Nida Vasiliauskaitė apie Platono Eutifroną – filosofinį Pavliko Morozovo pirmtaką, atgimusį 21 amžiuje

Skundimo kultūros kontekste žinotina, kad Pavlikas Morozovas turi „garbingą“ filosofinį pirmtaką – Platono Eutifroną, vaikiną, kuris keliauja paduoti į teismą savo tėvą, nes šis, tvirtu Eutifrono įsitikinimu, pasielgė nusikalstamai aukštesnės nei bet kokie šeimyniniai ar asmeniniai saitai moralės požiūriu.

Pokalby su Sokratu paaiškėja, kad apie tą aukštesnę moralę Eutifronas neturi supratimo ir nėra pajėgus įtikinamai pagrįsti, kodėl jis reikalautų paduoti į teismą tėvą.

Čia Eutifronas tiesiog pasiplauna nuo pokalbio ir pabėga.

Į 21 amžių.

– – –

Lietuvišką vertimą rasite ČIA.
Šaltinis: Platonas, Eutifronas. Išvertė M. Račkauskas. „Logos“ 9/1, Kaunas, 1929.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Jascha

Bravo Nida. Šito nežinojau… nors kažkur lyg ir nujaučiau, kad PM negaljo būti šioj srity pirmas pirmūnas… Puikus pastebėjimas. Dėkui.

Nida

Šaunu.Eikli mintis kaip vėjas,kaip laukinio žirgo skrydis.

101 kilometras

JAV po Kapitolijaus įvykių, savo vaikų įskusti tėvai neteko darbų, buvo užblokuotos sąskaitos, kai kam teko ir pasėdėti. užtat vaikeliai per įvairius paaukojimus surinko nemenkas sumas (atseit ant koledžų mokslų). kažin, sekant „vakarietiškomis” madomis ar neatsiras pas mus panašių veikėjų.

Teko

Girdėti kitą versiją ,kad Pavlikas apskundė patėvį sadistą ir girtuoklį , kankinusį jį ir motiną .

ačiū Nidai už mūsų protinimą

vis labiau žaviuosi drąsa, entuziazmu … Dėkinga

hmm..

nupjausi savo saknis, savo buvimo priezasti – teva, sudziusi kaip tas medis be vandens.

Prašalietis

Šiuolaikiniai „apsiskaitę intelektualai” kitiems, nesugebantiems net pasiguglinti „intelektualams” gali, pasitelkę „šiuolaikinį filosofinį mąstymą”, sulyginti ir padaryti vienodus- ką tik panori. Net ir Platono Eutifronas „gali 21 amžiuje atgimti”Pavliku Morozovu, nors, paskaičius ką rašo apie Pavliko Morozovo gyvenimą, ir iš Vasiliauskaitės straipsnelio paėmus Eutifroną, „kuris keliauja paduoti į teismą savo tėvą, nes šis, tvirtu Eutifrono įsitikinimu, pasielgė nusikalstamai aukštesnės nei bet kokie šeimyniniai ar asmeniniai saitai moralės požiūriu”, galima prieiti išvados ir apie grūdinių ir ne grūdinių kultūrų „varpų” persikūnijimo 21 amžiuje galimybę….

Vaclovas ing Teko 9:52

Rusijoje viskas išgalvota. Visut viskas. Gal ir pas mus ar kitur Vakaruose, bet Rusija daugiau moja, perdirba nusistovėjusius pasaulio puoselybos pavyzdžius, tad tai labiau akivaizdu.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top