Šiandien Seimas priėmė Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymą, kuriame numatytos taisyklės, kaip nustatomi, mokami ir didinami atlyginimai Lietuvos mokytojams, kultūros, socialiniams ir kitiems valstybės bei savivaldybių darbuotojams. Naujoji tvarka bus taikoma apie 180 tūkstančių Lietuvos piliečių, skelbiama lrs.lt portale.
„Visi šie žmonės turi sulaukti ne tik mūsų pagarbos, pripažinimo, bet ir uždirbti jiems priklausantį deramą atlyginimą. Įsigaliojus įstatymui pirmiausia padidės mažiausiai apmokamų specialistų (socialinių darbuotojų, sveikatos, kultūros ir meno bei kitų biudžetinių įstaigų specialistų – vertėjų, buhalterių, informacinių technologijų specialistų, teisininkų) atlyginimai“, – sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas.
Specialistams darbo užmokestis jau 2017 metais galės didėti nuo 10 iki 37 eurų per mėnesį. Įsigaliojus įstatymui bus tiksliau atsižvelgiama į darbuotojų kvalifikaciją, darbo sudėtingumą, sukurtos prielaidos mažėti specialistų emigracijai. Mažės ir atskirų veiklos sričių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimų disproporcijos, nustatytas konkurencingas atlyginimas atskirų profesijų darbuotojams, kurių trūkumas jaučiamas darbo rinkoje.
Pasak Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nario T. Tomilino, svarbiausia, kad šiandien priimtas įstatymas išplečia galimybę derėtis dėl atlyginimų. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje įstatymas įpareigos Vyriausybę derėtis su biudžetininkams atstovaujančiomis nacionalinėmis profesinėmis sąjungomis dėl bazinio algų dydžio (2016 metais jis sudarė 130,50 euro per mėnesį) ir tai įtvirtinti nacionalinėje sutartyje. Lietuvos teisėje atsiranda nacionalinės kolektyvinės sutarties sąvoka.
Iki šiol biudžetininkų darbo užmokestį lemiantis bazinis dydis nebuvo keičiamas aštuonerius metus. Nevyko jokių derybų, buvo tik imituojamas kalbėjimas apie socialinį dialogą, Skandinavijos patirtį ir pan. T. Tomilino nuomone, pagaliau tokia praktika baigsis – atlyginimai augs kasmet, jei tik bus finansinės galimybės. Iki šiol Lietuvoje pokyčiai vykdavo, krizės kildavo ir baigdavosi, biudžeto pajamos augo, o biudžetininkų algos ilgą laiką buvo užšaldytos.