Opoziciją šokiravo savivaldybės investicijų plane skulptūrai „Lietuvos skydas“ numatyta suma – beveik pusė milijono litų

„Druskonis“

Nemuno krantinėje, netoli Ratnyčėlės upės intako, ketinamai statyti T.Gutausko skulptūrai „Lietuvos skydas“ savivaldybės investicijų plane numatyta beveik pusė milijono litų: Nemuno krantinės rekonstravimo techninio projekto parengimas („Lietuvos skydas“) – 130 tūkst. litų bei skulptūros „Lietuvos skydas“ įrengimas Nemuno pakrantėje – 333,7 tūkst. litų. Tokie skaičiai šokiravo opozicijai priklausančius tarybos narius. „R.Malinauskas pernai spalio 30 d. savivaldybės tarybos posėdyje, sprendžiant klausimą dėl pritarimo T.Gutausko meninei iniciatyvai, dievagojosi, kad Druskininkų savivaldybė prie „Lietuvos skydo“ prisidės tik simboliškai – 30– 50-čia tūkstančių litų. Kodėl ši suma išaugo dešimčia kartų?“, – stebisi Tarybos narys Donatas Mizaras.

Atsivėrė plačios erdvės

Vilniečiui skulptoriui Tadui Gutauskui Druskininkuose atsivėrė plačios ir gerai mokamos kūrybos erdvės. Už jo skulptūrą „Svetingumo vartai“, šįmet kurorto šventės metu įtupdytą Šv.Jokūbo ir Taikos gatvių sankryžoje, vietos valdžia nepagailėjo net 240 tūkst. litų.

„Druskonis“ rašė apie kilusį skandalą dėl šioje vietoje stovėjusios druskininkiečio Antano Balkės skulptūros „Legenda“, kuri pernai liepą valdžios nurodymu buvo nuimta ir išvežta į paslaugų ūkio sandėlį. Druskininkų savivaldybės siūlymas už 50 tūkst. litų sukurti šiai vietai naują kūrinį Lietuvos skulptorių nesužavėjo. Menininkai, solidarizuodamiesi su A.Balke, atsisakė dalyvauti tokiame konkurse ir paragino Druskininkų valdžią atstatyti „Legendą“ į vietą, kurioje ji stovėjo daugiau kaip du dešimtmečius. T.Gutauskas buvo vienintelis skulptorius, sutikęs bendradarbiauti su kurorto savivaldybe. Druskininkuose atidengta T.Gutausko skulptūra „Svetingumo vartai“ miesto biudžetui kainavo toli gražu ne 50 tūkst., kokį siūlymą iš vietos valdžios pernai vasarą buvo gavę Lietuvos skulptoriai, o beveik 240 tūkst. litų – tai brangiausia šiuo metu skulptūra Druskininkuose.

Tas pats T.Gutauskas Druskininkuose audžia dar vieną grandiozinį planą – Nemuno pakrantėje pastatyti „Lietuvos skydą“. Kaip pats kūrėjas deklaravo iki šiol – už surinktus pinigus iš visų Lietuvos miestų ir miestelių savivaldybių. „Įgyvendinus minėtą iniciatyvą, vienoje iš Druskininkų kurorto viešųjų erdvių (Nemuno upės krantinėje) bus pastatyta skulptūra „Lietuvos skydas“, išreiškianti lietuvių vienybės idėją, tautos susitelkimą nepriklausomai Lietuvos valstybei išsaugoti ir sustiprinti“ – tokiu šūkiu vietos politikams ir bendruomenei buvo pristatyta „Lietuvos skydo“ idėja.

Pernai kalbėta apie simbolinę paramą

Kai pernai spalio 30 d. savivaldybės tarybos nariai pritarė T.Gutausko viešosios įstaigos „Galerija TaDas“ iniciatyvos „Lietuvos skydas“ įgyvendinimui Druskininkuose, pasibaigus posėdžiui R.Malinauskas žurnalistams teigė, kad Druskininkų savivaldybei ši iniciatyva kainuos tik simboliškai. „Mes, Druskininkų savivaldybė, gavome konkretų pasiūlymą konkretaus autoriaus apie konkrečią idėją. Mūsų reikalas yra apsispręsti, ar mums tai priimtina, ar mums tai tinka ir ar tai tikrai papuoš mūsų miestą“, – buvo atsakyta į į klausimą, kas nusprendė, kad ši skulptūra tinka būtent Druskininkams, ar ji iš tiesų tiks šiai aplinkai.

