Lapkričio 6 d., Spalio revoliucijos šimtųjų metinių išvakarėse, Seimo Europos reikalų komiteto išplatintame pranešime žiniasklaidai buvo paskelbta džiugi žinia, jog šio komiteto pirmininko pavaduotojui Andriui Kubiliui pasidarė neramu: ES vyksta intensyvi diskusija apie Bendrijos ateitį, o Lietuva dar netarė savo žodžio.
Užtat parlamentaras ir suorganizavo – ne ne, žinoma, ne diskusiją, kur kas geriau – „ne-popierą“. Ir į šią „ne-popierą“ – kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, tai „Seimo narių specialus dokumentas (angl. Non-paper) dėl Lietuvos pozicijos Europos Sąjungos perspektyvų klausimu“ – jis surašė „aktualiausius nacionalinius interesus“. Pagal savo supratimą – užtenka perskaityti vos keletą žodžių, ir tai pasidaro aišku, tačiau teksto pavadinime kukliai įrašė: „Lietuvos Respublikos Seimas“.
Viena svarbesnių A. Kubiliaus minčių – „Lietuva turi drąsiai pasakyti, kad ji nebijo tolesnės natūralios ES konsolidacijos, nebijo, jei ES galios plėsis į tas sritis, kuriose iki šiol tokių galių nebuvo: švietimas, sveikatos apsauga, socialiniai reikalai. Taip pat Lietuva turi garsiai pasakyti, kad bendras ES biudžetas turi būti didesnis“ – tiesą sakant, trikdo. ES protektorato dar trijose sferose prašosi žmogus, turėjęs visas galimybes įgyvendinti išties neblogą tuometinę TS-LKD rinkiminę programą būtent šiais klausimais…
Tačiau glumina ne tik tai. Štai pranešime žiniasklaidai rašoma: „Non-paper autoriai siūlo įtvirtinti nuostatas, jog svarbiausi ilgalaikiai ES iššūkiai, į kuriuos Lietuva privalo turėti atsakymus, yra šie: tolesnė ES konsolidacija, Sąjungos galių plėtra į naujas politikos sritis, ES šalių ekonominio-socialinio išsivystymo konvergencijos iššūkiai bei pagrindiniai globalūs iššūkiai ES ir jos laikysenai (globalaus konkurencingumo, ilgalaikės politikos Rusijos atžvilgiu iššūkis, Rytų partnerystės svarba ir Vidurio Europos vaidmuo bei iššūkiai europietiškam solidarumui).“
Skaitai ir nesupranti: nei kam tie ne-popieros autoriai „siūlo įtvirtinti minėtas nuostatas“, nei kur ar kokiu lygmeniu tas „nuostatas įtvirtinti“ derėtų: nacionalinėje teisėje ar būsimosios Europos federacijos teisėje? Galų gale, ką išties reiškia „turėti atsakymus į iššūkius“ ir kas Lietuvos Respublikos suverenui „turėtų“ juos pateikti: Briuselis? Rinktas Europos Parlamentas ar nerinkti komisarai?..
Kad A. Kubiliaus surašyta ne-popiera bent jau atrodytų svaresnė, ją pasirašė ir ilgametis bendražygis Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas, ir dar vienas pirmininko pavaduotojas Egidijus Vareikis, ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis.
Ta proga siūlome prisiminti ir Europos Komisijos „Baltąją knygą“ apie galimus 5 ES plėtros scenarijus.
Supažindiname ir su Lietuvos Respublikos Seimo narių ne-popiera: