Šiaulių medžių gynėjai pavargo nuo vietinės valdžios patyčių ir nebesitiki, kad juos išklausys.
Tad kova persikelia į Respublikos sostinę, nes ten galima gauti visą informaciją, kuri Saulės mieste nuo visuomenės yra slepiama.
„Ten, kur lengva ranka kertamas medis, kitu ėjimu labai lengvai žudomas žmogus“
Jonas Paulius II
Lietuvos Respublikos finansų ministrui
p. Viliui Šapokai
Dėl masiško miesto medžių kirtimo Šiauliuose
Mūsų šalyje vykdomi URBAN projektai: atnaujinamos komunikacijos, tvarkomos gatvės ir jų aplinka. Tačiau šie projektai turi esminę ydą – lengva ranka kertami medžiai. Pagarba medžiui, gamtai buvo mūsų tautos tapatybės bruožas. Kertant medžius naikinama lietuvio tapatybė. Šie procesai gali tapti negrįžtami. Branginkim kiekvieną gyvą medį!
Lietuvoje siaučia medžiapjūtė – masiškai kertami medžiai miestuose ir miesteliuose. Pagalbos šauksmai aidi visoje šalyje. Šiauliuose tas pats – jau iškirsti medžiai miesto centre: Tilžės, Varpo, Dvaro gatvėse. Vietoje iškirstų medžių sodinami europiniai sodinukai, kurie sunkiai prigyja, blogai auga, daugelis žūna. Panašus vaizdas ir sostinėje.
Dabar Šiaulių mieste ruošiamasi iškirsti 300 brandžių liepų Vilniaus gatvėje (pėsčiųjų bulvare), Vasario 16-osios, Povilo Višinskio gatvėse ir Aušros alėjoje. Šie projektai jau patvirtinti, skirtos ES lėšos. Visuomenė bando organizuotis ir priešintis šiems vandalizmo aktams. Miesto valdžia ignoruoja suinteresuotos visuomenės ir jos organizacijų nuomones. Nevyksta diskusijos, viskas slepiama, informacija pateikiama dozuotai ir tik naudinga valdžiai. Nesilaikoma ORHUSO konvencijos bei Želdynų įstatymo nuostatų – užtikrinti želdynų inventorizaciją bei būklės stebėsenos rezultatų viešumą ir informuoti visuomenę, kai numatomi želdynų tvarkymo ir medžių kirtimo darbai. Projektai keičiami jų neviešinant.
Regioninės architektūros taryba, vertindama pėsčiųjų gatvės rekonstrukcijos projektą, 2018 m. balandžio 6 d. konstatavo, kad „Projektas neatitinka viešojo intereso, neatsižvelgta į visų suinteresuotų šalių poreikius, galutiniai sprendimai neviešinti, nepristatyti visuomenei.“
Iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Šiaulių medžius“ prašymu Šiaulių apygardos prokuratūra atlieka tyrimą.
Į medžių gelbėjimo procesą įsijungė ir visuomeninės organizacijos – Lietuvos Kultūros fondas, asociacija „Visuomeninės iniciatyvos“, „Aukuro“ klubas.
Vilniaus gatvės su prieigomis sutvarkymo projekto Bendrosios ekspertizės akte Nr. BG 18–49 2018 m. kovo 12 d. teigiama, kad medžiai bus kertami ir keičiami naujais tik Vasario 16-osios gatvėje. Vilniaus (pėsčiųjų bulvaro) gatvė neminima. Peršasi išvada, kad medžius buvo ketinta išsaugoti. Todėl neaišku, kas ir kaip nusprendė iškirsti 105 Vilniaus gatvės (bulvaro) liepas?
Žinant, kad tik 60–80 naujų sodinukų sukuria tokią pat teigiamą ekologinę aplinką kaip viena brandi liepa, mieste tektų pasodinti apie 1800–2400 naujų sodinukų. Taip ir sukuriamas naujas verslas – kerti medį, perki naują (nesvarbu, kad netinkamą) ir sodini. Ar čia viskas gerai?
Skaidru? O juk byra šimtai tūkstančių eurų…
Kaip nutraukti šią beprotybę? Privalome ir galime!
Prašome:
1. Išanalizuoti ir įvertinti visų vykdomų projektų eigą ir būklę dėl būtinybės iškirsti medžius.
2. Paviešinti medžių kirtimo, naujų pirkimo ir sodinimo kainas bei sumas.
3. Įpareigoti savivaldybę atlikti anksčiau pasodintų naujų medžių inventorizaciją, jų būklę.
4. Laikinai sustabdyti finansavimą iki galutinio susitarimo su visuomenės atstovais.
Pagarbiai.
Kovo 11- osios Akto signataras Algimantas Sėjūnas