Parduodama valstybė? Rinkimų stebėtojai dalijasi įspūdžiais

„Superkame balsus! Parduodame valstybę!“, „Perkame – už balsą dešimtinė. Kaliniams – garantija, kad rinkimų dieną jų nemuš!“, „Urmu parduodame balsus. Kaina – sutartinė. Kas pasiūlys daugiau?“
Tokie skelbimai jau turbūt nebenustebintų. Nieko asmeniška, sakytų balsų supirkėjai-pardavėjai, tai tik biznis. Ginerojanti ikanomika. Organizotas viarslas. Kitaip tariant, jei sukčiai laiku valdžios nepatupdomi už grotų, jie nusiperka galią ir patys tampa valdžia. O tada įteisina savo nusikaltimus kaip normą. Kam žmones gąsdinti ultimatumais, tankais, liaudies seimais ar stalino saulėmis? Praeitas etapas. „Bolkanai, ar pastatysi skraidantį laivą?“ – klausia prasiskolinęs caras sukčiaus turtuolio sovietiniame animaciniame filmuke. „Nuspirksiu“, – burbteli tas…

Stebėtojas Laisvūnas sako, kad jo apylinkėje buvo daug chaoso, balsavimo patalpa maža, o žmonės, jau gavę biuletenius, eilėje balsuoti laukė ne tik ant laiptų, bet ir lauke. Nusivylimas rinkimų organizavimu, jų rezultatų patikimumu girdėti ir iš Aurelijos, „Lietuvos sąrašo“ stebėtojos Žirmūnų apygardos 153 apylinkėje, pasakojimo: „Pirmiausia pastebėjome tokius pažeidimus: vyras, kuris įleisdavo balsuotojus ir paduodavo „talonėlį“, netikrino asmens dokumentų, nevaldė žmonių srauto, kai kuriems norėjo duoti (ir davė) po kelis „talonėlius“. Tuomet pranešėme savo rinkimų štabui ir atsistojome „dalintojui“ už nugaros. Matėme, kad su juo vis „pabendrauja“ vienas komisijos narių, liberalas. Išgirdome, kaip jis pasakė komisijos nariui, dalikančiam prie durų talonėlius: „Viskas bus gerai“. Na, čia mūsų ausys ir akys turėjo gražaus darbo ☺ – nesitraukėme nė per pusę žingsnio nuo abiejų. Be to, mums teko vertėjauti komisijai, nes jie nesuprato, ką sako pagyvenę rusai. O šie ne tik kad daug ko nesuprato, bet kai kurie ir visai nesiorientavo, kaip reikia balsuoti, kas parašyta biuleteniuose…
Be mūsų dviejų, Lietuvos Sąrašo stebėtojų, ten dar buvo Darbo partijos, TS-LKD, Socdemų, Lenkų rinkimų akcijos žmonių. Vėliau, prieš pat skaičiavimo procedūrą, atvyko, kaip mes manome, Žaliųjų atstovas. Tai tuomet atsikvėpėme šiek tiek lengviau. Trumpam iš Klaipėdos atvykusį Tautininkų atstovą prikalbinome likti ir per balsų skaičiavimo etapą. Kai susidraugavome ir su Tėvynės sąjungos atstove, jau buvome penkiese, o atvykus Lietuvos Sąrašo atstovei Jolitai, už visų komisijos narių nugarų jau stovėjo po vieną akylą stebėtoją. Jokių minčių apie kokias nors apgaules komisijos nariams kilti nebegalėjo – per daug akių į juos buvo susmigę. Įdėmiai stebėjome Darbo partijos biuletenius: kas dešimtas buvo neantspauduotas, įsineštinis. Tada stabdėme skaičiavimą – tokie biuleteniai buvo pripažinti negaliojančiais.“
Rimtautė, kita Lietuvos Sąrašo stebėtoja toje pačioje apylinkėje, taip pat nusivylusi tuo, kaip buvo organizuoti rinkimai: „Keistai daug biuletenių už Darbo partiją buvo be antspaudų… Ką tai galėtų reikšti? Juos kažkas įnešė, o tikruosius išmetė?.. Vėliau pasidomėjome oficialia statistika – toje apylinkėje negaliojančiais biuleteniais buvo pripažinta net 6,52% – daugiausiai iš visų Žirmūnų apygardos apylinkių“. Palyginimui: Žirmūnų Muitininkų apylinkėje negaliojančių biuletenių buvo rasta tik 1,87%. „Siūlyčiau visiems antrajame ture atkreipti būtent į tai dėmesį“, – perspėja būsimuosius stebėtojus Rimtautė. Daugybę pažeidimų fiksavo ir kitas Lietuvos Sąrašo stebėtojas Justas. Pasak jo, poroje apylinkių teko net kviesti policiją.

