Noreikos testas Šiauliams: ar meras ras drąsos apginti laisvės kankinį?

Autorius yra architektas, Nacionalinio susivienijimo Šiaulių skyriaus sekretorius

Šiaulių laukia padorumo ir drąsos išbandymas. Neseniai teko užregistruoti peticiją, kuria reikalaujame gerbti žuvusio už Lietuvos laisvę antinacinio ir antisovietinio pasipriešinimo dalyvio, nepriklausomos Lietuvos karininko Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimą ir nepriimti jokių sprendimų, kuriais iš miesto viešųjų erdvių būtų šalinami jo atminimo ženklai. Šia peticija reaguojame į Šiaulių žydų bendruomenės pirmininko Sanios Kerbelio prašymą pašalinti J. Noreikos atminimo lentą, esančią ant buvusio Šiaulių apskrities viršininko administracijos pastato, kur J. Noreika dirbo 1941-1943 metais.

Jonas Noreika dalyvavimo 1941 metų antisovietiniame Birželio sukilime, vėliau įsitraukė į lietuviškos Laikinosios vyriausybės suformuotos savivaldos struktūrų darbą. Plačiai dokumentuota, kad lietuviai nacių okupacijos metais Laikinosios Vyriausybės skyrimu savivaldoje dirbo ne siekdami kolaboruoti su okupantais, o ruošdami dirvą naujam išsivadavimui ir siekdami palengvinti kančias nacių engiamiems gyventojams.

J. Noreika kaltinamas, kad 1941 rugpjūtį pasirašė sprendimą dėl Žagarės geto steigimo, tad esą prisidėjo prie Holokausto. Tokiu siauru vertinimu nutylimos esminės aplinkybės. Pirma, jokia civilinė valdžia nepriėmė tokių sprendimų. Konkrečiai J. Noreika tiesiog perdavė žemesniems pareigūnams iš okupacinės nacių valdžios gautą sprendimą, įpareigojantį geto steigimui. Antra, 1941 metų rugpjūtį, kai J. Noreika perdavė sprendimą dėl geto steigimo, Lietuvoje nebuvo žinoma apie žydų likimą getuose, nebuvo laikoma, kad tuo jie siunčiami į mirtį. Priešingai, 1941 metų vasarą Lietuvoje vyko gaivališkos laisvėje gyvenančių žydų žudynės, žydams nebuvo saugu likti namuose ir tiek žydai, tiek lietuviai tikėjo, kad nors getuose iš žydų atimamas turtas, tai galimybė jiems išgyventi karą ir nacių okupaciją. Tokia pačių žydų pozicija plačiai aprašyta litvakų Abos Kovnerio, Icchako Arado ir kitų prisiminimuose. Ignoruoti šias aplinkybes reiškia sąmoningą istorijos iškraipymą.

Noreika organizavimo žydų gelbėjimo tinklą Šiaulių regione su juo tiesiogiai nesusijusiose bylose ir be asmeninės naudos yra paliudiję pasaulyje pripažinti Šiaulių žydų gelbėtojai

Nors padėjo minimą parašą, kurio pasekmių tuo metu negalėjo žinoti, prisidengdamas Šiaulių apskrities viršininko pareigomis J. Noreika nuosekliai prisidėjo prie žydų gelbėjimo. Kad Noreika organizavimo žydų gelbėjimo tinklą Šiaulių regione su juo tiesiogiai nesusijusiose bylose ir be asmeninės naudos yra paliudiję pasaulyje pripažinti Šiaulių žydų gelbėtojai, kaip Domas Jasaitis, kunigas Jonas Borevičius ir kiti. Lietuvos žydų bendruomenės atstovai politizuotai ginčija šiuos faktus ir sistemingai juodina Jono Noreikos atminimą.

