Optimistinės socialinės politikos paieškos: ko galime pasimokyti iš Danijos?

Alfa.lt

Danija, palyginus su kitomis sėkmingomis Pasaulio valstybėmis, turi nedaug gyventojų (apie 5.5 mln.) ir mažai gamtinių išteklių, tačiau pagrįstai yra laikoma viena sėkmingiausių šalių pasaulyje. Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos skelbiamame Geresnio gyvenimo indekse (angl. Better life Index) Danijai 2014 metais buvo skirta pirmoji vieta, o šiais metais trečioji – Danija tik minimaliu pasitenkinimo gyvenimu skirtumu (0,1) atsiliko nuo Norvegijos ir Šveicarijos. Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos duomenimis, danai jau eilę metų yra vieni laimingiausių žmonių pasaulyje.

Kokios to priežastys ir ko mes galėtume išmokti iš Danijos?

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Socialinių mokslų fakulteto (SMF) Socialinės politikos docentės Jūratės Imbrasaitės teigimu, laimės rodiklius lemia Danijos socialinės politikos modelis, kuomet optimizmas, solidarumas, kova su nelygybe ir skurdo mažinimu yra svarbiausi gyvenimo kokybės indeksai. „Danija yra puikus pavyzdys, nes šioje Šiaurės šalyje socialinė politika yra orientuota į skurdo ir nelygybės mažinimą per mokesčių sistemą ir socialines garantijas“, – teigia J. Imbrasaitė.

Dabarties optimizmas ir vertybių ekonomika

Nors gamtiniais ištekliais ir dydžiu Danija yra gana panaši į Lietuvą, ji skiriasi gerokai aukštesniu ekonominio išsivystymo lygiu bei gyventojų politine kultūra. Mokslininkų nuomone, danų pasitenkinimui gyvenimu didesnę įtaką turi ne aukštas šalies bendras vidaus produktas (BVP), bet tolygesnis pajamų paskirstymas visuomenėje. Danija kartu su Švedija išsiskiria mažiausia pajamų nelygybe visoje Europoje.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale Alfa.lt.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top