Gal būtent todėl Šeškinėje apie 200 biuletenių rasta šiukšlių dėžėje… O jei būtų patikrintos visos Lietuvos šiukšliadėžės?…

Mano pačios apylinkėje Jeruzalėje visą dieną rinkimų apylinkėje buvo tokia grūstis, kad komisija buvo paprasčiausiai nepajėgi sužiūrėti, ar žmonės nebalsuoja „karusele“, kai tuščias blankas yra išnešamas balsų pardavėjui, tas jį pažymi ir duoda „rinkėjui“, kad pažymėtasis būtų įmestas į balsadėžę, o naujai išduotasis švarus grįžtų į balsų supirkėjo-pardavėjo rankas. O įtarimų, kad taip daroma, kilo stovint ilgiausioje eilėje ir stebint žmones.

Balsų pirkimų Darbo partijos naudai užfiksuota Jurbarke, Vilniaus Trakų, Zarasų-Visagino, Širvintų-Vilniaus, Šilutės-Pagėgių apygardose. Šilutėje pasižymėjo „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai. Kaip pranešė „Šilutės naujienos“, tame pastate, „kur galimai vyko paperkamų balsuotojų registracija ir pinigų išmokėjimas, TV3 „Žinios“ ant stalų užfiksavo lapelius su „Tvarkos ir teisingumo“ partijos nario, parlamentaro Kęsto Komskio pavardėmis ir nurodymais, kaip pažymėti jo pavardę balsavimo biuletenyje, taip pat rinkėjų vardai ir pavardės.“ Biržuose balsų skaičiavimas apskritai virto chaosu: apylinkės komisija biuletenių suskaičiuoti nesugebėjo, nes šventė vieno iš kandidatų patekimą į antrąjį turą…

Patyrę komisijų dalyviai sako, kad sugadintų biuletenių procentai paprastai neviršija 5 nuošimčių. Tačiau įvairiose apygardose fiksuoti įdomūs skaičiai. Aleksoto-Vilijampolės (Nr. 12) apygardoje negaliojančių biuletenių skaičius iš Sąjungos apylinkės – 13,74 %, Žagarės – 14,14%, Julijanavos – 11,94%. Baltijos (Nr. 20) apygardoje iš 15-os apylinkių – net šešiose negaliojančių biuletenių skaičius viršija 10 procentų. (Palyginimui: 2008 m. Seimo rinkimuose toje pačioje apygardoje – tik 1 apylinkėje negaliojančių biuletenių skaičius viršijo 10 procentų.) Šilainių (Nr.11) apygardoje
iš 13-os apylinkių – net šešiose negaliojančių biuletenių skaičius viršija 10 procentų. (2008 m. Seimo rinkimuose toje pačioje apygardoje – tik vienoje apylinkėje negaliojančių biuletenių skaičius viršijo 10 procentų.)

Sugadintų biuletenių kiekis stebina. Sunku patikėti VRK nario Jono Udrio samprotavimais, kad tiek daug žmonių ėjo į rinkimus neapsisprendę, žymėjo vieną partiją, paskui nusprendė pažymėti dar kitą, tokiu būdu sugadindami biuletenį…

Emigrantai taip pat stebisi. „Užsiregistravau ambasadoje gerokai prieš rinkimus, registracijos numeris buvo trisdešimt du tūkstančiai kažkelintasis… (32xxx). Stovėjau kelias valandas eilėje prie ambasados, o dabar skaitau VRK informaciją, kad nė trijų tūkstančių balsų iš Jungtinės Karalystės negauta. Kur dingo mūsų balsai?“ – klausia emigrantė iš Londono. Stebėtojai UK ambasadoje skunde Vyriausiajai rinkimų komisijai mini gausius pažeidimus ir sako esą įsitikinę, kad Seimo rinkimai JK ambasadoje buvo „neskaidrūs, organizuoti labai grubiai pažeidžiant Seimo rinkimų Įstatymą, ir tai galėjo įtakoti rinkimų rezultatus“, todėl jie nesutinka rezultatų patvirtinti.

