Nuoširdžiai sveikiname Algirdą Patacką

Sveikiname Algirdą Patacką – Laisvės kovotoją, Sąjūdžio žmogų, Kovo 11-sios Akto signatarą, Seimo narį, lietuvių kultūros tyrinėtoją – su 70-mečiu.

Lietuvos Sąrašas
Tiesos judėjimas

* * *

Algirdas Patackas. Tėvynė

Tėvynė, tėvynės meilė, patriotizmas…

Stengiuosi būti Lietuvos patriotas – ir todėl nemėgstu paradų. Tai yra jais nepasitikiu. Taip, paradas yra gražu – kietas būgnų ritmas, kaitinantis kraują ir pakeliantis į orą kovarnių būrius, vario dūdų spindesys, kostiumuoti, pažvalėję valdžios atstovai, susibūrę prie mikrofono, garbės kuopos šūviai, gilzių

barškėjimas į grindinį, kur jas akimirksniu surenka berniūkščiai… Tačiau nepalieka įkyri mintis – kas būtų su jais, kas būtų su mumis visais, kokie mes taptume, jei šie šūviai būtų tikri, parako smarsas – tikras, gniaužiantis paširdžius baimės replėmis, o mūšio inscenizacijos metu palieti raudoni dažai vėl būtų tikras kraujas, kaip tada, 1991-aisiais.

Patriotizmas, tėvynės meilė apskritai yra sunkiai nusakomas jausmas ar būsena, kaip ir kiekviena meilė. Jis ištinka dažnai nelauktai ir netikėtai, tarsi be priežasties ar protingo paaiškinimo – taip, kaip ištinka mus Meilė, kai mylima ne už ką nors ir ne dėl ko nors, o todėl, tiesiog todėl, kad tai yra, esti.

Už patį meilės objekto buvimą, už tai, kad tau teko laimė ar Dievo dovana su tuo susiliesti ir susilieti. Ir todėl nesistebėkime, kai pakimba ore, neduoda vaisių mūsų pastangos ugdyti, skiepyti ar kitaip puoselėti Tėvynės meilę.

Tiesiog būna atvejų, kad tai neduota. Kodėl – dažnai nėra atsakymo, kaip ir į klausimą, kodėl tas ar kitas žmogus yra nelaimingas, kodėl tam ar kitam nėra duota.

Čia pabandysiu aprašyti atvejus, kai tai nežinia kodėl ir už ką buvo duota. Pirmasis gal būtų iš vaikystės, mokyklos metų. Kas prisimena pokario mokyklines ekskursijas, tas žino – sunkvežimis, mediniai suolai, pro ausis švilpiantis vėjas. Vakare, prie laužo, gal kažkur netoli Zarasų, vyriškas balsas užtraukė „Lietuvà brangi“. Iki šiol nežinau, iš kur tarp moksleivių atsirado šie keli vyrai – ar tai buvo ekskursijos vadovai, ar tiesiog vyresniųjų klasių moksleiviai. Tačiau jautėsi, kad jie tarsi žino kažką, ko nežinome mes, kad juos sieja tie žodžiai, ta giesmė. Vyriški, prikimę balsai, prietema, laužas dvelkė tokiu tikrumu, tokia jėga, užburiančia ir šiurpinančia, kad įsikirto visam gyvenimui. Reikia prisiminti, kad tai buvo pokario laikai, kai miškuose vyko „nežinomas karas“ – iš tikro nežinomas, nes apie jį tegalėjai kalbėti pašnabždomis, apsidairant, o vaikams, moksleiviams tai buvo išvis uždrausta tema. Ir vis dėlto šitai, matyt, tvyrojo ore, sklido su vyriškų balsų garsais, laužo žiežirbomis, sproginėjančiomis ir išnykstančiomis vakaro prieblandose – kas žino, gal kartu su žuvusiųjų dvasiomis ir vėlėmis.

Savotišku refrenu ar atsikartojimu buvo kitas nutikimas, jau po Kovo 11-osios. Laukiant troleibusų stotelėje, Savanorių prospekte, už aukštos mūrinės tvoros pasigirdo rikiuotės garsai, o paskui ir kariška daina – matyt, iš ten įsikūrusio karinio dalinio. Lietuviška, vyriška, plėštinė, kai traukiama visa gerkle, nepaisant gražumų ir tvirtai mušant koja. Čia, Vilniuje, buvusiam Raudonosios Armijos prospekte, krasnuchoje, jo prasmirdusioje triaukščiais svetimos kalbos keiksmais, atgrasioje auroje – lietuviška, kariška, su iššūkiu… Mes sugrįžome.

Tėvynės, tėviškės meilė yra neatskiriama nuo jos õvio, nuo kraštovaizdžio, nuo laukų ir pievų, lygumų ir girių, tolumų ir tylumų liūdesio įsiskverbimo, ištirpimo tavyje. Tegul tavyje glūdintis ciniškasis pradas vėliau gal gėdysis ar ignoruos šį sentimentą, tačiau vaikiškasis atkakliai primins – tai buvo… buvo… tai tu kaltas, kad praradai šitai, kad dabar esi tuščias ir bergždžias kaip pakelės vàrputis.