Paklaustas, kiek „Lietuvos skydas“ kainuos savivaldybei, ar tai bus vien tik rėmėjų lėšomis pastatyta skulptūra, R.Malinauskas tuomet aiškino, jog Druskininkų savivaldybė, palyginus su visa projekto verte, prisidės tik simboliškai. „Viso projekto vertė, kaip autorius sakė, gali siekti ir apie 2 mln. litų, turint omenyje ir patį viešinimą, ir pasaulinį projektą, tinklapį ir t.t. Kiek kainuos skulptūra, aš tikrai negaliu pasakyti. Druskininkų savivaldybė prisidės, bet lyginant su ta suma, tikrai simboliškai – galbūt 30, galbūt 50 tūkstančių litų, bet tai yra labai simbolinis prisidėjimas, žiūrint pagal skulptūros dydį ir pačią idėją, jos puoselėjimą, reklamavimą“, – tuomet tikino R.Malinauskas.

„Gal tas skydas bus paauksuotas?“

„Kiek numatyta tai skulptūrai savivaldybės investicijų plane – beveik pusė milijono? Negali būti. Gal savivaldybės darbuotojai, rengdami sprendimo projektą, skaičius supainiojo? Iš kur tokios sumos? Gal tas „skydas“ dabar bus paauksuotas? – tokia buvo savivaldybės tarybos nario Juozo Šarkaus reakcija, išgirdus, jog savivaldybės investicijų plane „Lietuvos skydui“ numatyta beveik pusė milijono litų. – Savivaldybės biudžeto pajamų planas jau kuris laikas nevykdomas, imamos paskolos apyvartinių lėšų trūkumui padengti, o čia planuojamos didžiulės išlaidos tokiam abejotinos vertės projektui. Tokiai nedidelei mūsų savivaldybei tai visiškai nepateisinamos išlaidos“.

Birželio 29 d. savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintame 2013 m. savivaldybės investicijų plane numatytas skulptūros „Lietuvos skydas“ įrengimas Nemuno pakrantėje – 333,7 tūkst. litų, finansavimo šaltiniu nurodant privatizavimo fondo lėšas. Nemuno krantinės rekonstravimo techninio projekto parengimas („Lietuvos skydas“) – 130 tūkst. litų, investicijų plane kol kas nurodytas bendroje vertėje.

„Kaip čia atsitiko, kad Druskininkų parama „Lietuvos skydui“ didėja nuo 50 tūkstančių iki kone pusės milijono?“, – klausimas tarybos posėdyje kilo opozicijai priklausančiam Tarybos nariui Donatui Mizarui.

„Dėl „Lietuvos skydo“ – verkiam, kad trūksta pinigų viskam. O jūs, mere, dar spalio 30-osios posėdyje buvote minėjęs, kad ši iniciatyva savivaldybės biudžetui kainuos 30–50 tūkst. Lt. Dabar gaunasi vien tik techniniam projektui rengti 130 tūkst. Lt, ir pačiai skulptūrai – 334 tūkst. Lt. Beje, kai pernai pritarėm tai iniciatyvai, buvo numatyta, kad finansavimas bus skirtas atskiru sprendimu“, – posėdyje stebėjosi D.Mizaras.

„Jeigu jūs suprantate, apie ką eina kalba, tai nėra lėšų skyrimas iš biudžeto. Tai yra aptariami projektai su spėjama preliminaria jų kaina. Kai bus sprendžiamas lėšų skyrimas, tada ir bus sprendžiamas lėšų skyrimas“, – tokį atsakymą tarybos narys išgirdo iš R.Malinausko.

„Juk šiame investicijų plane nurodyta ir to paties T.Gutausko pasagos formos skulptūros, ką tik pastatytos skvere tarp Taikos ir šv. Jokūbo gatvių, projekto sukūrimo ir įgyvendinimo suma – 241 tūkst. litų. Tiek jai ir buvo skirta. Tai ką reiškia toks atsakymas „spėjama preliminari kaina“?,“ – pasibaigus posėdžiui ironizavo D.Mizaras.

Pasiūlė pasistatyti savo svetainėje

Šalies menininkai būsimą T. Gutausko skulptūrą kritikuoja jau nuo praėjusių metų rudens. Kaip rašo Ignas Jačauskas iš diena.lt, prieš dar vieną būsimą Tado Gutausko skulptūrą „Lietuvos skydas“, kurioje, kaip teigiama, 10 metrų aukščio skydo formos monumente būtų įamžintos labiausiai Lietuvai nusipelniusių žmonių pavardės, sukilo menininkų bendruomenė – ši „Facebook`e“ pasiūlė kūrėjui ją geriau pastatyti ne Nemuno krantinėje Druskininkuose, o savo svetainėje.

„Facebook`e“ pernai spalį atsirado grupė, pavadinta „Aš už tai, kad „Lietuvos skydas“ stovėtų Gutausko svetainėje“. Jos iniciatoriai T. Gutausko idėją užgriuvo lavina kritikos: skydas, primenantis Romos legionierių ginkluotę, geriausiu atveju simbolizuoja antikinę globalizaciją, kiti siūlė verčiau pastatyti „skydinę su žuvusių dėl vario pavardėmis“.