Štai tik keletas oficialių skaičių apie tai, kaip LR piliečiai, šiuo metu gyvenantys užsienyje, balsavo už tris partijas – „Drąsos kelią“ (DK), Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD), Lietuvos liberalų sąjūdį (LLS):


LR ambasada DK TS-LKD LSS
Airijoje 26,97% – 295 balsai 19,47% – 213 balsai 14,26% – 156 balsai
Norvegijos Karalystėje 17,26% – 68 balsai 35,03% – 138 balsai 18,27% – 72 balsai
Generalinis konsulatas Čikagoje 29,42% – 203 balsai 39,28% – 271 balsas 8,99% – 62 balsai
Generalinis konsulatas Niujorke 17,65% – 45 balsai 41,57% – 106 balsai 12,55% – 32 balsai
Ambasada Jungtinėje Karalystėje 25,12% – 681 balsas 28,03% – 760 balsų 18,04% – 489 balsai
Ambasada Vokietijoje 14,64% – 70 balsų 35,36% – 169 balsai 17,99% – 86 balsai

„Gailiuosi likęs VRK pirmininku“, – mušasi į krūtinę rinkimų vyr. prižiūrėtojas Z. Vaigauskas ir svarsto, kad gal sankcijos nepakankamos. „Matome, kas darosi rajonuose, savivaldybėse kai kuriose. Tiesiog įžūliai. Manau, kad atėjo tas laikas, ir pradės politikai svarstyti, kad vis dėlto reikia taikyti sankcijas, kurios būtų pakankamai atgrasančios nuo tokių dalykų“, – sako jis. „Balsų pirkimas, nesąžiningumas rinkimų metu yra tai, ko absoliučiai negalima toleruoti, nes tai gali pakirsti tikėjimą pamatiniais demokratijos dalykais“, – piktinasi premjeras. Tačiau, kaip sakoma, karavanas eina.

Mat policija, kaip skundžiasi vyr. policininkas S. Skvernelis, yra bedantė. Suprantama. Matyt, policijai dantys užsilenkė dar gegužės mėnesį, kai iš namų plėšė vaiką. O kai policija be dantų – argi ji gali „prisikasti“ iki balsų supirkinėjimo organizatorių… Juolab, kad užsakovai galbūt kaimyninėje valstybėje rinkimus stebi taip pat akylai. Rusijos spauda atvirai džiaugiasi rinkimų rezultatais, nes pasak jų, „V. Uspackichas – mūsų žmogus Lietuvoje“. Todėl nė už ką nenoriu sutikti su L. Pociūniene, rašiusia, kad V. Uspackichui derėtų atiduoti premjero postą. Neva, žmonės tuoj pamatytų, ko verti politinio sukčiaus pažadai. Gal ir pamatytų, bet… Jam pavaldžios taptų ir galios struktūros, kuriose ir taip pilna buvusiųjų. Sakykim, kriminalinės policijos vadas A. Matonis – buvęs KGB operatyvinis įgaliotinis. O kiek tokių „įgaliotinių“ mes nežinome ir nematome? Ar neatsidursime diktatoriaus Viktoro valdomoje šalyje? Ar netaps tuomet galios struktūros tarsi minų lauku, išsprogdinsiančių visą nepriklausomą valstybę? O „savo vaikino“ kauke prisidengęs V. Uspackichas persekioti moka. Vien jau Šarūno Paberalio byla – gyvas įrodymas.

Visame šiame chaose yra ir viena džiugi žinia – žmonės nebesitaiksto su rinkimų pažeidimais. Jie stebi, fiksuoja, praneša apie sukčiavimus. Tai pilietiškumo ženklas. Pilietinė visuomenė bunda. Duok Dieve, kad pabustų ne per vėlai.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top