Lietuvių tauta nepradėjo Holokausto ir nėra už jį atsakinga. Keli tūkstančiai lietuvių tautos atstovų gėdingai prisidėjo prie Holokausto Lietuvoje, kita vertus, apie tūkstantį lietuvių yra pripažinti žydų gelbėtojais ir pagal žydų gelbėtojų procentą lietuvių tauta pirmauja pasaulyje.

Holokaustas vyko nacių okupuotoje Lietuvoje, kurioje jokia lietuviška valdžia neturėjo faktinės šalies kontrolės ir negalėjo sustabdyti žydų žudynių. Dokumentuota, kad Lietuvių aktyvistų frontas ir Laikinoji vyriausybė draudė gyventojams prisidėti prie žydų, įskaitant ir sovietų kolaborantų žudynių. Teisingumą turėjo vykdyti teismai.

Nepaisant šių aplinkybių, 1994 metais prezidentas A. Brazauskas, viešėdamas Izraelyje, Lietuvos vardu atsiprašė už lietuvių dalyvavimą žydų žudynėse. Nors Izraelis niekada neatsiprašė už žydų tautybės lietuvių tautos budelius, kurių ne vieną (kaip Rainių budelį N. Dušanskį ir kitus) atvirai slėpė nuo teisingumo, per trisdešimt atkurtos nepriklausomybės metų nesiliauja vis nauji žydų reikalavimai dėl turtinių kompensacijų, žuvusių Lietuvos laisvės kovotojų atminimo paniekinimo ir bandymų perrašyti Lietuvos istoriją identiškai tam, kaip jos buvo mokoma sovietmečiu.

Pats Jonas Noreika 1943 metais pasipriešinęs vokiečių valdžios įsakymams buvo su kitais iškiliausiais inteligentijos atstovais išvežtas į Štuthofo mirties stovyklą, aprašytą Balio Sruogos „Dievų miške“. Mirtinomis sąlygomis išgyvenęs dvejus metus ir galiausiai su kitais kaliniais išlaisvintas jis galėjo pasitraukti į Vakarus, tačiau jokiomis aplinkybėmis to nesirinko. Iš pradžių rūpinosi kitu Štuthofo kaliniu, lito tėvu profesorium Vladu Jurgučiu, kurio teigimu, J. Noreikos priežiūra išgelbėjo jam gyvybę ir leido sugrįžti namo. Vėliau atsisakė trauktis pas šeimą Vakaruose, jau sovietų Lietuvoje kūrė naują pogrindį, o sulaikytas ir kankinamas atsisakė malonės žodžiais „prisiekęs Lietuvai, okupanto malonės neprašau.“ Galiausiai sušaudytas MGB būstinėje ir su kitais laisvės kankiniais užkastas Tuskulėnų parke Vilniuje. Tokia lemtis žmogaus, gynusio Lietuvą ir žmogiškumą nuo visų totalitarinių režimų, jų abiejų kalinto, galiausiai nužudyto, o šiandien niekingai vadinamo „nacių kolaborantu“.

Šiaulių miesto valdžiai įžūlus S. Kerbelio reikalavimas pašalinti J. Noreikos atminimo lentą tampa akivaizdžiu sąžinės, padorumo ir tautinės savigarbos išbandymu. Miesto valdžia priversta rinktis tarp pagarbos už laisvę žuvusiam sovietų kankiniui, organizavusiam žydų gelbėtojų tinklą Šiaulių krašte, ir pataikavimo asmeniškai suinteresuotų žydų bendruomenės veikėjų reikalavimams.

Tikimės, kad Šiaulių meras atras drąsos ir savigarbos nesidangstyti kitomis institucijomis, pats ginti laisvės kovų atmintį ir nepataikauti istoriją iškraipantiems reikalavimams. Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lenta Šiauliuose turi likti kabėti kaip simbolis to, jog gerbiame savo istoriją ir žuvusius už Lietuvos laisvę.

skrastas.lt

5 14 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
25 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Tomas Jakutis

Pagarba generolui Vėtrai!

blue yellow zov marinie

…si syki susituresiu,kakuti.