Vienas grupės dalyvių dailininkas Kostas Gaitanži tvirtino nenustebęs, kad skulptorius pristatė dar vieną kone identišką ankstesniems projektą, apeliuojantį į tautos praeitį ir istorinę sąžinę.

„Ta skulptūra – visiška nesąmonė visomis prasmėmis. Pati idėja, susipažinus su jos pristatymu, yra apgailėtina, nes ten daugybė faktinių klaidų, viskas kuriama remiantis pseudoistoriniais šaltiniais. Projektas akivaizdžiai taiko į politinį kontekstą, nors apie skulptūros meninę vertę, įvertinę eskizą, turėtų pasakyti skulptoriai. Kitas dalykas – paties žmogaus veikla yra abejotina. Jei tai būtų tik komercija – tai nieko blogo. Nors gal jis iš tiesų yra XX a. patriotas, nors tuo nelabai tikiu. Labiau tikėtina, kad tos idėjos skirtos pritraukti mūsų politikams, kurių intelektualinis lygis geriausiu atveju atitinka populiacijos vidurkį. Tad klišėmis, pseudopatriotizmu juos vilioti patogu“, – piktinosi K. Gaitanži.

Nuo ko reikia gintis?

Negailestingas buvo ir rašytojas Andrius Jakučiūnas. Anot jo, T. Gutauskas yra puikus verslininkas ir ne toks puikus menininkas.

„Negaliu sakyti, kad tai kokia nors fizinė alergija vienam asmeniui ir kad ji būdinga tik menininkų pasauliui. Esu rašytojas, tad tarsi neturėčiau teisės vertinti skulptūros profesionaliai. Bet neturint net ypatingų dailėtyros sugebėjimų akivaizdu, kad kuriant skulptūras vadovaujamasi populistinėmis klišėmis. O tai įprastai gerame mene niekada nefigūruoja, priešingai, klišėmis net savotiškai tyčiojamasi iš Lietuvos istorijos“, – tvirtino jis.

Stebėdamasis tuo, kad skulptūra iškart sužavėjo Druskininkų politikus, M. Navakas nepraleido progos pasišaipyti ir iš pačios kūrinio idėjos.

„Niekaip nesuprantu, kodėl skydas? Nuo ko čia reikia gintis? Nuo lenkų gal, nuo turistų ar nuo „voveruškų“? Gal kas nors Druskininkus smarkiai puola? Vilniuje stovi siena, Druskininkuose stovės skydas. Na, mums turbūt būdinga vis statyti įtvirtinimus“, – taip kolegos kūrinio koncepciją įvertino skulptorius.

Į kritiką nereaguoja

Pats T. Gutauskas teigė niekaip nereaguojantis į socialiniuose tinkluose gimstančias akcijas. Jis įvardijo artimiausius planus – bus kreiptasi į Lietuvos miestų ir miestelių savivaldybes, kad šios siūlytų, kuriuos žmones būtų galima įamžinti, vyks kiti paruošiamieji darbai. O pati skulptūra, anot T. Gutausko, atsiras tik po dvejų metų. Idėja skulptūrą pastatyti būtent Druskininkuose, prie Nemuno, esą gimė po ilgų svarstymų – pirminę vietą skulptorius buvo numatęs prie automagistralės Vilnius–Klaipėda, tačiau pasirinkta Nemuno krantinė, nes čia „yra sąsajos su mūsų gynybiniu pilių keliu – netoli yra Liškiavos piliakalnis, istorinė išnaikintos jotvingių genties žemė“.

Dar ne taip seniai kritikuota ir 2007-ųjų vasarą prie „Siemens“ arenos pastatyta T.Gutausko skulptūra krepšiniui. Pasak respublikinės spaudos, tuomet daug kas įžvelgė akivaizdžių T. Gutausko kūrinio panašumų su Serbijos sostinėje Belgrade esančia skulptūra. Nors T. Gutauskas buvo laimėjęs ir konkursą statyti skulptūrą krepšinio tema Kaune, kūrinys „Krepšinio liūtas“ taip ir neiškilo. Mat, kaip pastebėjo daugelis idėjos kritikų, jis labai primena ne tik Anglijos futbolo „Premier“ lygos logotipą, bet ir prie Kauno karo muziejaus esančias dvi liūtų skulptūras. Pats T. Gutauskas šiam faktui taip pat neteikė per daug reikšmės. Anot jo, „Kaune apskritai nieko neįmanoma padaryti be kai kurių žmonių iš meno pasaulio pritarimo, tad nieko ir neišėjo“.

„Manau, jog dėl T.Gutausko planų Druskininkuose, Nemuno pakrantėje, įkurdinti „Lietuvos skydą“, dėl augančio savivaldybės „indėlio“ į šį projektą, mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimo vyks dar ilgos ir karštos diskusijos,“ – teigia Druskininkų skulptorius Antanas Balkė.

„Druskonis“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top