„Pfizer“, „Biontech“ ir „Moderna“ uždirba milžiniškus pinigus dėl koronaviruso pandemijos ir, kaip manoma, 2021 m. gaus 34 mlrd. Jungtinių Valstijų dolerių ikimokestinį pelną.
Skiepų žmonėms aljansas (People‘s Vaccine Alliance, toliau PVA) aljansas, pasisakantis už geresnį ir tolygesnį koronaviruso vakcinų prieinamumą, savo skaičiavimuose atsižvelgė į pačių įmonių pajamų ataskaitas.
PVA apskaičiavo, kad „Pfizer“, „Biontech“ ir „Moderna“ per 2021 m. kartu uždirbs 34 mlrd. Jungtinių Valstijų dolerių ikimokestinį pelną, t. y. daugiau nei 1 000 dolerių per sekundę arba 65 000 dolerių per minutę arba 93,5 mln. dolerių per dieną.
Labai gerai sekasi ir įmonių akcijoms. „Biontech“ šiais metais pabrango daugiau nei 200 proc., „Moderna“ – kiek daugiau nei 120 proc., o „Pfizer“ – 33 proc.
Organizacija mano, kad farmacijos gigantai parduoda didžiąją dalį vakcinų dozių turtingoms šalims, o mažas pajamas gaunančios šalys lieka be pagalbos.
„Nepadoru, kad vos kelios įmonės kas valandą uždirba milijonus dolerių pelno, o mažas pajamas gaunančiose šalyse tik du procentai gyventojų yra visiškai paskiepyti nuo koronaviruso“, – sakė Maaza Seyoum iš Afrikos aljanso ir Vakcinų žmonėms aljanso Afrikos skyriaus.
Prašoma pasidalinti technologija
Teigiama, kad „Pfizer“, „Biontech“ ir „Moderna“ taip pat gavo daugiau nei aštuonių milijardų dolerių viešąjį finansavimą, tačiau vis tiek atmetė raginimus perduoti vakcinų technologijas mažas ir vidutines pajamas gaunančių šalių gamintojams per Pasaulio sveikatos organizaciją.
Farmacijos įmonės dabar raginamos nedelsiant panaikinti intelektinės nuosavybės teises į vakcinas nuo koronaviruso, tačiau pasiūlymą blokuoja tokios šalys kaip Jungtinė Karalystė ir Vokietija.
Tuo pat metu „Astra Zeneca“ ir „Johnson & Johnson“ įmonės giriamos už vakcinų teikimą nesiekiant pelno.
Šaltinis: samnytt.se