Paramos nesulaukiantys kultūrinės spaudos atstovai rengia simbolinę protesto akciją sostinės Vinco Kudirkos aikštėje

Sausio 19 d., antradienį, 12 valandą Vinco Kudirkos aikštėje, priešais Vyriausybę, savaitraščių „Literatūra ir menas“, „Šiaurės Atėnai“ bei mėnesinio žurnalo „Metai“ vyriausieji redaktoriai rengia simbolinę akciją „Pernykštis sniegas“.

Akcijos iniciatoriai skelbia kastuvais permetinėsiantys sniegą iš vienos vietos į kitą ir atgal ir tokio veiksmo absurdiškumu iliustruos valdžios žmonių abejingumą kultūrai ir ypač – kultūros spaudai. Kaip rašo patys protesto rengėjai, „reikia kasti sniegą, nukasti, užkasti, nukasti, užkasti. Ir tiek. Kas atvyks, tegu pažiūri. O mes kasime. Į absurdą atsakyti absurdu. Tai viskas, ką šiuo metu galime padaryti.“

„Šiuo simboliniu veiksmu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į absurdišką kultūros rėmimo situaciją, jau tapusią liūdna tradicija. Jau seniai praėjo terminas skelbti spaudos rėmimo konkursą, o ta tema vis dar susirašinėja įvairios įstaigos, ministerijos, Vyriausybė nepasirašo kažkokio popieriaus, kuris leistų Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui inicijuoti paramos projektų teikimą, – teigia vienas iš akcijos sumanytojų, mėnraščio „Metai“ redaktorius Antanas Šimkus. – Pernykštis sniegas. Šiemetinis sniegas. Daryk ką nori, niekas nesikeičia. Todėl tokio absurdo akivaizdoje imamės absurdą iliustruojančių veiksmų.“

Pasak kultūrinės spaudos atstovų, akivaizdžiausias tokio neveiklumo pavyzdys yra dabartinė kultūros leidinių padėtis: „Visa kultūrinė spauda iki šiol ne tik kad nėra gavusi finansavimo 2016 metams, bet net nepaskelbtas konkursas. Tai reiškia, kad net jį paskelbus šiomis dienomis, rezultatų tegalima tikėtis po trijų mėnesių. O iš ko ligi to laiko mums mokėti spaustuvei, bendraautoriams, darbuotojams?“ – retoriškai klausia viena iš akcijos iniciatorių „Šiaurės Atėnų“ redaktorė Giedrė Kazlauskaitė.

Protesto akcijos iniciatorių teigimu, tokia situacija – ne atsitiktinumas, tai – metų metais formuoto sisteminio požiūrio rezultatas: „Po praėjusių metų pirmąjį pusmetį vykusių ilgų pokalbių, peticijų, radijo laidų, diskusijų su Lietuvos kultūros taryba ir Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondu, Prezidentūros, Vyriausybės, Kultūros ministerijos raštų, galiu tik pasakyti, jog niekas nepasikeitė. Niekas. Greičiausiai valdininkai neranda laiko padėti dviejų parašų ir antspaudo“, – teigia akcijos dalyvis, „Literatūros ir meno“ redaktorius Gytis Norvilas.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis BNS sakė, kad pernai pakeitus Visuomenės informavimo įstatymą, teko pereiti ilgą biurokratinę procedūrą: visų pirma, pakeisti Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) konkurso nuostatus, po to juos turėjo svarstyti net du Seimo komitetai, o jiems pritarti Kultūros ministerija, galiausiai – ir Vyriausybė.

Fondo atstovai BNS patvirtino nuostatus politikams išsiuntę dar pernai rugsėjį.

Ministras teigia, jog procedūra padaryta sudėtinga siekiant skaidrumo, ir patikino SRTRF nuostatus teiksiantis Vyriausybei skubos tvarka dar šią savaitę. Jo tvirtinimu, dar šią savaitę galėtų būti paskelbtas ir konkursas kultūros, tarp jų – ir kultūrinės spaudos projektų finansavimui gauti.

Fondo duomenimis, Lietuvoje valstybės paramą pernai gavo 17 kultūros ir meno leidinių, tarp jų mėnraštis „Metai“, savaitraščiai „Literatūra ir menas“, „Šiaurės Atėnai“, leidiniai „7 meno dienos“, „Kinas“ ir kiti. Iš viso leidiniams paskirstyta 450 tūkst. eurų.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top