Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Tomas Bachas (Thomas Bach) pareiškė, kad nežino „moksliškai pagrįsto“ metodo, kuriuo būtų galima atskirti vyrą nuo moters, ir gynė organizacijos sprendimą leisti dviem boksininkams, dėl kurių atitikimo lyčiai buvo ginčijamasi, dalyvauti moterų bokso čempionate.
T. Bacho žodžiai nuskambėjo kaip atsakas į klausimą, ar TOK svarstys galimybę peržiūrėti savo gaires dėl lyties nustatymo, atsižvelgiant į ginčus dėl dviejų boksininkių – alžyrietės Imane Khelif ir taivanietės Lin Yu-ting, kurioms buvo leista dalyvauti žaidynėse kaip moterims, nežiūrint ankstesnių tvirtinimų, kad jos iš tiesų biologiškai yra vyriškos lyties.
Kaip praneša Renovatio 21, abu boksininkai savo kategorijoje iškovojo aukso medalius.
Pasak T. Bacho, nors TOK „mielai išnagrinėtų“ šią situaciją, šiuo metu jis neturi būdo ištirti šios rūšies pretenzijų dėl abiejų sportininkų lyties.
„Nuo pat pradžių sakėme, kad jei kas nors pateiks mums moksliškai pagrįstą sistemą, kaip atpažinti vyrus ir moteris, mes pirmieji tai padarysime. Mums nepatinka šis neapibrėžtumas“, – sakė Bachas, pridurdamas, kad norint moksliškai atskirti vyrus nuo moterų chromosomų testo nebepakanka.
T. Bachas taip pat pažymėjo, kad TOK „negali priimti sprendimų remdamasis tuo, kad „kažkas pasakė, jog tai ne moteris, vien tik pažvelgęs į ją“, arba tuo, kad „tapo nepatikimos organizacijos, turinčios didelių politinių interesų, šmeižto kampanijos auka“.
Pastarasis komentaras, matyt, buvo skirtas Tarptautinei bokso asociacijai (IBA), kuri praėjusiais metais diskvalifikavo ir Khelif, ir Yu-ting iš pasaulio čempionato, nes jos „neatitiko tinkamumo varžytis moterų varžybose kriterijų“. Pastaraisiais metais šios dvi organizacijos nesutaria.
Liepos pabaigoje paskelbtame pareiškime IBA pakartojo, kad „sportininkėms… buvo atliktas atskiras ir pripažintas testas, kuris parodė, kad jos abi… turėjo konkurencinį pranašumą prieš kitas varžoves moteris“.
Paryžiaus olimpinėse žaidynėse kilęs ginčas dėl lyties sukėlė karštas diskusijas visame pasaulyje po to, kai I. Khelif olimpiados atrankos varžybose vos 45 sekundes trukusioje kovoje įveikė italę Andželą Karini (Angela Carini). Incidentas sukėlė abejonių dėl to, ar teisinga leisti biologiniams vyrams varžytis su moterimis.
Praėjusią savaitę MOK atstovas spaudai Markas Adamsas (Mark Adams) tvirtino, kad visi žaidynėms patvirtinti sportininkai „atitinka tinkamumo kriterijus“, ir išreiškė abejonių dėl šią savaitę surengusios spaudos konferenciją, kad apgintų savo poziciją translyčių asmenų olimpinėse žaidynėse klausimu, IBA testų.
TOK anksčiau aiškino, kad Khelif ir Lin Yu-ting buvo patvirtinti dalyvauti žaidynėse, nes jie buvo „moterys pagal savo pasus“, ir šis teiginys toks groteskiškas, kad skamba beveik pašaipiai.
Šaltinis: renovatio21.com