Marinia iš Prendzeliavos

..šįka’RT’ nepakakosi?

blue yellow zov marinie

…prrrrrrrrrrrrrrr….,tik pabezdesiu,tau leidus….

Marius

Kodėl? Jums pasakė, kad tai didvyris ir tuo patikėjote.

fgff

Taigi p. Noreika menkai ir nepakankamai naikino žydus, todėl vokiečiai ir uždarė jį į koncentracijos stovyklą, nes anas sabotavo vokiečių siekius žydų atžvilgiu…

blue yellow zov marinie

…jusu izvalga labai paini,ponas fui..

blue yellow zov marinie

..tie pseklionti zyyyyydai visai nuo lenciugo nutruko,…tai jiems Krikstaponis nebepatinka,tai Vetra.Skirpa dar syki nugalaaaabyjo,paslemekai.Jei viskas pasikartotu,nebegelbeciau as juju.Aina,tie pinigo tarnai sunims seko pjauti…Uz faynuska slykstesnis tik lanzbletkerejus su uzingridine svita.

blue yellow zov marinie

…reiskia,turim penkis zydus zingermanus bletkeriukus…kad sucipo,gyvaciuuuksciai…nesdinkites i savo zydyja ir zydekit,kurwiai,ar da tikites porcijos milijonu,niekaip negana,ane….

blue yellow zov marinie

..paskaitykit,zydu myletojai,siandien 77lt. apie Pirciupius ir Kaniukus….zinau,kad neskaitysit,sudziai,nes tiesa akis bado.Saunuolis Zemaitaitis,nebijo tu pasauliniu faynu,slerwu komunisciu milicininkiu….

stasys

Geras generolas ir su vienu kepalu duonos pamaitina armija , va kur klausimas ar esamas meras gali tapti kažkuo panašiu į ta kuris ne tik rūpinasi gerbuvių miesto bet ir tapo traukos centru žmonėms to miesto .

šimašius

Tu mano vaikis,atvarysi į lgbt paradą kitą vasarą?

MELAS

Noreika organizavimo žydų gelbėjimo tinklą (MELAS!)……paliudiję pasaulyje pripažinti Šiaulių žydų gelbėtojai… (MELAVO). Melavo, nes gėdadėl savo taitiečių kruvinų rankų.
Tegu kabo lenta, tik reikia prirašyti, kad buvo nusikaltėlis.
Svarbu rašyti tiesą. Užteks klastoti!

blue yellow zov marinie

..tayti tayti….nas i tut syto kormiat…

Žodžio laisvė

Nustokit žydams kišti pinigus. Kad bus atlyginta už lietuvius ištremtus ir negrįžusius, o jų namuose dabar gyvena atėjūnai. Gal laikas pareikalauti namų sugrąžinimo .Tremtis buvo įvykdyta 1940 m. vasario mėn.

Prašalietis

Tragedija yra kai koks architektas, Nacionalinio susivienijimo Šiaulių skyriaus sekretorius Vytenis Rudokas pradeda rašyti apie „Noreiką- laisvės kankinį…” Ir keliuose pateiktuose savo „faktuose” ( pagal Latvijos vienuolyne???? rastą JAV „teismo medžiagos kopiją”, kunigas Borevičius, kuris neįskundė gestapui žydės su dukra, o davė kažkokį kitos gyvenvietės ardresą, joms pavyko nuvykti ir jos išsigelbėjo, liudijo Noreikos kolegos, Šiaulių kalėjimo viršininko Virkučio ekstradicijos byloje, koks buvo „šaunus” šis kalėjimo viršininkas, paminėjo , kad ir Noreikia buvo „žydukų pogrindinis gelbėtojas”)prireštarauja pats sau… Architekto generalinė mintis yra, jog Noreika buvo kovotojas prieš komunistus ir fašistus, net gi „gelbėjo masiškai” Šiaulių ir apskrities žydus… Kitoje pastraipoje nurodo, Kad Noreika dėl įsakymų kurti žydų getus, tik „patriotiškai su skausmu širdyje”vykdė vokiečių įsakymus… Tai paprasčiausiai visais laikais buvo vadinama… Skaityti daugiau »

blue yellow zov marinie

..prirestarauja….stai ka reiskia megautis rojaaaliu…pereitum tu,kaip visi normalus ruskiai,prie….bojaarisnyko….