…kaimo žvyrkelis. Sugedo autobusas, laukiame nežinia ko ir kiek. Priešais mane ant sėdynės sėdi mano vaikas, kurį laiką paverkęs, o dabar nurimęs. Pro aplytą langą – neišvaizdus peizažas. Rūkas, laukuose stirkso vienišas medis, dangus palšas ir nykus, lašnoja. Ir aš matau, jaučiu, kaip šis sulytų arimų nerimas, miglotų laukų liūdesys, toksai lietuviškas, šliaužia, smelkiasi į mano vaiko širdį ir jau niekada nebegalės suvis išnykti, būti ištrintas iš pasąmonės slaptumų. Ir kiekvienąsyk gels širdį bandymas šitai ištrinti, kiekviena pastanga išduoti, atsikratyti, užsimiršti… Ar gali būti, kad šitai ir yra tėvynė, tėvynės meilė?..

…jau nebesako man nieko laukai tolimi ir liūdni, Suvalkija
jie tyli. Tik vėjas vis gena ir gena į tolį sužvarbusius debesis
ir niekas jau man nebesako sudieu sudie susitiksim anapus
tik stagaro fleita dejuoja nurudusiuos lauko arimuos…
Tik plaukia per lygumą salos sodybų archipelagai
pavėjui išskleidę bures kaip eldijos senos
ir šnabžda žodžius nemarius, kuriuos tu kadais man šnabždėjai
sudieu sudie susitiksim prie jievaro senojo…

Kaunas, 2009 m., ruduo

Šaltinis: Naujasis židinys-Aidai, 2009 (10–11)

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Romas

Gerbiamas Algirdai Patackai, stiprybės ir sveikatos Jums kovojant už Lietuvą ir Tiesą.

visokeriopos sekmes!

pagarbos vertas Zmogus, vienas is didziausiu Lietuvos patriotu, kurie patriotizma irodo darbais, o ne zodziais.

A.A.Jonyno eiles

Ruduo,balsai is tolo
siela lengvam ruke
kiek daug sirdy kristolo ir ilgesio lange
Nuvarge lapai krenta lyg kristu ant sirdies
ir kas dabar praranda,tas nebepraturtes…

Labai atsiprasau,jeikur suklydau su skyryba,bet ne tai esme…

Tėvynės meilė

neatskitiama nuo Tėviškės.Tėviškė-tai žemė,tėvų namai.Neparduokime Tėviškių.

Sveikinimai.

Ir daug klaustukų?

Teta Beta

Patys nuoširdžiausi sveikinimai gerbiamam Algirdui Patackui – bene paskutiniam riteriui mužikiškoje LT politikoje. Ir jo primintas tekstas labai gražus.

pensininkas

Sveikiname gerb. Algirdą su Jubiliejumi. Didžiuojamės Jumis. Labai pageitumėme, kad Drąsos kelias kurtu skyrius prie savivaldybių ir prisidėtų prie parašų Referendumui rinkimu.

vilte

Su jubiliejumi gerb.Patackai ! Sveikatos , sveikatos ir dar karta sveikatos , kad ir toliau galetumete dziuginti tauta savo siekiais ir patriotiskumu !

palanga

Sveikinimai nuoširdžiausi. Sveikatos ir tvermės vardan tos mūsų netobulios šiandieninės Tėvynės Lietuvos.

Anikė

Siunčiu nuoširdžiausius sveikinimus ir linkėjimus iš Klaipėdos.Pajūrio pušų
stiprybės Jums kovoje su galingais bedvasiais slibinais,jūros bangų didybės
šviečiant nusivylusius tautiečius,parodant,kokia svarbi Žmogui Tėvynė;
Sveikatos,sveikatos ir dar kartą sveikatos.

Danute

Sveikinu, gerbiu Jus,myliu Jus, didziuojuos kad Lietuva turi tokiu Zmoniu.

Onutė, Didžioji Britanija

Su garbingu jubiliejumi p.Algirdai, stiprybės ir sveikatos, kovojant už Lietuvą ir Tiesą

Rumunai susikabinę

rankomis gina savo kraštą.Schema panaši,kaip pas mus su skalūnais,o mes tik kalbam,kalbam,kalbam…

Dabar disidentu

būti dar sunkiau.Tiesiog reikia būti ir laukti,kol sąlygos susiklostys palankiai.

Gal tik trys ar keturi

sajudyje buvo tik panašus i gerbiama jubiliata,jo jei sajudyje butu buve bent puse bent panašiu, tai ir ši jubiliata ne taip pagerbtume.Tik tokius zmones reikia gerbti.Sekmes jums ir sveikatos jubiliate!

Loreta

STIPRYBĖS.KANTRYBĖS,SVEIKATOS IR GERŲ METŲ.SU GRAŽIU JUBILIEJIMI

kielė

Sveikinu, Lietuvos Ąžuole.Sveikatos, sveikatos , sveikatos….Visa kita-Jūs turite.

visi

pasitikejimas pagarba ir tikejimas

18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top