, jo pavaldinė, Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė V.Jurgelevičienė, kaip žinia, griežtai „uždraudė“ R.Malinauskui atlikti bet kokius veiksmus. Po tokio „išaiškinimo“ Nacionalinė žemės tarnyba tarsi lengviau atsikvėpė, pranešusi, kad su R.Malinausku nesibylinės, nes dabar ji jau aiškinsis su Druskininkų savivaldybe, ką ši ketinanti daryti su mero privačia valda susiliejusia valstybės žeme. Kaip jūs pakomentuotumėte tokią įvykių eigą?
A. Anušauskas. Žinau visą šią situaciją, bet tai vis tiek nieko nekeičia. Nacionalinė žemės tarnyba vis tiek turės mums pateikti visą informaciją. Taip kad niekas niekur šioje istorijoje „nenusiplaus“. O dėl užtvertos nelegalios tvoros, valstybinėje žemėje iškasto tvenkinio, prisodintų pušų – vis dėlto buvo nauda duota ir už naudą reikia susimokėti. Kiek buvo naudojamasi tais 25 arais užtvertos valstybės žemės – septynerius metus? Tuomet pirmyn. Reikia vertinti, kaip buvo naudojama žemė – tiesiogiai, netiesiogiai. Beje, pagal Seime pakeistus antikorupcinius įstatymus dabar atsakomybė taikoma ne tik tada, kai asmeniškai gaunama nauda, bet ir kai gaunama nauda trečiajam asmeniui. Aš galiu neimti nieko, bet jeigu aš padarysiu situaciją tokią, kad naudą gaus trečias asmuo, tai baudžiami bus abu už neteisėtus veiksmus.
Kaip jau minėta, savivaldybės administracija dabar pareiškė, kad su mero sklypu susiliejusią valstybės žemę skirs nuosavybės teisių už Druskininkų mieste turėtą žemę atkūrimui. „Tai kam tada tas parodomasis cirkas su „viešuoju interesu“ mero namų kieme? – stebisi savivaldybės tarybos narys Juozas Šarkus. – Kam reikėjo sodinti tas pušis ir mėtyti mokesčių mokėtojų pinigus, jei valstybės žemė atiduodama paveldėtojams? Kas atlygins biudžetui padarytą žalą?“.
„Druskonio“ inf.