Prisipažink

Ar tik pats ir nebūsi tas pusžydis,vinokuro giminaitis?

Prašalietis

Koks gydytojo chalatą užsivilkęs, Tiesose komentuojantis Paul Cazimirovič pasakytų, labas durniau, tu parašei ne į palatos pažinčių svetainę, kurioje renkasi naujų pažinčių, savo tautiečių, kitos tautybės, maišytos tautybės, pageidaujamos seksualinės orientacijos… partnerių ieškotojai… Šiame straipsnelyje Šiaulių architektas nagrinėja „Noreikos-laisvės kankinio” pakabintos lentukės „svarbą”… Taip kad būtų gerai, jei pradžioje, prieš pasiteiraujant kokios tautybės, pustautybės esa tave sudominęs asmuo, papasakotum jam ir kitiems „smalsuoliams” kokių nors straipsnelyje ar komentaruose nepaminėtų, bet tau žinomų žinių apie „Noreiką-laisvės kankinį”, kaip ir, palyginimui su Noreika,tau pažįstamus kitus galimus „laisvės kankinius” kaip pavyzdžiui Lansbergių Vytuoliukas, Grybauskų Dalytė…

blue yellow zov marinie

…zinom,kad tavo sebras pawel kaizer irgi nevengia rojalio medzio spirito,kuriuo tu megaujiesi nuo darzelio paruosiamosios grupes.Todel abu labu tooookiu.

Marius

Autorius – kvailys, vėl tos pačios dvigubo genocido gaidelės. Antra, noriu pasitikslinti, ar ne šis žmogus nemokšiškai suprojektavo centrinės Šiaulių miesto aikštės rekonstrukciją ko pasekoje buvo pažestos dar tautinio atgimimo veikėjų, aušrininkų! sodinti ąžuolai aikštės kampuose? Vienas ąžuolas galutinai nudžiuvo, kiti nudžius artimiausiu laiku.
P.S. O Noreika – niekšelis kurio išsižadėjo net anūkė. Įrodyti labai lengva. Kas būtų jei žmogus būtų įsteigęs getą lietuviams? Iki šiol patriotai amsėtų, bet kažkodėl geto steigimas žydams nieko tokio… Akivaizdūs dvigubi standartai. Viskas. Tipo buvo nesaugu, tad reikėjo getų yra išvedžiojimai. Tai kodėl nesaugu? Galų gale galima buvo pasitraukti iš tokio darbo.

blue yellow zov marinie

..aitum tuei nachui,kretine..

Marius

Jupiteris pyksta, Jupiteris neteisus! Ir vėl jokių argumentų iš tavęs marinai, jokių! Tik plūdimasis. Ačiū. Jei anoniminis menkysta nesugeba paneigti, o tik plūstasi, vadinasi esu teisus. Ir kretinas esi tu, šūdmarinai, nes tik kretinas metų metų sėdi internetuose, atsimenu tave iš dar ekspertai.eu Rašyk dar!

blue yellow zov marinie

…marina marina marina,graziausia mergina e si…..kretine,i ekspertus as nerasiau…Tu esi per kvailas debaaatams,todel tau issakiau galutine nuomone.Pakartoju,..aini nachui….negryztamai.Kryptis….Rytai.

Marius

Plūdimasis nėra argumentas! Pralaimėjai. Esi nevykėlis, submarine, nes argumentuoti net nemoki. Taip, tavo vieta WC eketėje, kaip čia tau nekartą rašė.

25
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top