Nuo bačkos. Finansų ministras Rimantas Šadžius: Lietuva jau turi progresinę mokesčių sistemą

Kaip ir prieš kiekvienus rinkimus, socialdemokratai prisiminė, kad jie vadinasi „socialdemokratais“ ir todėl turėtų rodyti socialinį jautrumą. O tas socialdemokratų socialinis jautrumas prieš rinkimus paprastai demonstruojamas prisimenant progresinių mokesčių idėją. Žinoma, tik tam, kad ši idėja iki rinkimų nebūtų realizuota, o po rinkimų būtų pamiršta.

Tradicinis spektaklis turi ir tradicinį pagrindinį aktorių – Algirdą Sysą, turėjusį ir vėl įkūnyti socialdemokratų socialinį jautrumą. O proto balsą turėjo įgarsinti premjeras ir finansų ministras: gerbiami Lietuvos žmonės, esame labaiiiiiiiiiiii socialiai jautrūs, tik, deja, deja, ekonominės realijos neleidžia realizuoti mūsų troškimų jums padėti…

Bet šiame spektaklyje finansų ministras Rimantas Šadžius kiek perspaudė ir išsakė labai originalią mintį: pasirodo, progresinė mokesčių sistema Lietuvoje jau egzistuoja! Tik ji neva „realizuojama kitu būdu“.

Še tau, boba, ir devintinės! Išeina, kad socdemai prieš kiekvienus rinkimus įvedinėja ar žada įvesti tai, kas jau… seniai įvesta… Ir jokio socialinio jautrumo ar teisingumo jau nebereikia demonstruoti – mūsų valstybė ir taip jau be galo jautri ir teisinga…

O R. Šadžius pasakė nei daug, nei mažai: Lietuvos mokesčių sistemos progresyvumas pasireiškia tuo, jog „kuo didesnės asmens pajamos, tuo mažesnį neapmokestinamųjų pajamų dydį jis gauna“.

Gerai, kad R. Šadžius yra ministras, o ne studentas. Nes jei būtų studentas, už tokį progresinių mokesčių supratimą tektų egzaminą laikyti antrą kartą. Kiekvienas, išėjęs nors kokį ekonomikos pradžiamokslį, gali ministrui paaiškinti, kad progresinės mokesčių sistemos esmė yra visai kita: daugiau pajamų gaunantys asmenys sumoka į biudžetą proporcingai didesnę savo pajamų dalį.

Koks tikrasis mokesčių sistemos Lietuvoje pobūdis, gerai iliustruoja plačiai nuskambėjęs pavyzdys: dabartinio europarlamentaro Antano Guogos turtą 2014 metais sudarė 110,9 mln. Lt. 2013 metais jis gavo 723,3 tūkst. Lt pajamų ir sumokėjo … 20,8 tūkst. Lt mokesčių. Tais pat metais samdomą darbą dirbęs žmogus, gavęs pajamų apie 40 000 litų, irgi sumokėjo 20 000 Lt mokesčių.

Tokia mokesčių sistema, kaip Lietuvoje, kur mažiau pajamų gaunantys asmenys sumoka proporcingai didesnį kiekį mokesčių į biudžetą, palyginti su gaunančiais daugiau pajamų, yra vadinama regresine mokesčių sistema.

Dėl progresinės mokesčių sistemos reikalingumo dar būtų galima diskutuoti, bet regresinę mokesčių sistemą atvirai ginti ir vadinti „teisinga“ bei „progresyvia“, turbūt, nedrįstų joks politikas.

Bet ginti regresinę mokesčių sistemą politikams taip ir neprireikia, nes beveik niekas jos taip neįvardina. Politikai apie mokesčių sistemos regresyvumą tyli tarsi vandens į burnas prisisėmę, o šviesuomenė apie šį skandalą irgi tyli. Todėl atėjus laikui partiniai demagogai gali suvaidinti „diskusiją“ dėl progresinių mokesčių, kurių niekas niekada ir neketino įvesti ir net apversti situaciją aukštyn kojomis, o dabartinę mokesčių sistemą vadinti „progresine.“

* * *

delfi.lt

* * *

Daugiau rubrikos „Nuo bačkos“ tekstų:

Nuo bačkos. Naglio Puteikio pranešimas spaudai kaip politikų nekompetentingo ir neatsakingo kalbėjimo atvejis

Nuo bačkos. A.Butkevičius susirūpino neatbėgančiais pabėgėliais. Dočio komentaras

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top